IP-PP2-443-243/08-3/SAP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-243/08-3/SAP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2008 r. (data wpływu 12 lutego 2008 r.), uzupełnione pismem z dnia 25.02.200 r. (data wpływu 29 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowej, przeznaczonej pod zabudowę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Strona jest właścicielem (wraz z żoną) gospodarstwa rolnego o powierzchni ok. 20 ha. W dniu 19 maja 1998 r. na powiększenie tego gospodarstwa nabyto do majątku prywatnego nieruchomość rolną o pow. 3,3952 ha. Po dacie zakupu Urząd Miasta i Gminy w R zmienił jej przeznaczenie na "przemysł i usługi rzemiosła". Nieruchomość jest wykorzystywana na cele rolnicze. W 2007 r. nieruchomość została podzielona na 5 działek. Obecnie Strona ma zamiar sprzedać jedną z działek o pow. 0,9541 ha. Jest to działka niezabudowana, która w ewidencji gruntów figuruje jako "grunty orne i łąki trwałe". W latach ubiegłych (po 2005 r.) Strona dokonała sprzedaży 7 działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, których przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego zostało przed sprzedażą zmienione na budowlane, a które nie były wniesione aportem do działalności gospodarczej i nie była na nich prowadzona działalność gospodarcza. Strona jest płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, która nie dotyczy handlu nieruchomościami. Sprzedawana nieruchomość również nie była wniesiona aportem do działalności gospodarczej i nie jest na niej prowadzona działalność gospodarcza.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży ww. działki o pow. 0,9541 ha przeznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego na przemysł i usługi należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek VAT.

Zdaniem Strony sprzedaż ww. działki, stanowiącej majątek prywatny i nie objętej działalnością gospodarczą, nie podlega przy sprzedaży podatkowi VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ww. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem do uznania dostawy towarów (nawet jednorazowej) za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w odniesieniu do tej transakcji podatnik działał w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie (w sposób częstotliwy), a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona zamierza sprzedać nieruchomość gruntową, która stanowi składnik majątku Strony, wykorzystywanego do działalności rolniczej - przedmiotowy grunt jest wykorzystywany przez Stronę w działalności rolniczej. Warunek częstotliwości jest również spełniony - Strona dokonała poprzednio sprzedaży 7 działek. Grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, zatem w przedmiotowej sprawie Stronę należy, z tytułu zamierzonej czynności, uznać za podatnika podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższą analizę przepisów należy stwierdzić, że sprzedaż przez Stronę przedmiotowej działki, która jest wykorzystywana w działalności gospodarczej (rolniczej), będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przepisie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zawarł wyłączenia od zasady powszechności opodatkowania, wyłączając z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawę niektórych towarów i świadczenie wybranych usług. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy brzmi: "Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę". Przepis ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż zgodnie z podanym stanem faktycznym przedmiotowa nieruchomość jest przeznaczona pod przemysł i usługi rzemiosła. Wskazać należy, iż zgodnie z przepisem art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku, niezależnie od wielkości obrotów.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz ww. przepisy należy uznać za nieprawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl