IP-PB3-423-501/07-2/EM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-501/07-2/EM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

X S.A. (dalej: Spółka) zorganizowała spotkanie jubileuszowe dla pracowników z okazji 10-lecia istnienia Spółki. Spotkanie odbyło się w siedzibie Spółki z odpowiednio przygotowanym na tę okoliczność wystrojem, scenografią, wynajętą obsługą (hostessy, kelnerzy, ekipa techniczna) i poczęstunkiem. W trakcie spotkania wręczone zostały pamiątkowe odznaczenia i dyplomy pracownikom związanym ze Spółką od początku jej istnienia. Wydatki na organizację tego spotkania zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki. Spółka organizuje również dla swoich pracowników spotkania integracyjne, których celem jest zacieśnienie więzi między pracownikami i w efekcie poprawa efektywności pracy. Wydatki na zorganizowanie tego typu spotkań najczęściej obejmują: transport pracowników do i z miejsca spotkania, noclegi, wyżywienie, wynajem sal konferencyjnych, oprawę artystyczną, zorganizowanie zajęć o charakterze motywacyjno-integracyjnym prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne. Wydatki na organizację tego rodzaju spotkań są finansowane ze środków obrotowych Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione ze środków obrotowych X S.A. (dalej: Spółka) na zorganizowanie spotkania okolicznościowego: jubileuszu 10-lecia powstania Spółki oraz spotkań integracyjnych dla pracowników Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy organizacja spotkania jubileuszowego pozostawała w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, gdyż spotkanie podkreślało wieloletnie istnienie Spółki na rynku i stanowiło element polityki kadrowej realizowanej przez Spółkę. Spotkanie to pełniło rolę integracyjną, co ma korzystne przełożenie na wzajemną współpracę i poprawia atmosferę w pracy oraz rolę motywującą do zwiększenia efektywności pracy poprzez przekazanie przez Zarząd Spółki pracownikom, że ceni się ich wysiłki oraz zaangażowanie w pracę.

Wydatki na zorganizowanie spotkania jubileuszowego pośrednio służą zachowaniu i zabezpieczeniu przychodów Spółki, które uzależnione są bezpośrednio od jakości pracy i zaangażowaniu jej pracowników. Tym samym zdaniem Spółki spełnione są przesłanki z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. warunkujące zaliczenie ponoszonych przez Spółkę wydatków na zorganizowanie spotkania jubileuszowego do kosztów uzyskania przychodów.

W ocenie Spółki, wydatki ponoszone na organizacje spotkań integracyjnych dla pracowników należy zakwalifikować do szeroko rozumianych kosztów pracowniczych, które stanowią koszty uzyskania przychodów. Wydatki te są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, ponieważ spotkania mają na celu w szczególności poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwianie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami, docelowo przekładając te działania na wielkość realizowanych przez Spółkę przychodów. Organizacja tego rodzaju spotkań jest konsekwencją polityki personalnej prowadzonej przez Spółkę, której jednym z założeń jest podnoszenie efektywności pracy.

Zważywszy na fakt, że wydatków na zorganizowanie tych spotkań (jubileuszowych i integracyjnych) nie można zakwalifikować do katalogu wydatków niestanowiących w myśl art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztów uzyskania przychodów, zdaniem Spółki, nie zachodzą okoliczności uzasadniające nieuznanie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Oznacza to, że poniesione wydatki, z zastrzeżeniem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, iż pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, jak również jeśli służą uzyskaniu przychodów bądź zabezpieczeniu istnienia źródła przychodów.

W celu przyporządkowania poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów wymagane jest łączne spełnienie następujących przesłanek: wydatek musi być rzeczywiście poniesiony przez podatnika, wydatek musi być poniesiony celem osiągnięcia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów w przyszłości, wydatek nie może być zaliczony do katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartego w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz wydatek musi być właściwie udokumentowany.

Spółka spełnia przesłanki dotyczące realnego charakteru ponoszonych wydatków-Spółka pokrywa koszty zorganizowania spotkań. Wydatki ponoszone przez Spółkę nie są wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na mocy dyspozycji art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Wydatki ponoszone przez Spółkę na zorganizowanie spotkań są właściwie udokumentowane-Spółka posiada faktury, potwierdzające wykonanie usług organizacji spotkań. Warunek celowości wydatków mogących być uznanymi za koszty uzyskania przychodów może być spełniony w sytuacji, kiedy wydatek dotyczy zwiększenia bądź zabezpieczenia źródła przychodów Spółki.

Organizacja spotkania jubileuszowego lub integracyjnego dla pracowników stanowi ważne narzędzie w budowaniu dobrych relacji interpersonalnych w miejscu wykonywania pracy. Dobrze zintegrowani i zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki w pracy, przez co przyczyniają się do zwiększenia przychodów Spółki.

Kosztami uzyskania przychodów będą zatem wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością, której celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Tym samym wydatki na zorganizowanie spotkania jubileuszowego oraz spotkań integracyjnych dla pracowników Spółki mogą być w opinii Spółki, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem więc uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych), lecz w każdej sytuacji trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie nie służy takiemu celowi, a przebywanie pracowników ze sobą czy konsumpcja są celem samym w sobie, to w takim przypadku nie można uznać, iż wydatki takie mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

Jeżeli natomiast, świadczenia realizowane w ramach imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych stanowić będą działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, i nie zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to wówczas należałoby przyjąć, iż wydatki ponoszone na organizację takiej imprezy nie powinny podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p., wydatki ponoszone przez pracodawcę na działalność socjalną, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że wydatki ponoszone na rzecz pracowników ze środków obrotowych w związku z organizacją dla nich spotkania okolicznościowego jak również imprez integracyjnych są związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (Spółką), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy, a to przekłada się na wysokość osiąganych przez Spółkę przychodów.

W związku z powyższym należy uznać, iż zachodzą przesłanki uprawniające do zaliczenia wydatków Spółki poniesionych na zorganizowanie spotkania jubileuszowego oraz spotkań integracyjnych dla jej pracowników finansowanych ze środków obrotowych firmy do kosztów uzyskania przychodów, na warunkach art. 15 ust. 1 ustawy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Faktury potwierdzające wykonanie usług organizacji spotkań są dowodem niezbędnym (także dla potrzeb właściwego ujęcia w księgach Spółki), ale być może dowodem niewystarczającym. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Dlatego podatnik powinien posiadać dowody dokumentujące integrujący i motywacyjny charakter imprezy, przykładowo: program przygotowany przez osoby odpowiedzialne za organizację spotkania, listy pracowników wyróżnionych itp. Pełna ocena wypełnienia przez poniesione wydatki dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwa jest po dokonaniu analizy dowodów posiadanych przez podatnika, tj. procedury przewidzianej dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl