IP-PP2-443-436/07-02/KCH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-436/07-02/KCH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2007 r. wpłynął wniosek z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ma zamiar sprzedaży na rzecz współwłaściciela nieruchomości gruntowych udziału Skarbu Państwa w działkach położonych w X, stanowiących według ewidencji gruntów i budynków działki o nr A i nr B o łącznej powierzchni 0,6582 ha

Dla obszaru, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość brak jest obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Sąsiednie nieruchomości zabudowane są budynkami mieszkalnymi. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przedmiotowy teren oznaczony jest symbolem 1Ua obszar dzielnicy uzdrowiskowej. Przedmiotowy teren jest porośnięty drzewami i krzakami, w rejestrze gruntów oznaczony jako lasy i grunty leśne klasy V. Działki są niezabudowane i nieogrodzone. Dla działki nr A została wydana decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i wydająca pozwolenie na budowę. Na działce brak śladów rozpoczęcia budowy. Decyzją Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w W wyłączono z produkcji leśnej grunt o powierzchni 0,0300ha, przeznaczony pod budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dla działki nr B nie została wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż opisanej nieruchomości gruntowej powinna być opodatkowania podatkiem VAT 22% czy zwolniona z podatku.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż do sprzedawanej nieruchomości oznaczonej Nr ewidencyjnym A należy doliczyć podatek VAT w wysokości 22%, zaś sprzedaż działki o numerze ewidencyjnym B korzysta ze zwolnienia od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2007 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z treści przepisu wynika, że aby dostawa terenu była zwolniona z opodatkowania muszą być spełnione łącznie dwa warunki, mianowicie teren będący przedmiotem dostawy musi być:

1.

niezabudowany

2.

inny niż teren budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę

W przepisach podatkowych brak jest definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę, nie są również wskazane kryteria, jakimi należy się kierować przy ocenie danego gruntu. W związku z tym charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego tj. lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego oraz jego przeznaczenie.

W opisie stanu faktycznego strona wskazała, że przedmiotowe działki stanowią odpowiednio:

1.

grunty przeznaczone pod zabudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego (nr ewid. A)

2.

grunty leśne, dla których nie została wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania (nr ewid. B)

Stosownie zatem do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy sprzedaż działki wymienionej w pkt 2 podlega zwolnieniu od podatku, zaś dostawa działki wymienionej w pkt 1 podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl