IP-PP2-443-50/07-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-50/07-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Dt Sp. z o.o. w W, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2007 r. (data wpływu 30 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny.

Spółka jest zarejestrowana na terenie kraju jako czynny podatnik podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza wybudować na gruncie stanowiącym częściowo własność spółki a częściowo będącym przedmiotem użytkowania wieczystego budynek mieszkalny (budynek stanie na 2 działkach). W budynku znajdzie się 292 lokali mieszkalnych o różnej powierzchni oraz wielostanowiskowy garaż podziemny z miejscami postojowymi, nie wydzielonymi trwałymi ścianami. W dwupoziomowym garażu podziemnym ulokowanych będzie ponad 300 miejsc parkingowych oraz komórki lokatorskie. Cały garaż podziemny będzie stanowił część wspólną budynku.

Przed przeniesieniem prawa własności lokali mieszkalnych, strony umowy w formie aktu notarialnego ustanowią odrębną własność lokalu mieszkalnego postanawiając, że z własnością tego lokalu związany będzie odpowiedni udział w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu/ prawie własności działki gruntu, a także taki sam udział we współwłasności części wspólnych budynki i urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali. Jednocześnie strony dokonają podziału praw do korzystania z podziemnej części budynków stanowiących część wspólna, tj. wielostanowiskowego garażu podziemnego obejmującego znajdujące się w nim miejsca postojowe dla samochodów osobowych w ten sposób, że na rzecz każdego właściciela danego lokalu mieszkalnego ustanowione będzie prawo do korzystania, z wyłączeniem innych osób, z miejsca postojowego oznaczonego konkretnym numerem. Tym samym, strony nie zawrą odrębnej umowy sprzedaży na przyznanie miejsca postojowego w podziemnej części budynku, ale przyznania tego prawa - jako integralnie związanego ze sprzedażą lokalu mieszkalnego - dokonają umowa o przeniesienie własności lokalu.

Zakończenie realizacji projektu nastąpi w IV kwartale 2008 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do przyznania nabywcy lokalu mieszkalnego prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego dla samochodu osobowego znajdującego się w podziemnej części budynku, które to prawo integralnie związane jest z prawem własności do lokalu mieszkalnego.

Zdaniem wnioskodawcy: zasadniczo, na gruncie art. 41 ustawy o VAT, stawka podatku od towarów i usług, zastrzeżeniami wskazanymi ustawa, wynosi 22%. Zgodnie jednak z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przedmiotem sprzedaży będzie każdorazowo lokal mieszkalny, z którym integralnie związane będzie prawo do wyłącznego korzystania z przypisanego do danego lokalu miejsca postojowego w podziemnej części budynku. Miejsca postojowe nie będą stanowić wydzielonych trwałymi przegrodami pomieszczeń użytkowych, a jedynie fragmenty powierzchni stanowiącej część wspólna budynku.

W konsekwencji, zdaniem podatnika dostawa lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu/ w prawie własności działki gruntu, z którą to dostawą związane jest nabycie prawa do korzystania z miejsca postojowego dla samochodu osobowego w podziemnej części budynku, stanowiącej część wspólną budynku, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według jednej stawki podatku, wynoszącej w tym przypadku 7%. W rezultacie w ocenie podatnika, wartość prawa do miejsca postojowego w części podziemnej budynku nie będzie wykazywana w wystawionych przez podatnika fakturach VAT odrębnie od wartości lokalu mieszkalnego.

Spółka stoi na stanowisku, iż zarówno z tytułu dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałami w częściach wspólnych i gruncie, jak też z tytułu sprzedaży udziału we współwłasności garażu (w tym prawo do miejsca parkingowego) powinna być zastosowana stawka VAT w wysokości 7%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów, przez którą w myśl przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś, zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego w myśl art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: PKOB 111 - "Budynki mieszkalne jednorodzinne", PKOB 112 - "Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe", PKOB ex 113 - "Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie, oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej". Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy w okresie do 31 grudnia 2007 r. stosuje się obniżoną stawkę 7% podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niniejszej ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego ani lokalu użytkowego. W związku z tym, posiłkowo, należy posłużyć się definicją zawartą w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), która stanowi, iż samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Do lokalu mogą przynależeć, zgodnie z art. 2 ust. 4 ww. ustawy, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

W świetle powołanych przepisów ustawy o własności lokali należy stwierdzić, iż miejsce postojowe nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia pomocniczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Jednakże przedmiotem sprzedaży obok własności lokalu mieszkalnego jest nie garaż, czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego o konkretnej powierzchni, znajdującego się w części podziemnej budynku dla samochodu osobowego, które jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego. Co prawda może on przynależeć do lokalu, jednak nie zmienia to jego funkcji jako pomieszczenia, które nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Takich też funkcji nie spełnia przedmiotowe prawo do korzystania z miejsca postojowego i sprzedaż ta podlega opodatkowaniu 22% stawka podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl