IP-PP2-406-11/07-2/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP2-406-11/07-2/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2007 r. (data wpływu 16 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego ustalania kursu waluty obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego ustalania kursu waluty obcej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi wewnątrzwspółnotową dostawę towarów wykorzystując działające na rynku firmy kurierskie. Wszystkie faktury dokumentujące ww. transakcje są wystawiane do godziny 11.00 danego dnia, od poniedziałku do piątku i wraz z towarem zabierane są przez kuriera do godziny 12.00 - 16.00.

W związku z powyższym zadano pytanie.

Czy Spółka w celu bieżącego księgowania może do przeliczania kwoty waluty obcej na złote zastosować dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) kurs NBP znany i ogłoszony w chwili wystawienia faktury.

Zdaniem wnioskodawcy można dla celów ww. ustawy o podatku od towarów i usług stosować średni kurs NBP znany i ogłoszony w chwili wystawiania faktury VAT mimo, iż średni kurs NBP dla danego dnia będzie inny, ale znany dopiero po 12.30. Jest to zgodne z § 37 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 37 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony - § 37 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r..

Mając na uwadze cytowane przepisy należy stwierdzić, iż podmioty dokonujące przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności co do wyboru sposobu przeliczania, gdyż zasady takie zostały wyraźnie określone w przywołanych przepisach. Zatem kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy zajdzie okoliczność - tak jak w przedstawionym stanie faktycznym - iż bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przez dniem wystawienia faktury.

Szczegółowe zasady wyliczania i ogłaszania kursów walut zawiera uchwała nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP Nr 14, poz. 39 z późn. zm.). Zgodnie z § 2 ww. uchwały bieżące kursy średnie euro i dolara amerykańskiego w złotych wyliczane są na godzinę 11 00, natomiast pozostałych walut wymienialnych liczone są w oparciu o wyliczony kurs euro w złotych i rynkowe kursy euro do poszczególnych walut z godziny 11.00.

§ 8 pkt 1 lit. a) ww. uchwały stanowi, iż NBP ogłasza bieżące kursy średnie walut wymienialnych w serwisach informacyjnych R., B., T. T., na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP - w dniu ich wyliczenia.

W praktyce wyliczone kursy dostępne są dopiero w godzinach popołudniowych. W związku z tym w przypadku wcześniejszego wystawienia faktury tj. przed ogłoszeniem kursu z danego dnia, należy stosować zasadę wynikającą z § 37 ust. 2 ww. rozporządzenia, czyli należy zastosować kurs ostatnio wyliczony i ogłoszony, tzn. kurs z dnia poprzedniego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl