IP-PP2-443-338/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-338/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2008 r. (data wpływu 22 lutego 2008 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28 kwietnia 2008 r. (data wpływu 5 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 14 kwietnia 2008 r. członek Spółdzielni wystąpił z pisemnym żądaniem przeniesienia własności lokatorskiego prawa do lokalu na prawo odrębnej własności. Spółdzielcze prawo do lokalu uzyskał w związku z ustanowieniem tego prawa w 2003 r. po zmarłym współmałżonku. Postanowieniem Sądu z 08-2007 r. prawo do spadku po zmarłym nabyli współmałżonek i dziecko po 1/2 części każdy. W związku z umową darowizny z 12-2008 r. zgłoszoną do Urzędu Skarbowego w 01-2008 r. prawo do spadku przypadło w całości współmałżonkowi. Blok oddany do eksploatacji: 01-1967 r..

Członek wystąpił z pisemnym żądaniem przeniesienia własności lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność na podstawie art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia jest obowiązana na mocy tego artykułu zawrzeć z członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego: spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni w tym części zadłużenia kredytowego (art. 12 ust. 1 pkt 1), spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu w części przypadającej na jego lokal o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa (art. 12 ust. 1 pkt 2) oraz spłaty zadłużenia z tytułu opłat o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy (art. 1 2 ust. 1 pkt 3). Członek ubiegający się o przeniesienie własności lokalu w trybie w I w artykułu nie wnosi oraz nie uzupełnia wkładu mieszkaniowego. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu oraz przyjęcie w poczet członków nastąpiło w dniu 15 stycznia 2003 r. i zostało zatwierdzone Uchwałą Zarządu Spółdzielni na podstawie art. 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Artykuł 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mówi o tym, że z chwilą śmierci jednego z małżonków spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi. Małżonek ten, jeżeli nie jest członkiem spółdzielni powinien w ciągu jednego roku od dnia śmierci współmałżonka złożyć deklarację członkowską. Małżonkowi zmarłego członka spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Na mocy powyższego artykułu nie ma ustanowienia prawa do lokalu oraz wnoszenia środków "jest tylko przyjęcie w poczet członków-potwierdzenie prawa do lokalu. Pierwsze zasiedlenie budynku nastąpiło w 01-1967 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy z związku z faktem, że żądanie przeniesienia własności zgodnie z art. 7 ust. 7 pkt 5 ustawy należy potraktować jako dostawę towaru o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, można zastosować przepis art. 153 ust. 2 o nie stosowaniu przepisów ustawy ze względu na fakt, że wkład został wniesiony przed 1 maja 2004 r....

Zdaniem wnioskodawcy: ze względu na wniesienie wkładu przed 1 maja 2004 r., zgodnie z art. 153 ust. 2 do czynności przeniesienia własności nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku-art. 29 ust. 8 ustawy o VAT.

Powołanego przepisu art. 29 ust. 8 nie stosuje się w przypadkach jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. - art. 153 ust. 2 ustawy o VAT.

W art. 153 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca wyłączył z opodatkowania podatkiem VAT czynności przekształcania przysługującego członkowi spółdzielni spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu. Przy czym wyłączenie ww. czynności spod regulacji ustawy o VAT zostało uwarunkowane spełnieniem dwóch przesłanek łącznie tzn. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego (strona podaje błędnie, iż dotyczy to daty wniesienia wkładu) oraz zasiedlenie tego lokalu winno nastąpić przed 1 maja 2004 r.

Przepis art. 153 ust. 2 wymaga równoczesnego spełnienia obu zawartych w nim ww. przesłanek. Jednakże spełnienie tych przesłanek nie powoduje zwolnienia z opodatkowania czynności, o których mowa w art. 29 ust. 8 ustawy o VAT, lecz wyłącza te czynności spod regulacji ustawy o VAT (tzn. nie stosuje się do nich przepisów ustawy o VAT).

Ze stanu faktycznego opisanego przez Wnioskodawcę wynika, iż ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu nastąpiło w 2003 r., zaś zasiedlenie budynku nastąpiło w styczniu 1967 r.. W związku z powyższym zostały spełnione dwa warunki o których była mowa ww. przepisach. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl