IP-PP1-443-1694/08-4/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PP1-443-1694/08-4/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2008 r. (data wpływu 11 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 1 grudnia 2008 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IP-PP1-443-1694/08-2/IG z dnia 19 listopada 2008 r. do uzupełnienia stanu faktycznego, otrzymanym w dniu 25 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy udziału we własności gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy udziału we własności gruntu. W dniu 1 grudnia 2008 r. wniosek uzupełniono o informacje w zakresie zabudowy przedmiotowej nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina aktem notarialnym z dnia 14 maja 1997 r. oddała bez opłaty Centralnemu Związkowi... w likwidacji z siedzibą w W, zarejestrowanemu przez Sąd Rejonowy W, Sąd Gospodarczy XVI Wydział Gospodarczy w Rejestrze Spółdzielni, w użytkowanie wieczyste na czterdzieści lat działkę gruntu oraz odpłatnie przeniosła własność stanowiących odrębną nieruchomość budynków z urządzeniami znajdującymi się na tej działce. Kwota podlegająca zapłacie z tytułu nabycia budynków z urządzeniami nie zawierała podatku VAT.

W dniu 27 maja 2002 r. Fundacja C... z siedzibą w W, zarejestrowana przez Sąd Rejonowy, Sąd Gospodarczy w Rejestrze Fundacji sprzedała Wnioskodawcy udział wynoszący 1/2 w prawie użytkowania wieczystego niniejszej działki oraz udział 1/2 własności znajdujących się na tej działce, stanowiących odrębną nieruchomość budynków i urządzeń. Cena prawa użytkowania wieczystego gruntu nie zawierała podatku od towarów i usług. Cena własności budynków i urządzeń także nie zawierała podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca - 4 lipca 2008 r. - nabył od Gminy udział wynoszący 1/2 własności działki, stając się tym samym jej współwłaścicielem. Dotychczas posiadany przez Wnioskodawcę udział w prawie użytkowania wieczystego niniejszej działki wygasł. Kwota którą zobowiązany był Wnioskodawca zapłacić zawierała cenę oraz podatek VAT według stawki 22%.

W nadesłanym - 1 grudnia 2008 r. - uzupełnieniu stanu faktycznego sprawy, Zainteresowany wskazał, że na nabytym od Gminy gruncie w okresie 5 lat poprzedzających zakup działki nie wzniesiono nowych budynków i budowli. Ponadto, nie dokonano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wykonaniem obiektów budowlanych, gdyż nie wykonano takich obiektów budowlanych a przez to nie ponoszono wydatków na ulepszenie, które stanowiłyby 30% wartości początkowej obiektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina X powinna do ceny za zbycie udziału we własności niniejszej działki doliczyć podatek od towarów i usług według stawki 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy: Gmina nie powinna do ceny za zbycie udziału we własności niniejszej działki doliczyć podatku od towarów i usług, gdyż dostawa towaru jakim była niniejsza działka nastąpiła dnia 14 maja 1997 r. natomiast czynność z dnia 4 lipca 2008 r. polega jedynie na zmianie formy władania gruntem i nie powinna być traktowana jako odpłatna dostawa towaru.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Prawo użytkowania wieczystego uznaje się za prawo rzeczowe o charakterze zbliżonym do prawa własności a jego zbycie jest traktowane jako dostawa towarów. Z treści powyższych przepisów wynika również, iż grunty traktowane są jak towar, a ich sprzedaż jak dostawa.

W oparciu o uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. sygn. I FPS 1/06, jako dostawę towarów, należy także traktować oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej.

Konsekwencją stanowiska, że oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste oraz zbycie tego prawa stanowi dostawę towarów, jest stwierdzenie, że jeżeli taka czynność nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r. nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ustanowienie użytkowania wieczystego przed dniem 1 maja 2004 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, tym samym opłata dotycząca czynności niepodlegającej opodatkowaniu, która miała miejsce przed tą datą, nie może być objęta podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji prawnej.

Natomiast ustanowienie prawa użytkowania wieczystego, zbycie tego prawa oraz dostawa prawa własności gruntu, realizowane po 1 maja 2004 r. objęte są opodatkowaniem podatkiem VAT.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Jak stanowi art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W myśl art. 235 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez użytkownika wieczystego stanowią jego własność; to samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie terenu w użytkowanie wieczyste.

Według § 2 art. 235 Kodeksu cywilnego przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym terenie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.

Przepisy art. 235 Kodeksu cywilnego stanowią wyjątek od zasad wyrażonych w art. 47 § 1 i art. 48, zgodnie z którymi:

* części składowe rzeczy nie mogą być przedmiotem odrębnej własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 k.c.),

* z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych - do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (art. 48 k.c.).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podstawowa podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Od zasady opodatkowania dostawy gruntu według stawki podstawowej przewidziano jednak pewne wyjątki. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, na podstawie art. 43 ust. 2 ww. ustawy, rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Stosowanie zwolnienia, o którym mowa wyżej, ustawodawca ograniczył jednak przepisem art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, który stanowi, że zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy, od podatku zwalnia się także dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę;

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w roku 1997 Gmina oddała bez opłaty Centralnemu Związkowi... w likwidacji w użytkowanie wieczyste na czterdzieści lat działkę gruntu oraz odpłatnie przeniosła własność stanowiących odrębną nieruchomość budynków i urządzeń znajdujących się na tej działce. Następnie, Wnioskodawca dnia 27 maja 2002 r. nabył w drodze sprzedaży od Fundacji C... z siedzibą w W, udział wynoszący 1/2 w prawie użytkowania wieczystego działki oraz udział #189; we własności znajdujących się na tej działce stanowiących odrębną nieruchomość budynków i urządzeń. Cena prawa użytkowania wieczystego gruntu nie zawierała podatku od towarów i usług. Dnia 4 lipca 2008 r. Wnioskodawca nabył od Gminy udział wynoszący 1/2 własności działki, stając się tym samym jej współwłaścicielem. Dotychczas posiadany przez Zainteresowanego udział w prawie użytkowania wieczystego niniejszej działki wygasł. Kwota, którą Wnioskodawca był zobowiązany zapłacić, zawierała podatek VAT według stawki 22%.

Mając na względzie powołane w treści interpretacji indywidualnej przepisy oraz stan faktyczny sprawy, wskazać należy, iż dostawa udziału w nieruchomości - nabycie poprzez wykup prawa własności - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu za rządów ustawy z roku 1993 nie było czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zbycie natomiast udziału w gruncie zabudowanym w roku 2008, a więc na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. skutkuje uznaniem tej czynności za wskazaną w art. 5 ust. 1 pkt 1, która winna być opodatkowana podatkiem VAT. Udział w nieruchomości stosownie do treści art. 2 pkt 6 cyt. ustawy podatkowej, jest traktowany jak towar a jego dostawa jak odpłatna czynność podlegająca opodatkowaniu.

Ponadto w sprawie brak podstaw do zastosowania - względem nabywanego udziału w nieruchomości - zwolnień od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 cyt. ustawy.

Przedmiotem nabycia, jest sam grunt, posadowione na nim budynki nie stanowią bowiem własności sprzedawcy. Nie ma zatem w tym przypadku zastosowania art. 29 ust. 5 i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przedmiotowego gruntu nie można również uznać za grunt niezabudowany, a tylko taki korzystać może ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Reasumując należy stwierdzić, iż sprzedaż przez Gminę prawa własności do udziału w przedmiotowej nieruchomości jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, według stawki 22% podatku.

Tut. Organ informuje, że ponieważ przedmiotem zapytania było opodatkowanie podatkiem VAT dostawy udziału w nieruchomości, która dokonana została 4 lipca 2008 r., w niniejszej interpretacji nie uwzględniono zmian wprowadzonych ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320). Ustawa ta weszła bowiem w życie z dniem 1 grudnia 2008 r. z pewnymi wyjątkami określonymi w art. 15 ustawy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl