IP-PP2-443-590/07-2/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-590/07-2/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od prowadzonych zajęć dla kobiet - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od prowadzonych zajęć dla kobiet.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Strona jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie organizacji festiwalu rozrywkowo-rozwojowego... w..., ogólnopolskiej imprezy odbywającej się cyklicznie w największych polskich miastach. Przeznaczony jest on dla kobiet i ma na celu wspomaganie działań kobiety prowadzących do rozwoju osobistego, twórczej rozrywki, poszukiwania inspiracji życiowych, psychoedukacji. Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne, prowadzone są w formie zajęć warsztatowych w odcinkach 1,5 do 3 godzinnych:

* psychoedukacyjne: prowadzone przez uprawnionych psychologów, psychoterapeutów, trenerów; mają na celu budowanie poczucia własnej wartości kobiet, budowanie świadomości własnej mocy osobistej, tematem są również relacje i problemy w relacjach, rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie własnej drogi rozwoju i kariery.

* działanie: zajęcia dotyczące psychologicznego wzmacniania kobiety w sferze zawodowej, zachęcające do odwagi w podejmowaniu decyzji dotyczących własnej drogi życiowej, praca nad sposobami oddziaływania na otoczenie.

* edukacja: zajęcia na temat świadomości genderowej, prawnej kobiet, rozwoju kreatywności, usprawnienia pamięci.

* zdrowie: praca nad świadomością własnego ciała i sposobów pracy z energią.

* wizerunek: zajęcia na temat doboru kolorystyki ubioru i makijażu do typu urody, mają na celu podniesienie poczucia własnej wartości i zyskanie pewności siebie, a także świadomości oddziaływania.

* samoobrona: zajęcia wendo to metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet uczy jak przestać czuć się bezradną i bezbronną jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości.

* praca z ciałem: zajęcia na temat świadomości własnego ciała, połączenia ciała i psychiki, obejmują elementy prezentacji i ćwiczenia praktyczne.

* muzyka: zajęcia otwierające kobiety na własny potencjał twórczości i umiejętności, pokazujące muzykę jako sposób na relaks ale także sposób ekspresji uczuć.

* taniec: zajęcia łączące elementy nauki podstaw tańca z pracą z ciałem, tzn. świadomością własnego ciała i ekspresją osobistej energii.

* inne metody rozwojowe: tu zajęcia, które łączą różne z powyszych dziedzin, zawierające zarówno elementy psychoedukacji jak i edukacji i działania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe są, stosowane przez Panią A, stawki podatku od towarów i usług dla poszczególnych rodzajów zajęć.

Zdaniem wnioskodawcy właściwe stawki podatku VAT dla poszczególnych grup zajęciowych są następujące:

* zajęcia psychoedukacyjne, dotyczące działania, edukacyjne, inne rozwojowe - stawka zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 poz. 7 załącznika nr 4 - PKWiU 80.42.20;

* zajęcia w zakresie zdrowia, samoobrony, pracy z ciałem, nauki tańca - stawka 22% - PKWiU 93.04;

* zajęcia muzyczne, plastyczne - stawka zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 poz. 11 załącznika nr 4 - PKWiU 92.34;

* zajęcia w zakresie wizerunku - stawka 22% - PKWiU 93.02.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jednocześnie dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych przez podatników usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, za wyjątkiem usług elektronicznych.

W myśl § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) dla celów podatku od towarów i usług (do dnia 31 grudnia 2007 r.) stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Zgodnie ze stanowiskiem Strony wykazanym w we wniosku świadczone przez nią usługi mieszczą się w grupowaniach PKWiU 80.42.20 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia" oraz PKWiU 92.34 "Usługi rozrywkowe pozostałe".

Oznacza to, iż zastosowanie w tym przypadku mieć będzie przepis art. 43, ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym w poz. 7 wymienione zostały usługi w zakresie edukacji ex 80 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (gdzie ex - dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Ponadto w poz. 11 ww. załącznika wymieniono usługi o symbolu PKWiU ex 92 - Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2.

usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3.

usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4.

wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5.

wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6.

działalności agencji informacyjnych,

7.

usług wydawniczych,

8.

usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

Ponadto wnioskodawca świadczy usługi, które kwalifikuje do grupowań PKWiU 93.02 "Usługi fryzjerskie i kosmetyczne" oraz 93.04 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej". Oznacza to, iż zastosowanie w tym przypadku mieć będzie przepis art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Podkreślić jednak należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Stronę we wniosku klasyfikacji usługi do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

A zatem Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, przedstawionego przez Wnioskodawcę w zakresie klasyfikacji statystycznej usług będących przedmiotem wniosku.

Jednocześnie zauważa się, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Upoważnionym do wydawania interpretacji w zakresie wskazania właściwego symbolu PKWiU jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul.Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl