IP-PB3-423-314/08-2/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-314/08-2/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 r., (data wpływu 18 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uzyskanego przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uzyskanego przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

M... S.A. ("M") oraz P... S.A. ("P") są stronami umowy, na mocy której P zobowiązał się do wybudowania określonych urządzeń infrastruktury ściekowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz magistrali i sieci wodociągowych ("Urządzenia Infrastrukturalne") dla nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych w Wilanowie, a następnie przekazania ich do M. Zgodnie z zobowiązaniem P, wspomniane przekazanie Urządzeń Infrastrukturalnych do M może nastąpić na dwa sposoby (czyli dwa zdarzenia przyszłe):

1.

nieodpłatnie albo

2.

odpłatnie, za symboliczną cenę 1 zł.

P nie przysługuje prawo żądania od M zwrotu kosztów wybudowania Urządzeń Infrastrukturalnych, gdyż po pierwsze umowa nakładająca to zobowiązanie na P nie przewidywała takiej możliwości, a po drugie ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków weszła w życie już po powstaniu zobowiązania P.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wartość przekazanych Urządzeń Infrastrukturalnych będzie stanowić przychód podatkowy dla M na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki otrzymane nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie (za cenę 1 zł) Urządzenia Infrastrukturalne będą przychodem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wartość tego przychodu określa się na podstawie art. 12 ust. 5 oraz 5a ustawy i w zależności od tego, czy występuje odpłatność lub nie, wartość Urządzeń Infrastrukturalnych określa się na podstawie cen rynkowych, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia albo jako różnicę między wartością rynkową tych Urządzeń Infrastrukturalnych o odpłatnością ponoszoną przez M (co w praktyce sprowadza się do tego samego, ponieważ ewentualna odpłatność wyniosłaby tylko 1 zł). M będzie mogło uznać przejęte Urządzenia infrastrukturalne za środki trwałe i dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych będących kosztami uzyskania przychodów.

Takie stanowisko można również znaleźć w piśmie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2002 r. (o sygn. PB3 93-MD-8214-10/02), z którego wynika, iż: "w odniesieniu do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych przejmujących nieodpłatnie infrastrukturę techniczną od inwestorów, to stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzyskają one przychody podatkowe w naturze. W przedsiębiorstwach tych przejęte sieci i przyłącza będą środkami trwałymi (po spełnieniu ustawowych warunków pozwalających na zaliczenie ich do środków trwałych), a dokonywane odpisy amortyzacyjne od ich wartości początkowej będą kosztami uzyskania przychodów".

Po przeanalizowaniu przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Natomiast wartością rzeczy lub praw częściowo odpłatnych stanowiącą przychód podatnika, zgodnie z art. 12 ust. 5a ustawy, jest różnica między wartością tych rzeczy lub praw, ustaloną według zasad określonych w ust. 5, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przepis art. 14 ust. 3 stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie będzie znacznie odbiegać od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Zgodnie ze zdarzeniem przyszłym opisanym we wniosku, przekazanie urządzeń infrastruktury do Spółki może nastąpić w sposób nieodpłatny lub odpłatny, za symboliczną cenę 1 zł.

Tym samym należy stwierdzić, iż Spółka otrzymując urządzenia infrastruktury:

1.

w sposób nieodpłatny uzyska przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy który określa się na zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy,

2.

w sposób częściowo odpłatny tj. za symboliczną złotówkę uzyska przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, który określa się na zgodnie z art. 12 ust. 5a ustawy.

Otrzymana infrastruktura, będzie dla Spółki stanowiła środek trwały (po spełnieniu ustawowych warunków pozwalających na zaliczenie ich do środków trwałych), a dokonywane odpisy amortyzacyjne od ich wartości początkowej będą kosztami uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl