IP-PP2-443-579/08-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-579/08-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu 2 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług - PKWiU 90.0 w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów, usługi sanitarne i pokrewne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług - PKWiU 90.0 w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego na bieżące utrzymanie terenów zieleni w Dzielnicy w 2008 r. i bieżące utrzymanie terenów zieleni w Dzielnicy w 2008 r., jedną z prac było wykonanie przerębli.

Zakres pracy polega na: wykonaniu przerębli i ich utrzymaniu podczas występowania pokrywy lodowej. Powierzchnia przerębla ma wynosić min. 1 m kwadratowy, każdy z przerębli musi być trwale oznakowany za pomocą słupków na narożach połączonych biało-czerwoną taśmą. Utrzymanie przerębla polegać ma na regularnym usuwaniu z jego powierzchni pokrywy lodowej tak aby była ona stale wolna od lodu i kry, częstotliwość zabiegów zależy od potrzeb. Konieczność wykonania przerębli zachodzi po powstaniu pełnej pokrywy lodowej na całej powierzchni zbiornika, umożliwiającej jednocześnie bezpieczne wejście pracownika na powierzchnie lodu w celu wykonania pracy. W ww. przetargach była określona liczba przerębli do wykonania na każdym z akwenów. Materiały konieczne do wykonania prac zapewnia wykonawca. Wykonawcy składający oferty w wyżej wymienionych postępowaniach prowadzonych w trybie przetargu nieograniczonego, zaoferowali różne stawki podatku VAT - 3%, 7% i 22%.

W wyjaśnieniach wykonawcy uzasadniali:

* zastosowanie stawki 3% jako stosowana do usług zaliczanych do codziennych prac porządkowych przy zbiornikach wodnych, a do prac tych zaliczamy m.in. zebranie zanieczyszczeń z powierzchni lustra wody oraz terenu przyległego do zbiornika (do korony skarpy),-usuwanie trawy i chwastów z obrzeży zbiorników w okresie zimowym, -wykuwanie przerębli, -naprawa i budowa pomostów dla kaczek, -utrzymywanie czystości dna zbiornika. (...).

* zastosowanie stawki VAT 7% jako: wyjaśnienie jednego wykonawcy - "wykonywanie przerębli zostało opodatkowane stawką VAT w wysokości 7% gdyż jest to czynność należąca do zimowego utrzymania obiektów - traktowane jako usuwanie lodu z placów i innych terenów PKWiU 90.00.30-00.00 (...)" oraz wyjaśnienie innego wykonawcy - " (...) wykonywanie przerębli 7% (...) zostały zastosowane odpowiednio w oparciu o art. 41 pkt 2. i art. 41 pkt 1. obowiązującej obecnie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. W poz. 135 załącznika nr 3 do ustawy, o którym mowa w art. 41 pkt 2, wpisane są "usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt" W naszym rozumieniu wykonanie przerębli jest usługą związaną z chowem zwierząt i dlatego powinno być objęte podatkiem VAT w wysokości 7%

* zastosowanie stawki VAT 22% jako " (...) podstawę zastosowania 22% stawki podatku VAT wyjaśniamy: -zamawiający w szczególnej specyfikacji prac objętych umową - poz. 3 wykonanie przerębli wykazał jako osobną usługę - czynność ta nie mieści się w grupowaniach PKWiU: 90.03.13, 01.41.12 wobec czego z/g z przepisem art. 41 ust. 1 została zastosowana podstawowa stawka VAT dla towarów i świadczonych usług tj. 22% (...)"

Jeden z wykonawców w złożonym proteście, przedłożył informację o zakwalifikowaniu usługi polegającej na utrzymaniu i wykonaniu przerębli do PKWiU 01.41.12.-00.00 usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni (pismo w załączeniu).

Proszę o pilne udzielenie odpowiedzi - procedura przetargowa w toku.

W tak opisanym stanie faktycznym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT - 3%, 7% lub 22% należy zastosować do czynności polegającej na wykonaniu przerębli. Proszę o podanie prawidłowej stawki podatku VAT obowiązującej do 30 kwietnia 2008 r. a jaka stawka podatku VAT będzie obowiązywała od 1 maja 2008 r.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w stosunku do wykonania przerębli należy zastosować 7% stawkę podatku VAT. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne są w grupie PKWiU 90.0 i opodatkowane są stawką podatku 7%. Do usług tych należą oczyszczanie ulic, dróg kołowych, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu - pozycja 90.03.13-00.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca przez towary rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 ustawy).

Identyfikacja towarów i usług dla potrzeb stosowania stawek i zwolnień podatkowych następuje poprzez odwołanie się do klasyfikacji statystycznej. Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) - do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r.

Ponadto, zgodnie z regulacją zawartą w art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Oznacza to, że organy podatkowe nie mają umocowania prawnego do dokonywania interpretacji przepisów prawa innych niż przepisy prawa podatkowego. Zatem, tutejszy organ nie jest uprawniony do oceny prawidłowości dokonywania klasyfikacji towarów i usług do właściwego grupowania PKWiU. Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania danego towaru do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie dokonującym dostawy tego towaru. W przypadku wątpliwości co do poprawności sporządzonej kwalifikacji, Wnioskodawca może się zwrócić do właściwego w tym zakresie organu, tj. Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Według oceny Wnioskodawcy przedmiotowe usługi wykonywania przerębli należy zaliczyć do usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne są w grupie PKWiU 90.0 i opodatkowane są stawką podatku 7%. Do usług tych należą oczyszczanie ulic, dróg kołowych, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu - pozycja 90.03.13-00.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z pozycją 153 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów, usługi sanitarne i pokrewne PKWiU 90.0 podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Reasumując świadczone przez Wnioskodawcę wyżej wymienione usługi zgodnie z podaną przez Wnioskodawcę klasyfikacją mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.0 - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne. Wnioskodawca wykonując przedmiotowe usługi, może stosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. W niniejszej interpretacji organ nie udziela więc odpowiedzi na temat prawidłowej stawki podatku VAT obowiązującej do 30 kwietnia 2008 r. i od 1 maja 2008 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl