IP-PP2-443-59/07-3/AZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-59/07-3/AZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2007 r. (data wpływu 2 sierpnia 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z ubezpieczeniami-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z ubezpieczeniami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności, wykonuje dla towarzystw ubezpieczeniowych usługi pomocnicze przy likwidacji szkód polegające na reprezentowaniu towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce i za granicą, w szczególności przed zagranicznymi towarzystwami ubezpieczeniowymi oraz zagranicznymi organami ścigania (policją, prokuraturą).

Działając na rzecz i w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, W nawiązuje kontakt z odpowiednim towarzystwem ubezpieczeniowym, jednostką policji lub prokuratury celem uzyskania dostępu do dokumentów niezbędnych polskiemu ubezpieczycielowi do likwidacji szkód. Zadaniem Wnioskodawcy jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za sprawę, sporządzenie prośby (wniosku) o udostępnienie dokumentów (ekspertyzy biegłego, dokumentacji fotograficznej) oraz odbiór dokumentów w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego, które w danej sprawie jest reprezentowane. Jeśli sprawa wymaga uczestnictwa adwokata, do zadań Wnioskodawcy należy wybór odpowiedniej kancelarii prawnej, udzielenie jej pełnomocnictwa w imieniu ubezpieczyciela i nadzorowanie całej sprawy. Towarzystwo ubezpieczeniowe, którego interesy reprezentuje Wnioskodawca, wybiera zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym należy się skontaktować.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wyżej opisana usługa jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana usługa jest związana z ubezpieczeniami, w związku z czym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz sklasyfikowania ww. usług pod symbolem PKWiU 67.20.10-00.00 (PKWiU z 1997 r. 67.20.10-00.90) korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Wświetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. nr 3 powołanego załącznika wymieniono usługi w zakresie pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane Sekcja J ex (65-67) z wyłączeniami. Usługi sklasyfikowane w dziale PKWiU 67 jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym dotyczą szerokiego kręgu usług pośrednio lub bezpośrednio związanych z usługami finansowymi i co do zasady podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług zgodnie z ww. przepisami.

Wyłączeniu ze zwolnień, o których mowa powyżej podlegają m.in. usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Wobec powyższego, usługi o których mowa w zapytaniu, które jak wskazał podatnik mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-10.00 (PKWiU z 1997 r. 67.20.10-00.90), korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Udzielając odpowiedzi na zapytanie Podatnika podkreślić należy, ze do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielenia pomocy w zakwalifikowaniu wyrobów do poszczególnych grupowań PKWiU upoważnione są wyłącznie odpowiednie organy statystyczne. O powyższym Podatnik został poinformowany przez tut. organ podatkowy wezwaniem do uzupełnienia wniosku z dnia 12 września 2007 r. Ponieważ do dnia wydania powyższego postanowienia tut. organ podatkowy nie otrzymał odpowiedzi na wezwanie, niniejsza interpretacja przepisów podatkowych została wydana zgodnie z podaną przez Wnioskującego klasyfikacją statystyczną świadczonych usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl