IP-PB3-423-386/08-2/ER - Którą kwotę podatku dochodowego należy uwzględniać przy obliczaniu podstawy do ustalenia należnej zaliczki 15% wpłaty z zysku? Czy należy podstawę obliczać odejmując od zysku zaliczkę lub sumę zaliczek wpłaconych od początku roku w sposób uproszczony, czy odejmując od zysku faktycznie wyliczony podatek dochodowy od osób prawnych przypadający od początku roku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-386/08-2/ER Którą kwotę podatku dochodowego należy uwzględniać przy obliczaniu podstawy do ustalenia należnej zaliczki 15% wpłaty z zysku? Czy należy podstawę obliczać odejmując od zysku zaliczkę lub sumę zaliczek wpłaconych od początku roku w sposób uproszczony, czy odejmując od zysku faktycznie wyliczony podatek dochodowy od osób prawnych przypadający od początku roku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2008 r., (data wpływu 28 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obliczenia podatku od wpłat z zysku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obliczenia podatku od wpłat z zysku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.

P jest przedsiębiorstwem państwowym zobowiązanym na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (tekst jedn.: Dz. U. z 1992 r. Nr 6 poz. 27 z późn. zm.) do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu na rzecz budżetu państwa. Ww wpłat Przedsiębiorstwo dokonuje w formie zaliczek miesięcznych. Do r. 2007 włącznie P dokonywało wyliczenia i wpłat na podatek dochodowy od osób prawnych na zasadach ogólnych określonych w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze. zm.,). Postawą wyliczenia wysokości 15% miesięcznej wpłacanej zaliczki był wyliczony w rachunku narastającym zysk przedsiębiorstwa pomniejszony o wyliczony zgodnie z art. 25 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych podatek. W r. 2008 P skorzystało z możliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej określonej w art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w r. poprzedzającym dany rok podatkowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Którą kwotę podatku dochodowego należy uwzględniać przy obliczaniu podstawy do ustalenia należnej zaliczki 15% wpłaty z zysku?

Czy należy podstawę obliczać odejmując od zysku zaliczkę lub sumę zaliczek wpłaconych od początku r. w sposób uproszczony, czy odejmując od zysku faktycznie wyliczony podatek dochodowy od osób prawnych przypadający od początku r.?

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zdaniem P, podstawę wyliczenia 15% wpłaty z zysku należy ustalać odejmując od zysku zaliczkę lub sumę zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych wpłaconych od początku r. w sposób uproszczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 154, poz. 792 z późn. zm.) przepisy ustawy stosuje się do jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz do spółek, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem akcji (udziałów) nieodpłatnie udostępnionych pracownikom na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

W myśl art. 2 ust. 1-7 ustawy spółki, o których mowa w art. 1, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zwanych dalej "wpłatami z zysku", na rzecz budżetu państwa.

Zgodnie z § 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996 r. w sprawie określenia trybu i terminów dokonywania wpłat z zysku oraz składania deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a także określenia wzorów tych deklaracji (Dz. U. z 1996 r., Nr 21, poz. 100 z późn. zm.), spółki dokonujące wpłat z zysku na rzecz budżetu państwa w okresach kwartalnych ustalają i dokonują tych wpłat w terminie do dnia 28 dnia miesiąca następującego po upływie kwartału r. obrotowego, na podstawie deklaracji, której wzór stanowi załącznik Nr 2 do rozporządzenia. Wpłat z zysku za ostatni kwartał r. obrotowego dokonuje się w terminie do dnia 28 ostatniego miesiąca tego kwartału, przy czym zysk ostatniego miesiąca tego kwartału przyjmuje się w wysokości miesiąca poprzedniego.

Wpłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wyboru okresu, za jaki będzie dokonywana zaliczka, dokonuje spółka. Spółki są obowiązane składać deklaracje o wysokości zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągniętego od początku r. obrotowego, i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby spółki, zaliczki miesięczne (kwartalne) w wysokości różnicy między wpłatami z zysku należnymi z zysku osiągniętego od początku r. obrotowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały).

Podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym r. podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w r. poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w r. poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym r. podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Spółka w 2008 r. dokonuje wpłat zaliczek na podatek dochodowy w okresach miesięcznych w formie uproszczonej, dlatego zgodzić się należy ze stanowiskiem Spółki, iż podstawę obliczenia wysokości wpłat z zysku stanowi zysk osiągnięty w zadeklarowanym okresie rozliczeniowym, pomniejszony o podatek dochodowy wynikający z uproszczonej formy wpłaty zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl