IP-PB3-423-431/07-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-431/07-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 7 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydatków na usługi prawnicze oraz opłaty sądowe za koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydatków na usługi prawnicze oraz opłaty sądowe za koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik, jako Wykonawca umowy na wykonanie dzieła, dostarczył Zamawiającemu przedmiot umowy, wystawiając przy tym fakturę, płatną w kilku ratach. Wartość faktury powiększyła podstawę opodatkowania w podatku CIT oraz został od niej w odprowadzony należny podatek VAT. Ostatnia rata płatności nie została przez Zamawiającego wykonanie dzieła dokonana, ponieważ bez podstawy faktycznej i prawnej uchyla się on od dokonania odbioru końcowego. Ostatnia płatność powinna być dokonana w terminie 18 dni od dokonania odbioru końcowego. Wykonawca zgodnie z zapisami umowy wiążącej strony dokonał odbioru końcowego jednostronnie po upływie dwóch dni do ustalonej pismem daty odbioru końcowego. Wykonawca w celu wyegzekwowania ostatniej raty należnego wynagrodzenia i obrony przed bezpodstawnymi zarzutami Zamawiającego zlecił prowadzenie sprawy Kancelarii Adwokackiej. Kancelaria Adwokacka przyjmując zlecenie prowadzenia sprawy wystawiła fakturę za usługę prowadzenia sprawy związanej z realizacją przedmiotowej umowy, w tym negocjacje i prowadzenie sprawy przed Sądem Arbitrażowym I instancji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wydatek związany z wynajęciem Kancelarii Adwokackiej należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

2.

Czy w razie skierowania sprawy na drogę sądową koszty postępowania sądowego należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki wydatek związany ze zleceniem prowadzenia przedmiotowej sprawy Kancelarii Adwokackiej w celu wyegzekwowania ostatniej raty należnego wynagrodzenia oraz obrony przed bezpodstawnymi zarzutami Zamawiającego powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W ocenie Spółki również wydatki na pokrycie kosztów sądowych związane z dochodzeniem wypłaty ostatniej raty wynagrodzenia i zakończenia sporu na drodze sądowej należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia chyba, że dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to, więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Przy czym koszty, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że dochodzenie przez Wnioskodawcę od Zamawiającego ostatniej raty wynagrodzenia z tytułu dostarczenia przedmiotu umowy na wykonanie dzieła jest obiektywnie uzasadnione oraz celowe. Wydatki na usługi prawnicze zostały poniesione dla ochrony interesów prawnych Spółki i niewątpliwie wiążą się z całokształtem jego działalności warunkując możliwość dalszego funkcjonowania i osiągania przychodów. Mając zatem powyższe na uwadze, ewentualne koszty związane z dochodzeniem na drodze sądowej przedmiotowej należności, w tym koszty opłat sądowych Spółka może uwzględnić po stronie kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując wskazane przez Wnioskodawcę wydatki związane są z całokształtem jego działalności i podlegają, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl