IP-PP2-443-46/07-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-46/07-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2007 r. (data wpływu 31 lipca 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą napojów bezalkoholowych, soków owocowych i warzywnych, wód oraz nektarów opatrzonych zastrzeżonymi znakami towarowymi.

W związku z prowadzoną działalnością, sprzedaż towarów dokonywana na rzecz innych podatników VAT Spółka dokumentuje fakturami VAT. Faktury wystawiane są w ciągu 7 dni od daty faktycznej dostawy towaru.

Niekiedy jednak Spółka spotyka się z następującymi sytuacjami:

1.

kontrahent Spółki zmienił swoje dane rejestracyjne, tj. nazwę, adres, NIP i nie poinformował Spółki o tym fakcie przed wystawieniem faktury VAT,

2.

kierowca podczas faktycznej dostawy towaru pomylił odbiorców towaru, dostarczył towar innemu klientowi Spółki niż wskazany na fakturze. Otrzymujący towar nie dokonał jego zwrotu.

Wskazane sytuacje skutkują wystawieniem faktury VAT na niewłaściwego podatnika. Najczęściej Spółka dowiaduje się o zaistniałej sytuacji w terminie późniejszym niż 7 dzień po dacie dostawy towaru i nie ma możliwości skorygowania błędnie wystawionej faktury oraz zafakturowania dostawy towaru w terminie wskazanym w przepisach.

W powyższej sytuacji Spółka wystawia fakturę VAT w późniejszym terminie niż 7 dnia od dnia faktycznej dostawy towaru, przy czym za datę powstania obowiązku podatkowego Spółka uznaje 7 dzień od dnia dostawy towaru i ujmuje taką fakturę w ewidencji sprzedaży prowadzonej dla celów podatku VAT w miesiącu powstania tak rozumianego obowiązku podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowe jest uznanie przez Spółkę za moment powstania obowiązku podatkowego 7 dzień po dacie dokonania dostawy towarów mimo, że faktura została wystawiona po upływie terminu wskazanego w przepisach.

Czy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w dniu dokonania dostawy.

Czy Spółka może dokonać rozpoznania obowiązku podatkowego do 7 dnia (przykładowo 6 lub 5 dnia) licząc od daty dokonania dostawy.

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

Z uwagi na to, że Spółka dokonuje dostaw towarów do innych podatników VAT, dostawa taka winna być każdorazowo potwierdzona wystawieniem faktury VAT. Zdaniem Spółki, mimo wystawienia faktury z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ transakcje dokonywane przez Spółkę powinny być każdorazowo potwierdzone wystawieniem faktury VAT. Jeśliby Spółka dokonywała sprzedaży towarów podmiotom nie będącym podatnikami podatku VAT, obowiązek podatkowy powstałby w dniu dokonywania dostawy, tj. zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Mimo to, że w niektórych przypadkach Spółka wystawia fakturę później niż 7. dnia po dniu dostawy, obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym najpóźniej Spółka była zobowiązana do wystawienia faktury VAT, tj. 7. dnia od dnia dokonania dostawy. Ponieważ Spółka nie dokonała wystawienia faktury w terminie wcześniejszym, obowiązek podatkowy w przypadku wystawienia faktury po upływie 7. dni powstanie nie wcześniej niż 7. dnia od dokonania dostawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W zaistniałym stanie faktycznym, gdy podmiot obowiązany jest do wystawienia faktury (art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), obowiązek podatkowy powstaje w terminie określonym w art. 19 ust. 4 ww. ustawy. W przypadku więc wystawienia faktury z uchybieniem 7. dniowego terminu od wydania towaru, obowiązek podatkowy powstaje 7. dnia licząc od chwili wydania towaru.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl