IP-PP2-443-409/07-2/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-409/07-2/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących realizacji projektu "Modernizacja oczyszczalni ścieków." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących realizacji projektu "Modernizacja oczyszczalni ścieków...".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina realizuje projekt - zadanie inwestycyjne "Modernizacja oczyszczalni ścieków.". Zadanie to jest współfinansowane ze środków unijnych Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Priorytet 3 (zawarta została umowa z Wojewodą o współfinansowanie w dniu 1 marca 2006 r.). Gmina zawarła umowę z wykonawcą, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług, za wykonane roboty budowlane wykonawca wystawił fakturę przejściową w miesiącu kwietniu 2007 r., następną fakturę wystawi po zakończeniu realizacji zadania, tj. w miesiącu październiku 2007 r.

Podatek VAT naliczony od otrzymanej faktury za wykonane prace modernizacyjne na oczyszczalni ścieków nie został przez Gminę odliczony - Gmina nie uzyskuje przychodów ze sprzedaży ścieków, gdyż oczyszczalnię ścieków na podstawie zawartej umowy przekazała w eksploatację utworzonemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu Sp. z o.o., które to jest odrębnym podmiotem, spółką ze 100% udziałem Gminy. Z tytułu przekazania w eksploatację Gmina też nie uzyskuje żadnych przychodów. Wobec braku związku wykonanej usługi ze sprzedażą opodatkowaną Gmina nie odliczyła i nie odliczy podatku VAT w całości, ani też w części od tego projektu.

Urząd Wojewódzki Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi zobowiązał w piśmie z dnia 10 września 2007 r. Gminę do dostarczenia dokumentu zaświadczającego, czy w odniesieniu do realizowanego projektu Gmina jako beneficjent ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części od faktur realizowanego projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od faktur za wykonane usługi w zakresie realizowanego projektu "Modernizacja oczyszczalni ścieków." współfinansowanego ze środków unijnych Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Priorytet 3.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w całości, ani też w części za wykonane usługi w ramach realizowanego projektu współfinansowanego ze środków funduszy unijnych Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Priorytet 3 wobec braku związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług - braku osiągania przychodów (sprzedaży opodatkowanej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Gmina realizuje projekt - zadanie inwestycyjne pod nazwą "Modernizacja oczyszczalni ścieków przy udziale środków unijnych otrzymanych z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - Priorytet 3. Podatek VAT naliczony od otrzymanej faktury za wykonane prace modernizacyjne na oczyszczalni ścieków nie został przez Gminę odliczony. Wobec braku związku wykonanych prac modernizacyjnych na oczyszczalni ścieków ze sprzedażą opodatkowaną Gmina nie odliczyła i nie odliczy podatku VAT w całości, ani też w części od tego projektu.

Ponieważ realizowana przez Gminę inwestycja nie służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, zatem nie została spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Gminie zatem nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług zużytych przy realizowanej inwestycji, o której mowa w pytaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl