IP-PB3-423-322/07-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-322/07-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia (brak daty) (data wpływu 2 listopada 2007 r.), uzupełnionym na wezwanie Nr IP-PB3-423-322/07-2/AJ z dnia 13 listopada 2007 r. w dniu 28 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej aportem do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości gruntowej wniesionej aportem do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X S.A. jest właścicielem nieruchomości gruntowych. Spółka zamierza wnieść nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółek osobowych - spółek komandytowych. Nieruchomości zostaną wniesione do spółki osobowej po wartości rynkowej nieruchomości, która zostanie wskazana w umowie spółki osobowej i będzie inna (najprawdopodobniej wyższa) niż koszt nabycia nieruchomości przez Spółkę. Od wartości rynkowej wkładów do spółki komandytowej zostanie zapłacony 0,5% podatek od czynności cywilnoprawnych. Na części z wniesionych nieruchomości spółka osobowa będzie budować lokale mieszkalne zaś na części powierzchnie biurowe. Spółka będzie posiadać 99% udziałów w spółce osobowej. Drugim wspólnikiem spółki osobowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Drugi Wspólnik wniesie wkład pieniężny. Drugi wspólnik będzie posiadać 1% udziałów w spółce osobowej. Ponieważ przedmiotem działalności spółki osobowej będzie między innymi obrót nieruchomościami, to w przyszłości nieruchomości wraz z wybudowanymi na nich budynkami (lokalami mieszkalnymi i biurowymi) zostaną sprzedane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone nr 2):

Jaką wartość początkową wniesionych Nieruchomości należy przyjąć dla potrzeb ewidencji i amortyzacji podatkowej środków trwałych prowadzonej przez wspólników spółki osobowej.

Zdaniem Spółki, dla celów podatkowych za wartość początkową nieruchomości należy przyjąć jej wartość określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, nie wyższą od wartości rynkowej.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca zaznacza, że:

1.

Nieruchomości, jako składniki majątku spółki osobowej powinny zostać wprowadzone do ksiąg rachunkowych wspólników spółki osobowej w wartości początkowej. Na gruncie u.p.d.o.p. brak jest przepisów określających, jaka wartość winna zostać przypisana wkładom niepieniężnym wnoszonym przez osoby prawne do spółek osobowych dla potrzeb ewidencji podatkowej.

2.

W tej sytuacji uzasadnionym wydaje się stosowanie analogiczne art. 16g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., zgodnie z którym w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Takie stanowisko znajduje uzasadnienie w świetle art. 22g ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., w którym wskazano wyraźnie, że wartością początkową środków trwałych w przypadku nabycia ich w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

3.

Zatem, jeżeli w umowie spółki osobowej wspólnicy ustalą wartość nieruchomości (wskażą wartość rynkową nieruchomości), to wartość ta powinna być uznana za wartość początkową nieruchomości dla potrzeb ewidencji prowadzonej przez spółkę osobową w tym rejestru środków trwałych.

4.

Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe w odniesieniu do wkładów w spółkach osobowych wnoszonych przez osoby fizyczne (Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 10 lutego 2006 r., sygn. US lI1-415125b/2005), które wskazują że w przypadku składnika majątku nabytego przez spółkę osobową w wyniku wniesienia go tytułem wkładu do spółki osobowej, kup (a zatem kategorią podobną do wartości początkowej) jest wartość wniesionego wkładu określonego w akcie notarialnym utworzenia spółki osobowej.

5.

Z perspektywy rachunkowości spółki komandytowej, status wspólników powinien być obojętny. Wydaje się zatem, że wyżej wskazane regulacje u.p.d.o.f. powinno się stosować analogicznie, gdyż osoba prawna (np. X) wnosi Nieruchomość tytułem wkładu do SK.

6.

Zatem wartość Nieruchomości dla celów rachunkowych spółki komandytowej może być określona przez wspólników, przy czym nie może ona być wyższa niż jej wartość rynkowa. Przykładowo może być to wartość wskazana w umowie spółki komandytowej, jeżeli nie jest ona wyższa niż wartość rynkowa.

7.

Zdaniem Spółki dla celów rachunkowych za wartość początkową Nieruchomości należy przyjąć jej wartość ustaloną przez wspólników spółki osobowej w umowie spółki lecz nie wyższą niż wartość rynkowa. Według takiej wartości Nieruchomość zostanie ujęta w ewidencji środków trwałych.

8.

Jak wspomniano powyżej przychody Spółki z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej będą łączone z jej innymi przychodami. Przychód ustalany będzie zgodnie z art. 12 u.p.d.o.p., natomiast koszty uzyskania przychodów w oparciu o art. 15 i następne u.p.d.o.p.

9.

Na gruncie u.p.d.o.p. brak jest szczególnych przepisów regulujących kwestie kup w przypadku zbycie Lokalu, którego częścią jest własność nieruchomości. W związku z powyższym stosując zasady ogólne kup w przypadku zbycia Lokalu należy ustalić w wysokości wydatków poniesionych na wybudowani Lokalu. Ponieważ częścią Lokalu jest prawo własności części Nieruchomości, za łączną wartość Nieruchomości należy przyjąć wartość Nieruchomości określoną w umowie spółki osobowej Ta określona łączna wartość Nieruchomości będzie podzielona na poszczególne Lokale. Dla Spółki koszty uzyskania przychodów będą równe wartości rynkowej Nieruchomości przypisanej do poszczególnego Lokalu z dnia wniesienia do spółki osobowej, określonej w umowie spółki proporcjonalnie do udziału Spółki w zyskach spółki osobowej.

10.

Jeżeli więc Nieruchomości zostały wniesione do spółki osobowej po określonej wartości, to w przypadku sprzedaży wszystkich Lokali wybudowanych na danej Nieruchomości przez spółkę osobową łączny koszt uzyskania przychodów dla wszystkich wspólników będzie wartość Nieruchomości ustalona w chwili ich wniesienia do spółki osobowej.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z uwagi na brak unormowań szczególnych skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W związku z powyższym w zakresie sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne będące wspólnikami spółki komandytowej, zastosowanie powinna znaleźć odpowiednio metoda określona w art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej.

W myśl przywołanego przepisu za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy zatem przyjąć, jako wartość początkową, wartość nieruchomości określoną przez Wspólników w umowie spółki komandytowej, pod warunkiem, że wartość określona w umowie odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl