IP-PB3-423-959/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-959/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2008 r. (data wpływu 2 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przez Wnioskodawcę kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży przez spółkę komandytowo - akcyjną składników majątku, wniesionych uprzednio aportem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przez Wnioskodawcę kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży przez spółkę komandytowo - akcyjną składników majątku, wniesionych uprzednio aportem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka komandytowo-akcyjna, której akcjonariuszem zamierza być Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka"), w przyszłości będzie rozważać odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z położonym na gruncie budynkiem (dalej:"majątek trwały"), które zostanie wniesione do spółki komandytowo-akcyjnej jako wkład niepieniężny przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z przepisami ustawy o CIT Wnioskodawca, jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej, osiągnie w wyniku odpłatnego zbycia majątku trwałego przez tę spółkę, przychód podatkowy proporcjonalny do udziału Wnioskodawcy w zysku spółki komandytowo-akcyjnej. Zgodnie ze statutem spółki komandytowo-akcyjnej, udział w zysku jest proporcjonalny do wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do spółki komandytowo-akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz posadowionego na tym gruncie budynku przez spółkę komandytowo-akcyjną, w której Wnioskodawca będzie akcjonariuszem, za wartość budynku (z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych) oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu, która będzie stanowić koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy (proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zysku spółki komandytowo-akcyjnej), Wnioskodawca ma prawo przyjąć wartość początkową tych aktywów (pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych) wynikającą z rejestru środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonego przez spółkę komandytowo-akcyjną, która będzie odpowiadać wartości tych aktywów określonej w akcie notarialnym na dzień wniesienia ich jako wkład do spółki komandytowo-akcyjnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego przeniesienia przez spółkę komandytowo - akcyjną własności budynku, koszt uzyskania przychodu u Wnioskodawcy jako akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu zbycia budynku należy ustalić jako proporcjonalną do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej, część wartości początkowej zbywanego środka trwałego - budynku z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych dokonanych do momentu zbycia, wynikającą z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną. W przypadku odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu przez spółkę komandytowo-akcyjną, koszt uzyskania przychodu u Wnioskodawcy jako akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej należy ustalić jako proporcjonalną do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej, część wartości początkowej zbywanego prawa, wynikającej z ewidencji wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną. Wartość początkowa budynku oraz prawa będzie odpowiadać wartości tych aktywów, która będzie wynikać z aktu notarialnego dotyczącego wniesienia tych aktywów jako wkładu do spółki osobowej.

W ocenie Spółki, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o CIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Oznacza to, że w wyniku odpłatnego zbycia przez spółkę komandytowo-akcyjną majątku trwałego, Wnioskodawca jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej, osiągnie przychód podatkowy w wysokości równej części wynagrodzenia otrzymanego przez spółkę komandytowo-akcyjną z tytułu zbycia przedmiotowego majątku proporcjonalnej do udziału Wnioskodawcy w zysku spółki komandytowo-akcyjnej. Stosownie do art. 5 ust. 2 ustawy o CIT, zasady wyrażone w art. 5 ust. 1 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Oznacza to, że Wnioskodawca ma prawo rozpoznać również w odpowiedniej części koszt uzyskania przychodu, o którym mowa powyżej, z tytułu odpłatnego zbycia majątku trwałego przez spółkę komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, wydatki na nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w tym budynków i prawa wieczystego użytkowania gruntów) stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środka trwałego bądź wartości niematerialnych i prawnych. w wysokości zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszonej o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku wniesienia do spółki osobowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej jako wkładu niepieniężnego pod pojęciem ww. wydatków należy rozumieć wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej ustalonej dla celów amortyzacji. Wartość ta wynika z prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Należy bowiem zauważyć, że w przypadku zarówno środka trwałego jak i wartości niematerialnej i prawnej wniesionej wkładem do spółki niemającej osobowości prawnej (w tym do spółki komandytowo-akcyjnej), amortyzacji dokonuje bezpośrednio ta spółka (potwierdza to min. pismo Ministerstwa Finansów z dnia 30 kwietnia 1997 r., znak PO 4/MS-802-66/97).

Oznacza to, że zarówno budynek jako środek trwały oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów jako wartość niematerialna i prawna widnieje w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną.

Zatem, w razie odpłatnego zbycia środka trwałego w postaci budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów, na którym ten budynek jest posadowiony, podatnik może rozpoznać koszt uzyskania przychodu osiągnięty w wyniku odpłatnego zbycia odpowiednio w:

1.

wysokości równej aktualnej (pomniejszonej o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych do momentu zbycia) wartości zbywanego budynku, która wynikać będzie z prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną ewidencji środków trwałych;

2.

w wysokości równej aktualnej wartości zbywanego prawa użytkowania wieczystego gruntów, która wynikać będzie z prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną ewidencji wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, stosownie do art. 16c ust. 1 ustawy o CIT, prawo to kwalifikuje się do wartości niematerialnych i prawnych, które nie podlegają odpisom amortyzacyjnym. A zatem zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wartość zbywanego prawa użytkowania wieczystego, ze względu na brak pomniejszających ją odpisów amortyzacyjnych, będzie równa wartości początkowej tej wartości niematerialnej i prawnej określonej we właściwej ewidencji prowadzonej przez spółkę komandytowo-akcyjną.

Wyżej określone koszty uzyskania przychodu, Wnioskodawca jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej rozpozna, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o CIT, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej. Dla celów ustalenia wartości budynku (z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych) oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu, które będą stanowić koszt uzyskania przychodu proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w zysku spółki komandytowo-akcyjnej, Spółka przyjmie wartość początkową tych aktywów (pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych) wynikającą z rejestru środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonego przez spółkę komandytowo-akcyjną, która będzie odpowiadać wartościom tych aktywów określonym w akcie notarialnym na dzień wniesienia ich jako wkład do spółki komandytowo-akcyjnej.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 marca 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/423-5/08-4/HS), który stwierdził, iż." (...) dla Spółki, jako jednej ze wspólników spółki komandytowej, w razie zbycia wniesionej aportem nieruchomości, kosztem uzyskania przychodów z tego tytułu (proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach spółki komandytowej) będzie wartość początkowa tej nieruchomości pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, która obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl