IP-PP2-443-429/07-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-429/07-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 9 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podczas licytacji, która odbyła się w dniu 30 maja 2006 r. syg. akt II KM 131/03 nieruchomości położonej w miejscowości X dla której Sąd Rejonowy w W Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW Nr WA1 W/00065077/5 na podstawie egzekucji komorniczej z nieruchomości. Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2007 r. syg. akt I Co 465/00 Sąd Rejonowy w W przysądził mi własność nieruchomości. Powyższa nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym i gospodarczym na które to budynki istnieje pozwolenie na dokonanie rozbiórki. Uzyskałem pozwolenie na zbudowanie na powyższej nieruchomości 45 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które zamierzałem zbudować. Jednak ze względów osobistych i zdrowotnych postanowiłem powyższą nieruchomość sprzedać. Nabywcą będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nieruchomość nabyłem jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż opisanej nieruchomości przez osobę wnioskodawcy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów usług i w jakiej wysokości.

Według wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości opisanej we wniosku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 9 i 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r. poz. 535).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Z art. 5 ust. 1 obowiązującej od 1 maja 2004 r. cyt. ustawy o VAT wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Towarami w świetle ustawy są rzeczy ruchome, wszelkie rodzaje energii, budynki i budowle lub ich części, a także grunty.

Dostawa gruntów została zatem objęta opodatkowaniem, jednakże w przypadku, gdy dotyczy ona terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług jest przedmiotowo zwolniona od VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę, przedmiotowa działka (nieruchomość) leży na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową tj. wnioskodawca uzyskał pozwolenie na zbudowanie na powyższej nieruchomości 45 budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W odniesieniu do wskazanej działki nie można zastosować zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, co w konsekwencji oznacza, że jej sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość Spółce z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą.

Wnioskodawca nabył przedmiotowe działki mając pewność, że mogą być przeznaczone pod zabudowę. Przedmiotowe działki zakupił z zamiarem budowy 45 budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Obecnie podatnik zamierza sprzedać przedmiotowe działki a uzyskane warunki zabudowy pozwalają na budowę ww. domów na tym gruncie. Powyższe świadczy o przeznaczeniu terenu, na którym znajdują się działki, pod zabudowę, co w świetle ww. przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT oraz na podstawie zakresu przedmiotowego opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłącza dostawę przedmiotowych działek ze zwolnienia od VAT.

Powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 43 ust. 9 i 10 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie wiec zastosowania, gdyż przedmiotowy teren jest przeznaczony pod zabudowę. Przedmiotowa dostawa, jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego dotyczyć będzie sprzedaży terenu przeznaczonego pod zabudowę (otrzymano pozwolenie na zabudowę na nieruchomości 45 budynków). Także w opinii tutejszego organu, przedmiotowa sprzedaż nie będzie podlegać zwolnieniu o jakim mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 - (zwolnienie sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego) w związku z art. 29 ust. 5 ustawy, (w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu). Jak wynika z opisu przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość zabudowana obiektami przeznaczonymi do wyburzenia.

Przedmiotowa sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług 22% - art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl