IP-PP2-443-295/08-3/SAP - Jaką stawkę podatku VAT należy opodatkować roboty polegające na budowie przyłączy wodnego i kanalizacyjnego do budynku mieszkalnego oraz na likwidacji szamba?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-295/08-3/SAP Jaką stawkę podatku VAT należy opodatkować roboty polegające na budowie przyłączy wodnego i kanalizacyjnego do budynku mieszkalnego oraz na likwidacji szamba?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku przy wykonywaniu usług budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku przy wykonywaniu usług budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Strona planuje realizację budowy przyłącza wodnego i kanalizacyjnego do budynku mieszkalnego. W związku z tym zamierza zlecić wykonanie przyłączy i zlikwidowanie istniejącego na posesji szamba firmie zewnętrznej, z którą podpisze stosowną umowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku VAT należy opodatkować roboty polegające na budowie przyłączy wodnego i kanalizacyjnego do budynku mieszkalnego oraz na likwidacji szamba?

Strona stoi na stanowisku, iż zlikwidowanie szamba i wykonanie przyłączy wodnego i kanalizacyjnego do budynku mieszkalnego należy traktować jako roboty budowlane zaliczane do infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkaniowego. Z uwagi na to, iż infrastruktura towarzysząca nie jest zaliczana do obiektów budownictwa mieszkaniowego należy zastosować podstawową stawkę podatku VAT tj. 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowiska wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawowa stawka podatku wynosi 22%. Zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. Jednakże od dnia 1 stycznia 2008 r. usługi budowlane związane z infrastrukturą towarzyszącą nie korzystają już z preferencyjnej 7% stawki podatku, lecz zostały opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22%.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż Strona zamierza zastosować do usług budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą prawidłową stawkę podatku w wysokości 22%.

Odpowiedź na zapytanie Strony dotyczące prawidłowej stawki podatku przy wykonywaniu usługi konserwacji kotłowni w budynku mieszkalnym udzielona zostanie w odrębnej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl