IP-PB3-423-515/07-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-515/07-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu 29 listopada 2007 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2007 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie warunków prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest m.in. wynajem samochodów dla klientów. Spółka nie dysponuje wystarczającą ilością samochodów, aby zapewnić możliwość wynajmu samochodów zainteresowanym tą usługą klientom, Spółka ma zamiar zawierać umowy wynajmu pojazdów ze swoimi Kontrahentami, którzy dysponują odpowiednimi samochodami. Spółka będzie występować jako najemca samochodu, następnie ten samochód Spółka ma zamiar przekazywać dalej w wynajem swoim klientom - występując już w roli wynajmującego. Spółka będzie wynajmować te pojazdy od swoich kontrahentów z przeznaczeniem do oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu z wyłącznym przeznaczeniem do wykorzystania na ten cel przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Przedmiotem tych umów mają być samochody osobowe bądź inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które nie będą spełniać warunków technicznych opisanych w art. 86 ust. 4 pkt 1-6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) oraz art. 4a ust. 9 pkt a)-e) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Pojazdy te w związku, iż będą wynajmowane od podmiotów trzecich świadczących usługę wynajmu dla Spółki nie będą stanowić zatem składników majątku Spółki. Dla pojazdów tych ze względu na brak informacji o datach i celach wyjazdu tych samochodów, opisu trasy przyjazdu, liczby faktycznie przejechanych kilometrów Spółka nie będzie w stanie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, o której jest mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynika to z faktu, iż samochody te nie będą użytkowane przez Spółkę tylko przez jej klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka w powyższej sytuacji może nie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a mimo to zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu zakupionej usługi wynajmu samochodów od swoich kontrahentów.

Zdaniem wnioskodawcy nie jest możliwe prowadzenie ewidencji przebiegu wynajmowanych klientom pojazdów. Wynika to z faktu, iż Spółka nie będzie użytkownikiem tych pojazdów, co tym samym będzie powodować, iż Spółce nie będą znane jedne z kluczowych elementów, które powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu takie jak: daty i cele wyjazdów tych samochodów, opis trasy przyjazdu, liczba faktycznie przejechanych kilometrów. Analiza przepisów art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym o osób prawnych wskazuje ponadto, iż nie jest nawet konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu tych pojazdów aby Spółka mogła zaliczyć powyższe wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Należy tu zwrócić uwagę, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż ewidencję przebiegu pojazdu należy prowadzić w sytuacji używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika. W przedstawionym stanie faktycznym nie mamy jednak sytuacji używania tych pojazdów przez Spółkę tylko przez podmioty, które będą je używać na podstawie umowy najmu, jako końcowy użytkownik. Tym samym na nich będzie ciążył obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w sytuacji, gdy będą chciały skorzystać z prawa zaliczenia odpowiednich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Biorąc pod uwagę powyższe Spółka nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wynajmem pojazdów od swoich kontrahentów oraz ewentualnie innych kosztów związanych z tymi pojazdami o ile takie by się pojawiły. Wydatki te spełniają kryteria zawarte art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwalając na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów i nie ma w stosunku do nich wyłączeń zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy w zakresie kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Cała zatem kwota z faktury zakupu usługi wynajmu będzie dla Spółki kosztem uzyskania przychodu, za wyjątkiem podatku VAT wykazanego na tej fakturze. To samo dotyczy ewentualnych innych kosztów związanych z wykorzystywaniem tych pojazdów na powyżej wskazanych zasadach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot "w celu" oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Z kolei zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Zgodnie z tym przepisem na podatniku ciąży również obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 5 przebieg pojazdu powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane. W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Należy stwierdzić, iż w sytuacji gdy samochody osobowe są wynajmowane przez Wnioskodawcę, a jednocześnie nie są przez niego używane tylko przekazywane kontrahentom w drodze umowy najmu do używania - nie jest możliwe prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu w sposób przewidziany w art. 16 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W takim przypadku należy zaliczyć wydatki związane z wynajmem samochodów do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl