IP-PB3-423-311/08-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-311/08-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu "wymiany udziałów".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca ("Spółka"), będąca osobą prawną posiadającą siedzibę w Polsce, prowadzi działalność gospodarczą m.in. za pośrednictwem spółki zależnej E Sp. z o.o. ("E"). Spółka posiada 26% udziałów w kapitale zakładowym E. E posiada dwóch innych udziałowców: N I BV (spółka z siedzibą w H, "N") oraz M M S A S (spółka z siedzibą w T, "M"). Obaj pozostali udziałowcy (N i M) posiadają po 37% udziałów w kapitale zakładowym E. Wnioskodawca zamierza zbyć posiadane przez siebie udziały w E poprzez wniesienie rzeczonych udziałów do holenderskiej spółki kapitałowej (spółka nabywająca). W zamian za udziały w spółce nabywającej. Udziały w E wnoszone do spółki nabywającej będą w całości przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.

Na dzień planowanej wymiany udziałów Spółka posiada 51,3% praw głosów w E. Taki układ głosów jest wynikiem zapisów umowy spółki E wprowadzonych na podstawie art. 174 Kodeksu Spółek Handlowych w wyniku, których udziały Spółki w E zostały uprzywilejowane poprzez przyznanie 3 głosów na każdy udział Spółki w E.

W związku z powyższym, Spółka zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie, że:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wyniku dokonania wyżej opisanej wymiany udziałów, zarówno w Spółce jak i w spółce nabywającej do przychodów nie zaliczy się wartości otrzymanych udziałów (akcji).

Zdaniem wnioskodawcy, transakcja wniesienia udziałów w E do spółki nabywającej w zamian za udziały w spółce nabywającej ("Transakcja") nie spowoduje powstania jakiegokolwiek przychodu/dochodu do opodatkowania w Polsce zarówno po stronie Spółki jak i po stronie spółki nabywającej.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 lit. d) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji) lub - w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), a także jeżeli w wyniku nabycia udziałów (akcji):

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, albo

2.

spółka posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

* do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej.

W wyniku planowanej Transakcji Spółka (spółka zbywająca) wniesie wszystkie swoje udziały w EPC (spółka, której udziały są zbywane) do spółki nabywającej w zamian za udziały w spółce nabywającej. Spółka w zamian za udziały w EPC nie otrzyma zapłaty w formie pieniężnej.

Zarówno Spółka jak i spółka nabywająca są spółkami kapitałowymi, które podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka jako osoba prawna posiadająca siedzibę w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Spółka nabywająca jako osoba prawna z siedzibą w H podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w H.

Bezpośrednio po dokonaniu Transakcji spółka nabywająca będzie dysponować 51,3% praw głosów w E (spółce, której udziały są zbywane). W rezultacie spełniony zostanie również warunek uzyskania bezwzględnej większości praw głosów w spółce, której udziały są zbywane.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w wyniku przeprowadzenia przedmiotowej Transakcji wszelkie wymogi przewidziane w art. 12 ust. 4 lit. d) ww. ustawy, zostaną spełnione, zdaniem Spółki Transakcja ta nie powinna skutkować powstaniem jakiegokolwiek przychodu/dochodu do opodatkowania po stronie Spółki (spółki zbywającej), jak i po stronie spółki nabywającej.

Wnioskodawca zwraca przy tym uwagę, iż postanowienia cytowanego przepisu (art. 12 ust. 4 lit. d) są konsekwencją implementacji w polskim ustawodawstwie podatkowym postanowień Dyrektywy Unii Europejskiej z 23 lipca 1990 w sprawie wspólnego systemu opodatkowania transakcji połączenia, podziału, zbycia aktywów oraz zamiany udziałów dotyczących spółek w różnych Państwach Członkowskich (Dyrektywa Mergers Acquisitions 90/434/EEC wprowadzona częściowo ustawą z 12 listopada 2003 r., Dz. U. Nr 202 poz. 1957 z 2003 r.). Podstawowym celem cytowanej dyrektywy jest zagwarantowanie, aby operacje restrukturyzacji spółek różnych państw członkowskich (takie jak połączenie, podział, wymiana udziałów) nie były ograniczone przez przepisy podatkowe państw członkowskich.

Podsumowując, Spółka stwierdziła, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w wyniku dokonania wyżej opisanej wymiany udziałów (Transakcja), zarówno w Spółce jak i w spółce nabywającej do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji).

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała się na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 23 kwietnia 2007 r. (znak:.....................).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest Deporium INC. Sp. z o.o., która wystąpiła z pytaniem dotyczącym konsekwencji planowanej "wymiany udziałów" zarówno po stronie tej Spółki (zbywca) jak i po stronie spółki holenderskiej (nabywca), do której wniesie posiadane udziały Euro Power Centrum Sp. z o.o.

W związku z powyższym do nabywcy (spółki holenderskiej), której interpretacja dotyczy oraz w odniesieniu do wnioskodawcy, w zakresie w jakim nie będzie on osobą trzecią określoną w Rozdziale XV ww. ustawy - Ordynacja podatkowa odpowiedzialną za zaległości podatnika (nabywcy), nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 k-n ustawy - Ordynacja podatkowa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl