IP-PP2-443-380/07-3/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-380/07-3/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 01 październik 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT w całości lub w części z tytułu budowy sali rehabilitacyjno - szkoleniowej wraz z wyposażeniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT w całości lub w części z tytułu budowy sali rehabilitacyjno - szkoleniowej wraz z wyposażeniem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego pismem z dnia 10 września 2007 r. zobowiązał Stowarzyszenie w K. do dostarczenia z właściwego organu podatkowego dokumentu zaświadczającego, czy w odniesieniu do realizowanego projektu beneficjent ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części.

Stowarzyszenie w K. jest organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru. Zgodnie z zapisem pkt 3 § 9 statutu Stowarzyszenia w 2002 r. utworzono Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjno - Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, który został zarejestrowany pod Nr. Centrum Zdrowia Publicznego. Ośrodek nie posiada osobowości prawnej. Od czasu zarejestrowania prowadzi czynną rehabilitację 62 dzieci niepełnosprawnych w systemie dziennym. Źródłami finansowania Ośrodka jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niezależnie od tego Stowarzyszenie pozyskuje środki finansowe z innych źródeł.

W latach 2005-2006 wybudowano obiekt: salę rehabilitacyjno - szkoleniową wraz z wyposażeniem dla potrzeb utworzonego Transgranicznego Ośrodka Współpracy Kulturalno - Turystycznej w K. oraz Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjno - Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych w K. Wykonawcy obiektu oraz dostawcy wyposażenia wystawili faktury zawierające podatek od towarów i usług VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie w obecnym stanie prawnym ma prawo do odzyskania zapłaconego podatku VAT od wybudowanego obiektu wraz z jego wyposażeniem.

Zdaniem wnioskodawcy nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT, gdyż statutowa działalność w tej części usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, stąd też zaliczono go do kosztów kwalifikowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Według cytowanego przepisu zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - płaconego z tytułu dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, określonych w art. 5 ustawy, o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższa zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego w przedmiotowym wniosku Stowarzyszenie nie wykorzysta wybudowanego obiektu do wykonywania czynności opodatkowanych, gdyż statutowa działalność w tej części usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że Stowarzyszenie nie ma możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT w całości lub części z tytułu faktur wystawionych za budowę obiektu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl