IP-PB3-423-638/08-4/MŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-638/08-4/MŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2008 r. (data wpływu 18 kwietnia 2008 r.) oraz piśmie z dnia 24 czerwca 2008 r. (data nadania 25 czerwca 2008 r., data wpływu 27 czerwca 2008 r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 19 czerwca 2008 r. Nr IP-PB3-4423-638/08-2/MŚ (data nadania 20 czerwca 2008 r., data doręczenia 23 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych przez Wspólnotę Mieszkaniową z tytułu odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 26 listopada 2007 r. zostało zawarte w formie aktu notarialnego porozumienie pomiędzy spółką R O P Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (zwaną dalej Spółką lub Inwestorem) a Wspólnotą Mieszkaniową. nieruchomości przy ulicy J.... w W..... (zwaną dalej Wspólnotą). Na mocy niniejszego porozumienia Wspólnota zobowiązała się do wniesienia pisma procesowego dotyczącego cofnięcia skargi kasacyjnej w sprawie o sygnaturze O 1...../0 wraz ze zrzeczeniem się roszczenia. Ponadto Wspólnota zobowiązała się nie wstrzymywać i nie utrudniać procesu inwestycyjnego (polegającego na budowie budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym) realizowanego przez Spółkę na nieruchomości położonej w sąsiedztwie Wspólnoty. Natomiast Inwestor w porozumieniu zobowiązał się do zapłaty na rzecz Wspólnoty kwoty 400.000 PLN tytułem odszkodowania za wszelkie uciążliwości związane z realizacją inwestycji przez Inwestora, w tym miedzy innymi hałas, zacienienie, unoszący się pył itp. Zgodnie z postanowieniami porozumienia kwota ta zostanie w całości przeznaczona na remont budynku, w szczególności na remont fasady budynku od strony Inwestycji oraz remont dachu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego dochód Wspólnoty Mieszkaniowej ustalony na podstawie przychodu, jakim jest odszkodowanie wypłacone przez Inwestora na rzecz Wspólnoty, jest dochodem zwolnionym od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wspólnoty, na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych za przychód uznaje się m.in. otrzymane pieniądze. Z uwagi na powyższe kwota odszkodowania otrzymanego przez Wspólnotę Mieszkaniową. stanowi przychód podatkowy. Sam fakt, iż otrzymane środki generują przychód nie przesądza jeszcze o tym, że musi on (przychód) być uwzględniony w rachunku podatkowym. W niektórych bowiem przypadkach ustawodawca podatkowy postanowił zwolnić od podatku dochodowego przychód lub dochód uzyskany przez podatnika. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), od podatku dochodowego od osób prawnych zwolnione są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z uwagi na powyższe, dochód Wspólnoty Mieszkaniowej, ustalony na podstawie przychodu jakim jest odszkodowanie, które zostanie w całości wydatkowane na remont budynku (a więc cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), jest dochodem zwolnionym od podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stany faktycznego, stwierdzam co następuje

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. określa ustawa z dnia 29 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Nie posiada jednak osobowości prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzą zarówno właściciele odrębnych lokali mieszkalnych, jak i właściciele odrębnych lokali użytkowych.

Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu.

W myśl art. 3 ww. ustawy, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale (nieruchomość wspólna), stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. Współwłasność nieruchomości wspólnej jest przymusowa. Wspólnota M........ pobierając od swoich lokatorów zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, zobowiązana jest do utrzymania jej w należytym stanie.

Działalność wspólnoty mieszkaniowej. w zarządzaniu nieruchomością wiąże się z osiąganiem przychodów i ponoszeniem kosztów z tego tytułu. Zasadniczym źródłem przychodów dla wspólnoty mieszkaniowej. są zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.Dodatkowym źródłem przychodów Wspólnoty mogą być również m.in.: przychody z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym wspólnoty, przychody ze sprzedaży składników majątku wspólnoty mieszkaniowej, opłaty za zamieszczanie reklam na budynku wspólnoty, przychody z najmu (dzierżawy) wspólnych części nieruchomości, odszkodowania z tytułu ubezpieczeń majątkowych.Art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stwierdza, ze przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 44 ustawy stanowi, iż wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych (...) uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, a także dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi nawet gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkalnych.

Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w przepisie należy rozumieć:

* budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże,

* pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,

* urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.),budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki, inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Z powyższego wynika, że osoby, w posiadaniu których znajdują się lokale obowiązane są uczestniczyć w wydatkach nie tylko związanych z eksploatacją i utrzymaniem tych lokali, ale również z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz kosztami ich zarządu. Uwzględniając charakter wnoszonych opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia "zasoby mieszkaniowe", użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako obejmującego lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. W skład tak rozumianych zasobów mieszkaniowych wchodzą także tego rodzaju pomieszczenia, jak np. piwnice, strychy, garaże, określane w wyżej wymienionej ustawie o własności lokali jako tzw. pomieszczenia przynależne.

Zasobami tymi objęta jest również tzw. nieruchomość wspólna, którą zgodnie z ustawą o własności lokali, stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, jak np. windy, klatki schodowe, chodniki przed budynkami mieszkalnymi, media na terenach, na których znajdują się te budynki. Zasoby mieszkaniowe to również pomieszczenia związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania lokali i budynków mieszkalnych, tj. pomieszczeń administracji, kotłowni oraz osiedlowych warsztatów konserwacyjno-remontowych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w powyższym wniosku Wspólnota Mieszkaniowa w wyniku ugody zawartej z Inwestorem uzyskała kwotę pieniężną w wysokości 400.000 pln zwaną dalej jako odszkodowanie za wszelkie uciążliwości związane z realizacją inwestycji prowadzonej przez Inwestora. Zgodnie z postanowieniem porozumienia kwota wynikająca z ugody zostanie w całości przeznaczona na remont budynku, którym zarządza Wspólnota Mieszkaniowa., w szczególności na remont fasady budynku od strony inwestycji oraz remont dachu.

Z powołanego powyżej przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, dotyczącego zwolnienia wynika, że istotny jest nie tylko cel, na jaki przeznaczony jest uzyskany przychód ale także źródło pochodzenia tego przychodu.

Zatem dochody pochodzące z innego, niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi źródła dochodu, podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych w wysokości 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl