IP-PP2-443-385/07-2/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-385/07-2/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2007 r. (data wpływu 2 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w bieżącej deklaracji VAT-7 wykazanego w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w bieżącej deklaracji VAT-7 wykazanego w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Agencja, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwolnione od podatku. Począwszy od roku 1998, kwoty podatku naliczonego wynikające z dokonywanych w każdym miesiącu zakupów, znacznie przewyższały podatek należny z tytułu sprzedaży podlegającej opodatkowaniu. W rezultacie w każdym miesiącu tego roku i w latach następnych Spółka wykazywała w składanych deklaracjach rozliczeniowych VAT-7 kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe. Z uwagi na brak sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22%, w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004 r. Spółce nie przysługiwało prawo zwrotu bezpośredniego nadwyżki tej kwoty. Istotnym również jest fakt, że całkowite kwoty należności, z których wynika odliczony podatek naliczony zostały przez Spółkę zapłacone. Aktualnie Spółka zamierza w bieżącej deklaracji VAT-7 skorzystać z prawa rozliczenia w formie zwrotu bezpośredniego kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z zakupów dokonywanych w okresach rozliczeniowych począwszy od końca 2000 r. (podatek naliczony odliczony e miesiącach roku 1998, 1999 i częściowo 2000 został niejako "wchłonięty" przez podatek należny w rozliczeniu wskazanych m-cy i następnych), wykazywanej w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przedstawionym staniem faktycznym Spółka ma prawo kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazaną w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, rozliczyć w bieżącej deklaracji w formie zwrotu bezpośredniego.

Zdaniem Spółki w obecnie obowiązującym stanie prawnym, prawo takie jej przysługuje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT postanowiono, że w okresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego art. wynika kilka istotnych kwestii. Po pierwsze prawo od obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwane dalej prawem do odliczenia, przysługuje jedynie podatnikom. Po drugie, z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych". Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku (powstanie zobowiązania podatkowego). Po trzecie art. 86 ustawy o VAT ustanawia prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a nie obowiązek.

Ponadto, w treści art. 87 ust. 1 czytamy iż w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Z powyższej regulacji prawnej wynika, że jeżeli w okresie w jakim podatnik nabył prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku, Spółka ma prawo kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazaną w poprzednim okresie rozliczeniowym jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, rozliczyć w bieżącej deklaracji VAT-7 do zwrotu na rachunek bankowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl