IP-PB3-423-590/08-2/KR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-590/08-2/KR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu 3 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka XX Sp. z o.o. zajmuje się sprzedażą pojemników z polipropylenu na odpady komunalne. W grudniu 2007 r. Spółka XX przystąpiła do przetargu nieograniczonego na dostawę pojemników, w którym jednym z warunków było: wystawienie faktury do końca 2007 r., realizacja dostaw do maja 2008 r. i płatność za dostawę w roku 2008 po zrealizowanych dostawach.

Oferta Spółki została przyjęta, w związku z tym wystawiono fakturę za całość towaru w grudniu 2007 r.

Dostawy mają być zrealizowane w 2 transzach: jedna dostawa miała miejsce w lutym 2008 r., druga nastąpi w maju 2008 r. Wystawioną fakturę w roku 2007 Spółka zaliczyła do przychodów roku podatkowego 2007, poniesione w lutym 2008 r. koszty wydanych towarów Spółka zaliczyła do roku podatkowego 2007, zaś poniesione koszty przyszłe - w maju 2008 r., o ile będą znane przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, zaliczone zostaną do roku 2007, jeżeli znane będą dopiero po sporządzeniu sprawozdania finansowego, zostaną zaliczone do roku podatkowego 2008.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy Spółka prawidłowo postąpiła zaliczając przychód wynikający z wystawionej w 2007 r. faktury do przychodów roku podatkowego 2007.

2.

Czy Spółka prawidłowo postąpiła zaliczając poniesione w lutym 2008 r. koszty wydanych towarów dotyczące ww. faktury do kosztów uzyskania przychodu roku 2007

3.

Czy Spółka będzie mogła zaliczyć poniesione w maju 2008 r. koszty wydanych towarów do roku 2008, jeżeli do tego czasu zostanie sporządzone sprawozdanie finansowe za rok 2007

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1

Wystawienie faktury nastąpiło przed wydaniem towarów, a więc przed poniesieniem kosztów, jednakże Spółka prawidłowo postąpiła zaliczając wystawioną w 2007 r. fakturę do przychodów roku 2007, biorąc pod uwagę art. 12 ust. 3, że ostateczną datą powstania przychodu jest dzień wystawienia faktury.

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2

Koszt wydanych towarów jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem, zatem jeśli to możliwe, należy zaliczyć go do roku podatkowego, w którym powstał przychód, czyli do roku 2007.

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 3

Koszt wydanych towarów w maju 2008 r., jeżeli zostanie określony po sporządzeniu sprawozdania finansowego, zaliczony zostanie do kosztów podatkowych roku 2008.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Ad. 1

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady podatkowego momentu rozpoznawania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uregulowane są w art. 12 ust. 3a- 3e. Zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

* wystawienia faktury albo

* uregulowania należności.

Tak więc, jeśli wydanie towaru lub wykonanie usługi następuje przed wystawieniem faktury albo uregulowaniem lub upływem terminu uregulowania należności, przychód z działalności gospodarczej powstanie w dniu wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast, jeśli wystawienie faktury albo uregulowanie lub upływ terminu uregulowania należności następuje przed dniem wydania towaru lub wykonania usługi, to przychód z działalności gospodarczej powstanie w dniu wystawienia faktury albo uregulowania lub upływu terminu uregulowania należności.

Ad.2 i Ad 3

W myśl art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c

Artykuł 15 ust. 4b ustawy stanowi, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia takiego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego

* są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

W myśl art. 15 ust. 4c koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe.

Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego koszt wydanych towarów stanowi dla Spółki koszt bezpośrednio związany z przychodem. Zatem zgodnie z powyżej wymienionymi przepisami jest potrącalny w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające mu przychody (co do zasady w roku 2007). Natomiast jeżeli koszt wydanych towarów zostanie poniesiony po sporządzeniu sprawozdania finansowego to zgodnie z art. 15 ust. 4c będzie potrącalny w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl