IP-PB3-423-358/07-2/EM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-358/07-2/EM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu 18 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "X" sp. z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i prowadzi pełne księgi rachunkowe. Spółka posiada umowę z NFZ oraz świadczy usługi komercyjne dla firm i osób fizycznych (w tym również dla obcokrajowców) w zakresie opieki zdrowotnej. Spółka posiada umowy z firmą "A", która pracuje przy budowie bloku energetycznego w Elektrowni Q świadcząc usługi medyczne dla pracowników tej firmy, w tym dwóch obcokrajowców. Spółka obsługuje również firmy podwykonawcze pracujące na rzecz firmy "A", gdzie w dominującej ilości zatrudnieni są obcokrajowcy korzystający również z usług spółki "X". Bariera językowa powoduje, że spółka "X" nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom pacjentów obcojęzycznych i w związku z tym sfinansowała kurs języka angielskiego dla pracowników rejestracji medycznej. Kurs obejmuje podstawowe umiejętności językowe łącznie z niezbędną terminologią medyczną zapewniającą właściwy kontakt z pacjentem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane z opłatą za naukę języka angielskiego dla pracowników rejestracji medycznej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 wraz z późn. zm.) kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Spółka "X" uważa, że wydatki związane z opłatami za kurs języka angielskiego dla pracowników będą kosztem uzyskania przychodów, gdyż mają związek z prowadzoną działalnością i służą uzyskaniu przychodów oraz nie są ujęte w art. 16 ust. 1. Znajomość języka angielskiego przez pracowników pozwoliłaby na profesjonalną obsługę obcokrajowców, umożliwiłaby wypełnianie zobowiązań wynikających z zawartych umów oraz przyczyniłaby się do wzrostu przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W świetle powyższego, aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów: - musi pozostawać w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością i mieć wpływ (bezpośredni lub pośredni) na wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów, - nie może zostać objęty zakresem art. 16 ust. 1, który zawiera katalog wydatków nie uznawanych za taki koszt. Wydatek poniesiony na naukę języka obcego nie stanowi wydatku wyłączonego z kosztów mocą art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy. Nie jest to jednak wystarczająca przesłanka do obciążenia kosztów jej wartością, konieczne jest również aby poniesiony wydatek spełniał pierwszy z wymienionych wyżej warunków. Nie ulega wątpliwości, iż znajomość języka angielskiego jest niezbędna w przypadku obsługi obcokrajowców oraz właściwej komunikacji z pacjentem korzystającym z usług medycznych. Bariera językowa może w znacznym stopniu ograniczać liczbę potencjalnych klientów i ograniczać możliwość generowania zysku.

Jeżeli więc w przypadku Spółki zachodzą takie okoliczności, wówczas można mówić o istnieniu związku przyczynowego między poniesieniem wydatku a celem, jakim jest osiągnięcie bądź zamiar osiągnięcia przychodu i możliwość zaliczenia wydatku na naukę języka angielskiego dla pracowników rejestracji medycznej do kosztów uzyskania przychodów (przykładowo: kurs obejmuje pracowników rejestracji obsługujących bezpośrednio pacjentów anglojęzycznych).

Jednocześnie należy podkreślić, że na podatniku ciąży obowiązek wskazania związku poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów. W przedstawionym stanie faktycznym spółka wskazała związek poniesionych wydatków z możliwością osiągnięcia przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, iż wydatki poniesione przez spółkę na naukę języka angielskiego dla pracowników rejestracji medycznej stanowią koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl