IP-PP2-443-535/07-3/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-535/07-3/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2007 r. (data wpływu 9 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku stosowania kasy rejestrującej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku stosowania kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie A działa na podstawie statutu gdzie określone jest, że do realizacji celów statutowych uzyskuje środki z własnej działalności gospodarczej, w tym z telewizji kablowej (symbol PKWiU 64.2 usługi telekomunikacyjne). Wnoszone przez członków Stowarzyszenia wpłaty nazwane składkami członkowskimi są zapłatą za uzyskane usługi telewizji kablowej. Zgodnie z interpretacją Urzędu Skarbowego przeprowadzającego kontrolę w stowarzyszeniu za datę powstania przychodu należało przyjąć termin określony w art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę. Ponieważ Stowarzyszenie nie wystawia członkom faktur za datę powstania przychodu zgodnie z ww. interpretacja przyjmuje się ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę. należne kwoty opłat w danych miesiącach ustalono na podstawie zestawienia ilości członków oraz należnych wpłat. Członkowie Stowarzyszenia wpłacają pieniądze poprzez system wydanych książeczek opłat, w których wpisywane są dane osobowe każdego wpłacającego oraz kwota wpłaty. Okres wpłaty po indywidualnym określeniu przez wpłacającego może obejmować jeden miesiąc, dwa miesiące lub kwartał. Rozliczenie poszczególnych członków Stowarzyszenia dokonywane jest systemem elektronicznym na indywidualnych kartotekach poszczególnych osób.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2007 r. Nr 116, poz. 804) Stowarzyszenie jest zobowiązane do zakupienia i zastosowania kasy rejestrującej.

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku zastosowania kasy rejestrującej musiałaby nastąpić zmiana sposobu rozliczania wpłat za wykonaną usługę. Obowiązek odprowadzania podatku powstawałby z chwilą wpłaty do kasy za wykonaną usługę.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 41 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy VAT Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi sposób, warunki i tryb odliczania od kwoty podatku należnego (zwrotu) kwoty, o której mowa w ust. 4 i 5, oraz przypadki, warunki i tryb zwrotu przez podatnika kwot, o których mowa w ust. 6, oraz inne przypadki naruszenia warunków związanych z jej odliczeniem (zwrotem), powodujące konieczność dokonania przez podatnika zwrotu, mając na uwadze okres wykorzystywania kas rejestrujących oraz przestrzeganie przez podatników warunków technicznych związanych z wykorzystywaniem tych kas. Ponadto Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 30 czerwca 2008 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego Stowarzyszenie wykonuje usługi telewizji kablowej sklasyfikowane po symbolem PKWiU 64.2 usługi telekomunikacyjne. W kwestii obowiązku ewidencjonowania powyższych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących należy stwierdzić, że usługi telekomunikacyjne sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 64.2 zostały wymienione w pozycji 13 załącznika do ww. rozporządzenia i na mocy § 2 ww. rozporządzenia sprzedaż tych usług jest do dnia 30 czerwca 2008 r. zwolniona z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Mając powyższe na uwadze, Stowarzyszenie nie jest zobowiązane do zakupienia i zastosowania kasy rejestrującej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pragnie poinformować, iż w okresie od 1 lipca 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. w zakresie objętym przedmiotem wniosku Strony obowiązywały identyczne uregulowania prawne w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl