IP-PB3-423-9/08-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-9/08-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w tym zasad ustalania wartości firmy oraz wartości początkowej poszczególnych składników majątkowych stanowiących łącznie zorganizowaną część przedsiębiorstwa otrzymanych w formie aportu, w części dotyczącej pojęcia "składniki majątkowe niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi"- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stosowania ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w tym zasad ustalania wartości firmy oraz wartości początkowej poszczególnych składników majątkowych stanowiących łącznie zorganizowaną część przedsiębiorstwa otrzymanych w formie aportu, w części dotyczącej pojęcia "składniki majątkowe niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi"

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

E Sp. z o.o. (dalej zwana: "Spółką") została zawiązana na podstawie aktu notarialnego z dnia 17 sierpnia 2006 r. W dniu xx września 2006 r., Spółka została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W dniu 25 października 2006 r. Spółka złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2. W § 12 Umowy Spółki wskazano, iż rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym z tym, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2007 r. Stosowne zawiadomienie o przedłużeniu pierwszego roku podatkowego do 31 grudnia 2007 r. zostało złożone we właściwym urzędzie skarbowym z zachowaniem 30-dniowego terminu od dnia rozpoczęcia działalności, tj. w dniu 25 października 2006 r. Do końca 2006 r. Spółka ponosiła koszty związane z funkcjonowaniem podmiotu (tj. m.in. koszty związane z wynajmem powierzchni biurowej, prowadzeniem rachunku bankowego oraz koszty związane z nabyciem usług księgowych). Jednocześnie, w dniu 3 listopada 2006 r. Spółka zwarła umowę, na podstawie, której udzieliła pożyczki. Począwszy od października 2006 r. Spółka przedkłada do właściwego urzędu skarbowego deklaracje CIT-2 oraz VAT-7.

Podsumowując, Spółka została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS w dniu xx września 2006 r. (tj. w drugiej połowie 2006 r.,) i rozpoczęła prowadzenie działalności. W Umowie Spółki jako rok obrachunkowy Spółka i wskazano rok kalendarzowy, z tym że zaznaczono, że pierwszy rok obrachunkowy kończy się z końcem 2007 r., W dniu 25 października 2006 r. Spółka dokonała zgłoszenia identyfikacyjnego dla celów podatkowych i zawiadomiła właściwy urząd o przedłużeniu pierwszego roku podatkowego do dnia 31 grudnia 2007 r.

Obecnie jedynym udziałowcem Spółki jest spółka akcyjna. Do końca 2007 r. spółka ta wniesie do Spółki tytułem wkładu niepieniężnego zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa (ZCP). Po otrzymaniu aportu Spółka będzie kontynuowała prowadzenie działalności prowadzonej obecnie przez spółkę wnoszącą w ramach ZCP. ZCP będące przedmiotem aportu obejmuje: wszystkie przenoszalne składniki majątkowe, aktywa (środki trwałe w tym grunty, prawo wieczystego użytkowania i budynki, wyposażeni; wartości niematerialne i prawne, inne rzeczowe składniki majątkowe, należności związane z działalnością ZCP), pasywa (zobowiązania handlowe związane z prowadzeniem ZCP), umowy związane z prowadzeniem ZCP, księgi, ewidencje księgowe i dokumenty związane z działalnością ZCP, prawa i obowiązki wobec pracowników zatrudnionych w ZCP oraz środki ZFŚS w części dotyczącej ZCP. W ramach aportu Spółka przejmie długi spółki wnoszącej aport funkcjonalnie związane z ZCP. Dojdzie również do przejęcia przez Spółkę pracowników dotychczas zatrudnionych przez spółkę wnoszącą w ZCP. W zamian za aport przedsiębiorstwa wnoszony przez udziałowca Spółka wyda mu swoje nowo utworzone udziały o wartości nominalnej odpowiadającej wartości ZCP jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone nr 5):

Czy w przypadku wnoszenia ZCP jako aportu do spółki kapitałowej pojęcie "składniki majątkowe", użyte przez ustawodawcę w art. 16g ust. 10 UDOP należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 2 u.p.d.o.p., tj. jako aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością wnoszonego ZCP - zarówno w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, jak i niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów określenia łącznej wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16g ust. 10 u.p.d.o.p.) ustawodawca posługuje się m.in. pojęciem "składniki majątkowe niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi". Zdaniem Spółki, należy posiłkować się definicją pojęcia "składniki majątkowe" zawartą w art. 4a pkt 2 u.p.d.o.p. Zgodnie z przedmiotową regulacją "ilekroć w ustawie jest mowa o (...) składnikach majątkowych - oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3." W stanie faktycznym będącym przedmiotem wniosku Spółka przejmie wszelkie długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki wnoszącej aport i odnoszące się do ZCP - w zakresie w jakim będzie to możliwe na podstawie przepisów prawa. Długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością spółki wnoszącej aport nie zostaną uwzględnione w cenie nabycia, o której nowa w art. 16g ust. 3 u.p.d.o.p., ponieważ przy aporcie ZCP w ogóle takiej ceny się nie ustala. A zatem, ustalając łączną wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy uwzględnić wartość przejętych długów funkcjonalnie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku wnoszenia ZCP jako aportu do spółki kapitałowej pojęcie "składniki majątkowe niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi", użyte przez ustawodawcę w art. 16g ust. 10 u.p.d.o.p. należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 2 u.p.d.o.p. - tj. jako aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością wnoszącego ZCP - zarówno w przypadku wystąpienia, jak i nie wystąpienia dodatniej wartości firmy.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółką powołuje m.in.:

* stanowisko Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyrażone w postanowieniu 1471/DPD1/423-132/06/SG wydanym w dniu 12 grudnia 2006 r.

* stanowisko Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyrażone w postanowieniu 1472/ROP1/423-72/07/AJ wydanym w dniu 18 maja 2007 r.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W przypadku aportu ZCP, dodatnia wartość firmy lub jej brak mają decydujące znaczenie jedynie przy określaniu wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu. Zgodnie z ustawą dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.- łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i ¬praw¬nych, stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2 art. 16g (art. 16g ust. 10 pkt 1 ustawy),

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5 art. 16g, a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy (art. 16g ust. 10 pkt 2).

Składniki majątkowe, stosownie do definicji zawartej w art. 4a pkt 2 ustawy o p.d.o.p., to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p. W art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), aktywa zostały zdefiniowane jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Aktywami tymi są aktywa trwałe, w tym środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, oraz aktywa obrotowe, w tym aktywa rzeczowe, finansowe i należności krótkoterminowe (art. 3 ust. 1 pkt 12-19 ustawy o rachunkowości).

W świetle powyższego, przejęte długi funkcjonalne pomniejszają łączną wartość aktywów, tj. sumę wartości zarówno środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jak również aktywa obrotowe tzn. niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W konsekwencji, stanowisko Spółki, iż "składniki majątkowe niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnym, o których mowa w art. 16g ust. 10 u.p.d.o.p., należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 2 u.p.d.o.p. - tj. jako aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości niebędące środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością wnoszącego ZCP", należy uznać za nieprawidłowe. Przepis art. 16g ust. 10 powołanej ustawy, odnosi się wyłącznie do składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, a nie składników majątkowych ogółem (co do których możliwe jest pomniejszenie aktywów o długi w myśl definicji art. 4a ust. 2).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2006 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl