IP-PP2-443-148/07-2/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-148/07-2/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 23 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego w przypadku wystawiania faktury korygującej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego w przypadku wystawiania faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-chemiczne P Sp. z o.o. dokonuje licznych zakupów leków, m.in. w Belgii. Do jednej z ostatnich dostaw dostawca belgijski omyłkowo załączył partię towaru, która była przeznaczona dla innego odbiorcy polskiego, przy czym faktura dołączona do dostawy, wystawiona przez dostawcę belgijskiego, opiewała na cały dostarczony Spółce towar (ilościowo i wartościowo), a więc zarówno dostarczonych w ramach złożonego przez Spółkę zamówienia jak i dołączony omyłkowo. W księgach Spółki transakcja została zaklasyfikowana jako nabycie wewnątrzwspólnotowe a kwota podatku należnego wyliczona z tego tytułu stanowiła podatek naliczony zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy podatku od towarów i usług. Po stwierdzeniu swojej pomyłki dostawca belgijski zwrócił się do Spółki, poprzez swój oddział w Polsce, o wydanie dostarczonego omyłkowo towaru swojemu innemu odbiorcy na terenie Polski, przekazując jednocześnie Spółce wystawioną przez siebie fakturę korygującą (credit note z zastosowaniem stawki 0%) opiewającą na wartość towaru wydanego przez Spółkę, zgodnie z instrukcją dostawcy, innemu odbiorcy polskiemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymana od dostawcy faktura korygująca pozwala w tym przypadku na odpowiednie zmniejszenie obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymana od dostawcy faktura korygująca nie daje Spółce prawa do zmniejszenia obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albowiem nie nastąpiło w tym przypadku przyznanie Spółce jakichkolwiek udokumentowanych, prawnie dopuszczonych lub obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji, skont). Jak również Spółka nie dokonała zwrotu towaru do swojego belgijskiego dostawcy. Wystawiona przez dostawcę faktura korygująca jest bezzasadna a dokonane na prośbę dostawcy wydanie towaru na rzecz wskazanego podmiotu krajowego winno być udokumentowane przez Spółkę wyłącznie w formie faktury VAT a wspomniane przekazanie towaru opodatkowane jak sprzedaż krajowa zastosowaniem odpowiedniej stawki podatku. W opinii Spółki nic nie stoi na przeszkodzie, biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności, aby faktura wystawiona została w cenie nabycia (a więc z marżą 0%) a jej rozliczenie nastąpiło w ramach trójstronnej kompensaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W ust. 4 powołanego art. 29 ustawodawca przewidział możliwość zmniejszenia obrotu o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Przepis art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur i faktur korygujących reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Stosownie do § 25 ust. 1 w/cyt. rozporządzenia przepisy § 9, 13-17, 19, 20 i 23 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza regulacji zawartych w § 16 i 17 rozporządzenia pozwala stwierdzić, iż Podatnik w przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w tych przepisach (m.in. w związku ze zwrotem towaru do sprzedawcy) obowiązany jest do wystawienia wewnętrznej faktury korygującej.

W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż w zadanym stanie faktycznym na Wnioskodawcy spoczywa obowiązek wystawienia, na podstawie faktury korygującej wystawionej przez dostawcę belgijskiego, wewnętrznej faktury korygującej zmniejszającej wewnątrzwspólnotowe nabycie o wartość towaru, który został Spółce błędnie przekazany.

Natomiast to czy przedmiotowy towar zostanie zwrócony do dostawcy czy też przekazany wskazanemu przez niego podmiotowi krajowemu (do którego powinien trafić pierwotnie) jest już tylko wynikiem wewnętrznych ustaleń między kontrahentami - przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych nie wprowadzają w tym względzie żadnych ograniczeń.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl