IP-PB3-423-274/08-2/ECH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-274/08-2/ECH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2008 r. (data wpływu 8 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia kosztów - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania kosztów trzech budynków, które powinny stanowić jedną Wspólnotę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).

Istnieje jedna nieruchomość gruntowa zabudowana trzema budynkami mieszkalnymi usytuowanymi przy ul.X, ul. X, ul. Y - dla której XX Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego prowadzi jedną księgę wieczystą KW Nr..... W Urzędzie Statystycznym zostały zarejestrowane trzy Wspólnoty i nadane im odrębne regony. Taka sama sytuacja wystąpiła w Urzędzie Skarbowym gdzie też każda ze Wspólnot otrzymała odrębny NIP:

* Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości X...........,

* Wspólnota Mieszkaniowa ul. X:.........,

* Wspólnota Mieszkaniowa ul. Y:..........

Chcąc doprowadzić do stanu zgodnego z ustawą o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 art. 6) należy te trzy budynki usytuowane na jednym gruncie wpisać pod jedną pozycję w księdze wieczystej aby stanowiły jedną nieruchomość - jedną Wspólnotę Mieszkaniową.

W załączeniu przekazano odpowiedź Urzędu Statystycznego w sprawie poprawności wpisu do rejestru REGON. W związku z wydaną decyzją należy skorygować zaistniałą sytuację i do rejestru REGON zgłosić wpisanie jednej wspólnoty mieszkaniowej a nie trzech.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można rozliczać budynki X, X i Y odrębnie skoro z nich ma inne zaangażowanie środków finansowych i zachodzi prawdopodobieństwo poniesienia różnej wysokości kosztów, oczywiście pod warunkiem podjęcia takiej uchwały przez większość właścicieli lokali budynków.

Zdaniem Wnioskodawcy z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu z ww. budynków należących do nieruchomości gruntowej oznaczonej KW nr..... powstała z mocy prawa (art. 6 ustawy o własności lokali) wspólnota mieszkaniowa w skład której wchodzą właściciele trzech budynków. Grunt zabudowany kilkoma budynkami i wpisany pod jedną pozycję w księdze wieczystej stanowi jedna nieruchomość. Niedopuszczalne jest żeby na jednej nieruchomości gruntowej znajdowały się trzy budynki, jednakże powinny rozliczać swoje koszty indywidualnie (każdy z budynków osobno) z uwagi na inne zaangażowanie środków finansowych i prawdopodobieństwo poniesienia różnej wysokości kosztów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Podmiotami podlegającymi pod regulację ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) są:

* osoby prawne,

* jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej, za wyjątkiem spółek nieposiadających osobowości prawnej oraz

* grupy kapitałowe,

* spółki osobowe mniemające osobowości prawnej.

Nie podlegają natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych: osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, jak również holdingi i związki kapitałowe spółek handlowych inne niż podatkowe grupy kapitałowe określone w art. 1a u.p.d.o.p.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają definicji osoby prawnej. Problematyka - związana z osobami prawnymi jako pewną kategorią (pojęciem prawnym) regulowana jest przede wszystkim w przepisach Kodeksu cywilnego, w art. 33-43.

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 29 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 tej ustawy, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Nie posiada jednak osobowości prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzą zarówno właściciele odrębnych lokali mieszkalnych, jak i właściciele odrębnych lokali użytkowych.

Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu.

W myśl art. 3 ww. ustawy, grunt oraz wszelkie części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali lub dotychczasowego właściciela nieruchomości ze względu na należące do niego niewyodrębnione lokale (nieruchomość wspólna), stanowią ich współwłasność w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku. Współwłasność nieruchomości wspólnej jest przymusowa.

Jak wynika z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali, zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Artykuł 15 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej będą to wszystkie wydatki ponoszone na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz inne wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Wobec powyższego, uznać należy, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedna Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w skład której wchodzą właściciele trzech budynków, a nie trzy odrębne wspólnoty mieszkaniowe. Dla celów ustalenia podatku dochodowego koszty nie są rozliczane odrębnie tylko stanowią łączne koszty wspólnoty mieszkaniowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

'Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl