IP-PB3-423-411/08-3/MS - Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a określenie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w jego skład.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-411/08-3/MS Wniesienie aportem przedsiębiorstwa a określenie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w jego skład.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 i 2, tj. skutków podatkowych wniesienia do spółki aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w części dotyczącej określenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych lub nieujawnionych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 i 2, tj. skutków podatkowych wniesienia do spółki aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w części dotyczącej określenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych lub nieujawnionych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe.

D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) otrzyma wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwami spółki (dalej: Wspólnik).

W skład przedsiębiorstwa / zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą wchodzić:

*

środki trwałe nabyte lub wytworzone przez Wspólnika wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne, od których Wspólnik dokonywał odpisów amortyzacyjnych oraz

*

wartości niematerialne i prawne w postaci praw majątkowych w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, jak również w postaci praw w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej (w szczególności praw do znaków towarowych wytworzonych przez Wspólnika), które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika i nie podlegały amortyzacji.

Wnoszone w ramach aportu znaki towarowe zostały zgłoszone przez Wspólnika do Urzędu Patentowego w celu objęcia ich ochroną wynikającą z ustawy Prawo własności przemysłowej (dalej: PWP). Koszty rejestracji znaków towarowych poniósł Wspólnik wnoszący je aportem w ramach przedsiębiorstwa I zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki.

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wydane Wspólnikowi. Zgodnie z przeprowadzonymi wstępnymi analizami wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się powinno z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Prawnych (dalej: u.p.d.o.p.), tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (oznaczone we wniosku Nr 1 i 2):

1.

Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uprzednio wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport należy ustalić, zgodnie z zasadą kontynuacji, w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych podmiotu wnoszącego aport?

2.

Czy wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych (w tym praw do znaków towarowych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nieujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika, które Spółka otrzyma w drodze aportu, Spółka powinna ustalić w wartości nie wyższej niż ich wartość rynkowa?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1.

Znowelizowane z dniem 1 stycznia 2007 r. regulacje u.p.d.o.p., w zakresie dotyczącym ustalania wartości początkowej składników majątkowych, stanowiących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, otrzymanych w drodze wkładu niepieniężnego jasno precyzują, w jakiej wysokości dla potrzeb ewidencji podatkowej podmiotu otrzymującego aport należy ustalić ich wartość początkową. Zgodnie z zasadą kontynuacji wyrażoną w art. 16g ust. 9 u.p.d.o.p. wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustała się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...) podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego. Ponadto zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p., przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Powyższe przepisy należy rozpatrywać łącznie z art. 16h ust 3 u.p.d.o.p. oraz art. 16h ust. 3a u.p.d.o.p.. W art. 16h ust. 3 u.p.d.o.p. czytamy, iż "podmioty, które przejęły całość albo część innego podmiotu (..)" dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcany, podzielony, połączony (...)". Z kolei art. 16h ust. 3a u.p.d.o.p. wprowadza zasadę, zgodnie z którą "przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

W opinii Spółki, w przypadku gdy otrzyma ona wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, którego składniki majątkowe były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, wówczas jest ona zobowiązana do ustalenia wartości początkowej tychże składników majątkowych w wysokości wartości początkowej przedmiotowych składników majątkowych określonej dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez ten podmiot. Ponadto Spółka zobowiązana jest kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot, który dokonał wniesienia tytułem wkładu niepieniężnego przedmiotowych składników majątkowych.

Ad.2.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. nastąpiła nowelizacja u.p.d.o.p.. Zgodnie z art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p., jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10. Wspomniany art. 16g ust. 10 u.p.d.o.p. wskazuje natomiast, iż w razie nabycia w drodze kupna lub przejęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkowa nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z ust. 2. Przy czym, zgodnie z powołanym art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p. wartość początkową firmy stanowi, dodatnia różnica między (...) nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników wchodzących w skład (...) wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia (..") wniesienia do spółki".

Zatem w przypadku, gdy:

I)

składniki majątku przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, a

II)

niektóre z tych składników będą spełniać w Spółce warunki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to ich wartość początkowa powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust. 10a w powiązaniu z ust. 10 u.p.d.o.p. tj. jako suma ich wartości rynkowej, ale wyłącznie w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy..

W ocenie Spółki, nie ulega wątpliwości, że prawa autorskie i prawa pokrewne oraz prawa wynikające z ustawy PWP (w tym prawa do znaku towarowego) spełniają warunki do zaliczenia do kategorii wartości niematerialnych i prawnych. Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. oraz art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają odpowiednio autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania. Z treści tego przepisu wynika, że amortyzacji podatkowej podlegają wspomniane prawa (w tym prawa do znaków towarowych), nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok oraz wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Skoro prawa autorskie i prawa pokrewne oraz prawa wynikające z ustawy PWP (w tym prawa do znaków towarowych) są składnikami majątku Wspólnika spełniającymi wymogi uznania za wartość niematerialną i prawną, niewprowadzonymi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika, natomiast w wyniku aportu zostaną wprowadzone do ewidencji Spółki, która będzie je amortyzować, ich wartość początkowa, powinna być ustalona zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p. z odpowiednim stosowaniem ust. 10. Zgodnie z tymi regulacjami łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Spółki, w przypadku gdy w skład przedsiębiorstwa wnoszonego do Spółki tytułem aportu wchodzić będą prawa autorskie i prawa pokrewne oraz prawa wynikające z ustawy PWP (w tym prawa do znaków towarowych), nie wprowadzone do ewidencji Wspólnika, ich wartość na potrzeby ewidencji podatkowej w Spółce powinna zostać ustalona w wartości nie wyższej niż ich wartość rynkowa.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka przytacza następujące interpretacje prawa podatkowego: interpretację wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2007 r. Nr IP-PB3-423-149/07-2/MR oraz interpretację wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 października 2007 r. Nr ITPB1/423-28/07/MR, w której czytamy: "z powyższego wyliczenia uzyska się dodatnią wartość firmy, wartość początkową praw do znaków nieujętych w ewidencji (spółki wnoszącej aport) stanowić będzie ich wartość rynkowa, ustalana na dzień wniesienia wkładu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl