IP-PB3-423-41/08-2/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-41/08-2/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia z dnia 29 listopada 2007 r. (data wpływu 21 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jesteśmy spółką prawa handlowego - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której podstawowym przedmiotem działalności jest niewyspecjalizowana sprzedaż hurtowa artykułów spożywczych. Obecnie tworzymy ściśle współpracującą grupę zakupową. Naszymi odbiorcami są hurtownie (odrębne podmioty gospodarcze) działające w formie spółek z o.o., jawnych, jak i będące własnością osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Część tych podmiotów jest powiązana kapitałowo z naszą Spółką - właściciele tych podmiotów są udziałowcami naszej Spółki. Spółka zamierza przeprowadzić proces konsolidacji podmiotów powiązanych, którego celem jest doprowadzenie do wzmocnienia pozycji rynkowej firmy i tym samym zwiększenia jej przychodów. Konsolidacja może zostać przeprowadzona w szczególności w drodze wniesienia do Spółki aportu w postaci udziałów lub majątku będących obecnie własnością odpowiednio wspólników lub podmiotów współpracujących ze Spółką.

Przygotowanie konsolidacji i planu rozwoju Spółki musi zostać poprzedzone przeprowadzeniem szeregu specjalistycznych prac, takich jak badanie stanu przedsiębiorstw, które mogą uczestniczyć w późniejszym procesie konsolidacji, ich wyceną oraz sporządzeniem skonsolidowanego biznes planu dla Spółki uwzględniającego efekty potencjalnej konsolidacji. W celu wykonania powyższych prac Spółka zawarła z firmą doradczą umowę na pełnienie roli doradcy biznesowego w procesie konsolidacji, na podstawie której zostaną wykonane w szczególności następujące prace:

* przeprowadzenie, w zakresie ekonomiczno-finansowym, badania stanu wskazanych przez Spółkę podmiotów

* przedsiębiorstw mogących wziąć udział w konsolidacji; badanie ma na celu w szczególności identyfikację możliwości wzrostu przychodów i wyników Spółki oraz identyfikację czynników ryzyka osiągania danych przychodów i wyników Spółki w przyszłości,

* na podstawie przeprowadzonego badania stanu, przygotowanie pisemnego rap ortu o sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstw - potencjalnych uczestników konsolidacji,

* wykonanie wyceny wskazanych przez Spółkę przedsiębiorstw - potencjalnych uczestników konsolidacji, i/lub składników mienia (aktywów oraz zobowiązań) tych podmiotów lub poszczególnych z nich, w celu określenia parytetu udziału poszczególnych uczestników konsolidacji w przyszłej strukturze właścicielskiej Spółki,

* sporządzenie biznes planu dla Spółki, uwzględniającego realizację konsolidacji, określającego w szczególności rozwój przychodów i wyników uzyskanych dzięki realizacji konsolidacji. Koszty związane z wykonaniem powyższych prac (wynagrodzenie dla firmy doradczej) będą ponoszone przez Spółkę, równolegle do zakończonych etapów prac. Spółka będzie również ponosić koszty obsługi prawnej dotyczące procesu konsolidacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka koszty doradcy wykonującego prace na rzecz Spółki oraz koszty obsługi prawnej związane z procesem konsolidacji może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia - na zasadzie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku, że koszty, które poniesie w związku z wykonywaniem przez doradcę prac wymienionych powyżej oraz koszty obsługi prawnej, związanych z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem procesu konsolidacji. który może przybrać formę połączenia spółek (zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych), gdzie spółką przejmującą może stać się Spółka, lub formę holdingu, gdzie spółką dominującą (spółką matka) może stać się Spółka, mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów. Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile, pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to więc koszty bezpośrednio/pośrednio związane z: uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Niewątpliwie koszty związane z zatrudnieniem doradcy przygotowującego dokumenty niezbędne do podjęcia decyzji o przyjęciu najbardziej efektywnego dla Spółki modelu konsolidacji, ustalenia spodziewanych efektów procesu konsolidacji, czy też wskazania kierunków rozwoju i finansowania Spółki, jak również koszty obsługi prawnej w przyszłości są związane i mają związek przyczynowo - skutkowy, z możliwością osiągania w przyszłości przez Spółkę zwiększonych przychodów, a co najmniej są związane z zabezpieczeniem dotychczasowych źródeł przychodów Spółki przed konkurencyjnymi procesami konsolidacji rynku. Efektem konsolidacji może być także obniżenie kosztów funkcjonowania Spółki poprzez uzyskanie od dostawców większych rabatów, upustów itp. z uwagi na zwiększone poprzez konsolidację wielkości zamówień, czy też dzięki efektom optymalizacji i restrukturyzacji działalności Spółki i przedsiębiorstw. Dlatego koszty, o których mowa powyżej, należy uznać za koszty potrzebne dla zapewnienia prawidłowej działalności Spółki, niezależnie od uznania tych kosztów, jako koszty wpływające na zwiększenie lub utrzymanie przychodów. W ocenie Spółki koszty doradcy wykonującego prace na rzecz Spółki oraz koszty obsługi prawnej związane z procesem konsolidacji winny być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia - na zasadzie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl