IP-PP2-443-1006/08-4/ASi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-443-1006/08-4/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 23 czerwca 2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18 września (data wpływu 19 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży maszyn i urządzeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży maszyn i urządzeń.

W dniu 5 września 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej wystąpił do Podatnika z wezwaniem o uzupełnienie stanu faktycznego. Wezwanie doręczono w dniu 12 września 2008 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek pismem z dnia 18 września 2008 r. (data wpływu 19 września 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jedynym udziałowcem w firmie H......AB. Spółka H......AB założyła spółkę H.......Polska, do której wniosła aportem uprzednio użytkowane przez siebie maszyny i urządzenia, a następnie sprzedała całość udziałów w H............Polska firmie Wnioskodawcy. Obecnie Wnioskodawca jest w trakcie kończenia czynności polegających na przejęciu H........Polska drogą fuzji. Majątek połączonej Spółki stanowić będą min. wniesione aportem przez H.......AB maszyny i urządzenia. Część wspomnianych maszyn i urządzeń zostanie sprzedane innej spółce zależnej Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 18 września 2008 r. (data wpływu 19 września 2008 r.) Strona dodała, iż połączenie spółek H...........Polska z Wnioskodawcą nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 12, poz. 770) bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej. Proces sprzedaży przejętych w wyniku tego połączenia maszyn będzie rozłożony w czasie i Spółka na dzień dzisiejszy nie jest w stanie stwierdzić czy i w jakim okresie będą one używane przez Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy sprzedaż wspomnianych maszyn i urządzeń jest opodatkowana czy zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wobec faktu bycia następcą prawnym przejętego w wyniku fuzji przedsiębiorstwa H..........Polska oraz w świetle art. 8 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27. 04.2004 r., który mówi, że wkłady wniesione do spółki prawa handlowego są zwolnione z VAT sprzedaż przedmiotowych maszyn i urządzeń powinna być zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast w świetle art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę, o której mowa w powyższym art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast według art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym kluczowym zagadnieniem jest określenie czy do nabycia przedmiotowych rzeczy ruchomych (maszyn i urządzeń) dochodzi w wyniku czynności dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (w zakresie rozporządzania towarami) lub w wyniku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ww. ustawy (w zakresie przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych).

W wyniku przejęcia przez Wnioskodawcę Spółki H..............Polska dokonane zostanie przeniesienie przez spółkę przejmowaną (H..........Polska) praw do rozporządzania towarem jak właściciel.

Czynność ta dla spółki H..........Polska jest nieodpłatna, nie otrzymuje ona bowiem od spółki przejmującej (Wnioskodawca) żadnego ekwiwalentu.

Zgodnie z wyżej powołanym art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia - jak w przedstawionej sprawie - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

W powstałej sytuacji, gdy strona przekazująca przedmiotowe rzeczy ruchome otrzymała je drogą aportu, nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z powołanym art. 7 ust. 2 ww. ustawy przekazanie rzeczy ruchomych Wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy - przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem dostawy mają być rzeczy ruchome (maszyny i urządzenia), które stanowią składniki przedsiębiorstwa (H.........Polska), które to przedsiębiorstwo ma być przejęte, na podstawie art. 492 Kodeksu spółek handlowych, przez Wnioskodawcę.

Spółka H.............AB założyła spółkę H.........Polska i wniosła do niej aportem przedmiotowe maszyny i urządzenia. Następnie Wnioskodawca ma przejąć H........Polska. Majątek połączonej spółki stanowić będą m.in. wniesione aportem przez H.............AB maszyny i urządzenia.

Zatem w przypadku, Wnioskodawca będzie używał przejęte maszyny i urządzenia przez okres dłuższy niż pół roku, oraz gdy Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich nabyciem (jak wyżej wykazano Spółka nabyła rzeczy ruchome w wyniku transakcji nie podlegającej opodatkowaniu) - ich dostawa powinna być zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie powołanych wyżej przepisów.

W przypadku, gdy Spółka będzie wyłącznie w posiadaniu przedmiotowych rzeczy ruchomych, to bez względu na okres jaki upłynie od przejęcia tych rzeczy do daty sprzedaży (jeśli ich w prowadzonej działalności nie użytkowano - w opisie zdarzenia Wnioskujący nie sprecyzował tych okoliczności), sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Jeśli więc Wnioskodawca przedmiotowych maszyn i urządzeń - otrzymanych w wyniku niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności przejęcia - nie użytkował w prowadzonej działalności gospodarczej przez okres co najmniej pół roku, ich sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe, postanowiono jak na wstępie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl