IP-PP2-443-297/08-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-297/08-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.), uzupełniony pismem z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 19 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT z zastosowaniem zwolnienia lub stawki 0% VAT w związku z planowaną sprzedażą mikroskopu elektronowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT z zastosowaniem zwolnienia lub stawki 0% VAT w związku z planowaną sprzedażą mikroskopu elektronowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe.

Spółka X posiada w magazynie używany dwudziestoletni skaningowy mikroskop elektronowy (aparatura naukowo-badawcza). Przy jego zakupie powiązanym ze sprowadzaniem zza granicy został uiszczony podatek VAT w wysokości 22%. Obecnie pojawia się możliwość sprzedaży tego urządzenia dla jednostki budżetowej prowadzącej działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą jaką jest Instytut Fizyki X w B. Potencjalny klient powołując się na wspomniany paragraf 43.1.2 ustawy o podatku od towarów i usług zażądał wystawienia faktury VAT na kwotę netto tzn. bez obciążenia transakcji podatkiem VAT w wysokości 22%. Przedmiotowe urządzenie było używane poza granicą 22 lata, natomiast w kraju było jedynie magazynowane od sierpnia 2005 r. aż do dnia dzisiejszego. Podatek VAT został odliczony podczas wprowadzania urządzenia do magazynu Wnioskującej Spółki. Podatek został uiszczony z tytułu importu ze Stanów Zjednoczonych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ww. przypadku firma X może zgodnie z obowiązującym prawem wystawić fakturę VAT ze stawką VAT 0% lub adnotacją towar zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku VAT. Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie to czy wspomniana jednostka naukowo-badawcza ma możliwość odliczenia na fakturze VAT-u w całości lub części i w jaki sposób.

Zdaniem Spółki potencjalny nabywca przedmiotowego urządzenia jako jednostka budżetowa o charakterze naukowo-badawczym, nie świadcząca usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (informacja zgodna z deklaracją potencjalnego klienta), przez konieczność finansowania zakupu powiększonego o podatek VAT ogranicza kwotowo możliwość zakupu potrzebnego urządzenia. W związku z powyższym celowe wydaje się zastosowanie zwolnienia lub stawki 0% VAT w opodatkowaniu tej transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane zgodnie z ust. 2 wskazanego powyżej przepisu ustawy rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Przepisy dotyczące zastosowania zwolnienia od podatku lub stawki 0% VAT w opisanym zdarzeniu przyszłym nie mają zastosowania, gdyż Wnioskujący urządzenia nie używał. Odnosząc się do pytania dotyczącego, czy wspomniana jednostka naukowo-badawcza ma możliwość odliczenia naliczonego na fakturze VAT-u w całości lub części i w jaki sposób, organ podatkowy informuje, iż zagadnienia dotyczące prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów regulują postanowienia art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Według art. 86 ust. 1 podatnik o którym mowa w art. 15 ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Reasumując, w kraju dwudziestoletni skaningowy mikroskop elektronowy był jedynie magazynowany. A więc zwolnienie wynikające z cyt. przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 nie ma zastosowania. O zastosowaniu stawki podatku decyduje przepis prawa materialnego, okoliczność związana z brakiem możliwości odliczenia podatku należnego o naliczony nie ma w sprawie znaczenia. W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowego urządzenia podlegać będzie opodatkowaniu na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy według stawki podstawowej 22%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl