IP-PB3-423-834/08-2/MB - Czy w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobowa, w której wspólnikami są osoba fizyczna i osoba prawna, podatnikami są wspólnicy spółki osobowej, a Fundusz jest zwolniony z poboru podatku od wspólnika będącego osobą prawną?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-834/08-2/MB Czy w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobowa, w której wspólnikami są osoba fizyczna i osoba prawna, podatnikami są wspólnicy spółki osobowej, a Fundusz jest zwolniony z poboru podatku od wspólnika będącego osobą prawną?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2008 r. (data wpływu 24 czerwca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru podatku od wypłat z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru podatku od wypłat z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym na rzecz uczestnika będącego spółką osobową której wspólnikiem jest osoba prawna.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X S.A. (dalej: "Spółka") prowadzi działalność w zakresie zarządzania otwartymi Funduszami inwestycyjnymi.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.), dalej: "ustawa o funduszach") fundusz inwestycyjny jest osobą prawną której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w określonych przypadkach również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Fundusz inwestycyjny tworzy towarzystwo, które zarządza nim i reprezentuje fundusz w stosunkach z osobami trzecimi, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o funduszach. Towarzystwo jest również organem funduszu.

Uczestnikiem Funduszu, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o funduszach, mogą być osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Co za tym idzie, uczestnikiem Funduszu może być spółka osobowa, jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobowa w której wspólnikami są osoba fizyczna i osoba prawna, podatnikami są wspólnicy spółki osobowej a Fundusz jest zwolniony z poboru podatku od wspólnika będącego osobą prawną.

Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz uczestnika będącego spółką osobową, w której wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i prawne, podatnikami są wspólnicy spółki osobowej a Fundusz jest zobowiązany do poboru podatku tytko i wyłącznie od wspólników będących, osobami fizycznymi.

Na gruncie polskiego prawa podatkowego spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach spółki osobowej, odpowiednio osobach fizycznych lub prawnych. Dochody wspólników, w zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną czy też prawną, opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Przepis art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "ustawa p.d.o.p.") stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, ze udziały wspólników w przychodach są równe. Mając powyższe na uwadze, jeśli Fundusz dokonuje wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa na rzecz spółki osobowej, przychód w istocie powstaje u każdego ze wspólników, ponieważ to wspólnicy, a nie spółka, są podatnikami z tytułu przychodu spółki. Tak więc skoro wspólnikami spółki osobowej są osoby fizyczne i osoby prawne, do opodatkowania ich przychodu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy p.d.o.f. dla osób fizycznych i przepisy ustawy p.d.o.p. dla osób prawnych.

Jak wspomniano, przychód z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną opodatkowują wspólnicy proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału (prawa do udziału w zysku). Zatem Fundusz dokonując wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową nie ma możliwości poboru podatku dochodowego od całości kwoty, ponieważ to nie spółka osobowa, a jej wspólnicy są podatnikami z tego tytułu. Zdaniem Spółki postępowanie Funduszu dotyczące wypłaty z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa będzie zróżnicowane w zależności od tego, czy dany wspólnik spółki osobowej jest osobą prawną czy osobą fizyczną

W przypadku, gdy jednym ze wspólników spółki osobowej jest osoba prawna, Fundusz, w ocenie Spółki, nie ma obowiązku poboru podatku od dochodów przypisanych osobie prawnej. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy p.d.o.p. obowiązek poboru podatku dotyczy jedynie wypłat, o których mowa w art. 22 ustawy p.d.o.p.. Przepis art. 22 ustawy p.d.o.p. stanowi, że podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Tak więc obowiązek poboru podatku związany jest jedynie z wypłatami z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Przychód z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa nie został ujęty w przepisie art. 10 ustawy p.d.o.p., określającym dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ustawodawca nie zakwalifikował zatem takiego rodzaju wypłaty jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, wspólnik spółki osobowej - osoba prawna jest zobowiązany doliczyć przychód do całości osiąganych przez siebie przychodów z tytułu swojej działalności, a następnie samodzielnie obliczyć przychód i odprowadzić z tego tytułu podatek. Tym samym na Funduszu nie ciąży obowiązek pobrania podatku dochodowego z tytułu takiej wypłaty.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, że jeśli wspólnikiem Spółki osobowej jest osoba prawna, Fundusz nie ma obowiązku pobierać podatku dochodowego, ponieważ brak jest podstaw do poboru podatku z tytułu przedmiotowej wypłaty.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl