IP-PP2-443-143/08-6/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-143/08-6/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2008 r. (data wpływu 29 stycznia 2008 r.), uzupełnionego pismami z dnia 3 marca 2008 r. i 24 kwietnia 2008 r. (daty wpływu 4 marca 2008 r. i 25 kwietnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku przy świadczeniu usług przez obozowiska dla dzieci - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku przy świadczeniu usług przez obozowiska dla dzieci.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność od 01.09.2000 m.in. w zakresie organizowania w wynajętych ośrodkach wyjazdów o charakterze wypoczynkowo-formacyjnym dla dzieci i młodzieży, obejmujących transport, pobyt (noclegi i wyżywienie), część rekreacyjną, sportową, edukacyjną i religijną. Podatnik jest w trakcie tych wyjazdów odpowiedzialny za sprawy bytowe i wychowawcze dzieci i młodzieży, zapewnia opiekę odpowiedniego personelu, zgłoszenie w kuratorium oświaty (w przypadku wyjazdów wakacyjnych).

Środki na te wyjazdy podatnik pozyskuje z dofinansowań (Urząd Miejski, PFRON, kuratorium oświaty, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), środków własnych, darowizn oraz wpłat uczestników wyjazdów. Niektórzy uczestnicy nie płacą wcale za wyjazd, niektórzy pokrywają część kosztów, a niektórzy płacą pełną wyznaczona kwotę ale nawet te wpłaty nie wystarczają na pokrycie całości kosztów. Wpłaty uczestników dokumentowane są rachunkami, podatnik nie wystawia faktur VAT, gdyż nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od dnia 21.07.2004 podatnik posiada status organizacji pożytku publicznego. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. W zakresie działalności statutowej podatnik realizuje swoje cele przez m.in. wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, ferii zimowych oraz w dni wolne od zajęć w szkole oraz wyjazdy rekreacyjno-formacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W rejestrze Głównego Urzędu Statystycznego podatnika (rejestrze REGON) wskazano działalność organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowanych jako główną działalność podatnika.

Stowarzyszenie uzupełniło wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej o opinię Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą działalność Stowarzyszenia objęta jest zakresem działu PKD 91 "Działalność organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana".

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy działalność podatnika stanowi świadczenie usług przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane i korzysta ze zwolnienia opisanego w pozycji 10 Załącznika Nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Czy usługi świadczone przez podatnika w zakresie organizacji wyjazdów wypoczynkowo-formacyjnych dla dzieci i młodzieży opisane w stanie faktycznym są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Czy wpłaty od uczestników wyjazdów są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Czy w zakresie prowadzonej działalności istotne jest przekroczenie w zakresie przychodu z wpłat od uczestników wyjazdów kwoty 10000 EURO w sytuacji, gdy podatnik z tych wpłat pokrywa wyłącznie koszty tych wyjazdów.

W ocenie podatnika działalność Stowarzyszenia stanowi świadczenie usług przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane i korzysta ze zwolnienia opisanego w pozycji 10 Załącznika Nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, bowiem stanowi wyłącznie działalność statutową Stowarzyszenia.

W ocenie podatnika usługi świadczone przez podatnika w zakresie organizacji wyjazdów wypoczynkowo-formacyjnych dla dzieci i młodzieży opisane w stanie faktycznym nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, bowiem są zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z Załącznikiem Nr 4 poz. 7a.

W ocenie podatnika wpłaty od uczestników wyjazdów nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, bowiem wpłaty te są w ramach usług zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z Załącznikiem Nr 4 poz. 7a.

W ocenie podatnika w zakresie prowadzonej działalności nie jest istotne przekroczenie w zakresie przychodu z wpłat od uczestników wyjazdów kwoty 10 000 EURO w sytuacji, gdy podatnik z tych wpłat pokrywa wyłącznie koszty tych wyjazdów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W oparciu o art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 8 ust. 3 usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Według art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl zaś art. 15 ust. 3b za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla osoby prawnej podatnikami mogą być również jednostki organizacyjne osoby prawnej, będące organizacją pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 oraz z 2004 r. nr 64, poz. 593, nr 116, poz. 1203 i nr 210, poz. 2135) prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe.

Natomiast zgodnie z ust. 3c art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedażą dokonywaną przez podatników, o których mowa w ust. 3b, jest także odpłatne przekazywanie towarów oraz świadczenie usług pomiędzy jednostkami organizacyjnymi wchodzącymi w skład osoby prawnej.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o VAT wynosi 22%. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W poz. 10 wyżej wymienionego załącznika wymieniono "Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe)" - PKWiU 91.

Stowarzyszenie uzupełniło wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej o opinię Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą działalność Stowarzyszenia objęta jest zakresem działu PKD 91 "Działalność organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana".

Przedmiotowy dział obejmuje działalność organizacji, których członkowie zainteresowani są rozwojem i dobrą koniunkturą pewnych grup przemysłu lub handlu (wyłączając rolnictwo), rozwojem gospodarczym i ogólnym pewnych regionów, szczególną dyscypliną nauki lub pewną dziedziną zawodową, itp. Główną działalnością takich organizacji jest: działalność informacyjna, reprezentowanie interesów członków przed instytucjami rządowymi, "public relations", negocjacje z pracownikami, itp.

Jednakże zaklasyfikowanie działalności Stowarzyszenia do działu PKD 91 nie wyklucza zaliczenia usług świadczonych przez tę organizację w grupowaniu innym niż objęte działem PKWiU 91 "Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane".

W związku z powyższym usługi Stowarzyszenia wykraczające poza przedstawiony wyżej opis mieszczą się w następujących grupowaniu:

* usługi organizowania wyjazdów o charakterze wypoczynkowo-rekolekcyjnym dla dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych i ich rodzin polegające na zapewnieniu transportu, zakwaterowania, wyżywienia, programu rekreacyjnego, sportowego, edukacyjnego i religijnego oraz zapewnieniu odpowiedniego personelu, opieki wychowawczej, zgłoszeniu w kuratorium oświaty PKWiU 55.23.11-00.00 "Usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci".

Jak wynika z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Stowarzyszenie w zakresie działalności statutowej realizuje swoje cele poprzez m.in. wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, ferii zimowych oraz w dni wolne od zajęć w szkole oraz wyjazdy rekreacyjno-formacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jednakże, jak wynika z okazanej klasyfikacji Urzędu Statystycznego, powyższe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.23.11-00.00 "Usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci".

W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeśli Stowarzyszenie wykonuje wyłącznie działalność statutową, sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 91, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z pozycją 10 Załącznika Nr 4 tej ustawy. W innym przypadku zastosowanie znajdą ogólne zasady opodatkowania podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7a wyżej wymienionego załącznika wymieniono "Usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego" - PKWiU 55.23.11. Mając na uwadze przytoczoną powyżej opinię Urzędu Statystycznego Stowarzyszenie w ramach wykonywania powyższych usług korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z Załącznikiem Nr 4 poz. 7a. Odpowiadając ponadto na pytanie Stowarzyszenia dotyczące wpłat uczestników za ww. wyjazdy należy stwierdzić, że są one zapłatą za usługi zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie cytowanych powyżej przepisów.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl art. 113 ust. 2 do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że wpłaty pobierane od uczestników wyjazdów organizowanych przez Stowarzyszenie podlegają zwolnieniu od podatku VAT i nie są wliczane do wartości sprzedaży, o której mowa powyżej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl