IP-PB3-423-264/07-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-264/07-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2007 r. (data wpływu 28 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie źródła przychodów, zastosowania do osiąganych dochodów zwolnienia przedmiotowego i przedawnienia zobowiązania podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie źródła przychodów, zastosowania do osiąganych dochodów zwolnienia przedmiotowego i przedawnienia zobowiązania podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W myśl znowelizowanego przepisu art. 35 ust. 4 #185; ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia mieszkaniowa, która w dniu 5 grudnia 1990 r. była posiadaczem nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa albo gminy, lub jeżeli właściciel tej nieruchomości pozostaje nieznany, pomimo podjętych starań o jego ustalenie, i przed tym dniem, spółdzielnia na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę i decyzji lokalizacyjnej wybudowała budynek, nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. Spółdzielnia Mieszkaniowa w dniu 5 grudnia 1990 r. była w posiadaniu nieruchomości gruntowej, będącej obecnie w części własnością m.st. Warszawa a w części Skarbu Państwa, jak również Spółdzielnia przed tą datą wybudowała budynki, w których znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak i lokale użytkowe.

Mając na uwadze treść powołanego powyżej art. 35 ust. 4 #185; ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Spółdzielnia z mocy prawa nabyła własność nieruchomości gruntowych, a na mocy przepisu art. 35 ust. 4 #178; ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Zarząd wnioskodawcy zobowiązany jest do złożenia we właściwym Sądzie wniosku o zasiedzenie prawa własności do nieruchomości w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia przez uprawnioną osobę wniosku o przeniesienie prawa odrębnej własności lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy nabycie przez osobę prawną - Spółdzielnię Mieszkaniową prawa własności nieruchomości, na której znajdują się budynki z lokalami użytkowymi, przez zasiedzenie stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i na tej podstawie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 powołanej powyżej ustawy.

Czy, w razie twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytanie, zobowiązanie podatkowe w zaistniałym stanie faktycznym uległo przedawnieniu.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie. Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 ustawy podatek wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Jeżeli jednak w ocenie organu podatkowego nabycie przez Spółdzielnię Mieszkaniową prawa własności nieruchomości w drodze zasiedzenia jest zdarzeniem, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, w ocenie wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe przedawniło się. Zdarzeniem, które miałoby zostać opodatkowane jest nabycie prawa własności w drodze zasiedzenie. Nabycie prawa własności stwierdzone jest postanowieniem właściwego Sądu, przy czym postanowienie to ma charakter deklaratywny i działa z mocą wsteczną. W analizowanym przypadku nabycie własności nieruchomości przez spółdzielnię nastąpi prawdopodobnie z dniem 15 grudnia 1990 r. a nie z dniem uprawomocnienia się postanowienia Sądu. Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, w związku z tym zobowiązanie podatkowe z tytułu nabycia przez spółdzielnię własności nieruchomości w drodze zasiedzenia, wygasłoby z uwagi na upływ terminu przedawnienia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Stosownie do treści art. 172 ustawy z 18 maja 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Skutkiem zasiedzenia jest pierwotne nabycie własności przez posiadacza, który może wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia. Samo nabycie własności następuje jednak ex lege, tj. z mocy samego prawa, a orzeczenie stwierdzające nabycie własności przez zasiedzenie ma jedynie charakter deklaratywny.

Na podstawie art. 35 ust. 41 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), którego przepisy stanowią lex specialis w stosunku do przepisów ustawy - Kodeks cywilny, spółdzielnia mieszkaniowa, która w dniu 5 grudnia 1990 r. była posiadaczem nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa albo gminy, albo gdy właściciel tej nieruchomości pozostaje nieznany, pomimo podjętych starań o jego ustalenie, i przed tym dniem, na podstawie pozwolenia na budowę i decyzji lokalizacyjnej spółdzielnia ta wybudowała budynek, nabywa własność tej nieruchomości przez zasiedzenie. Orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności tej nieruchomości jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. W myśl art. 35 ust. 4 2 tej ustawy, jeżeli osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie prawa odrębnej własności, a spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się objęty wnioskiem lokal, a spółdzielnia spełnia warunki, o których mowa w ust. 41, to zarząd spółdzielni obowiązany jest, w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku, do wystąpienia do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia gruntu, na którym znajduje się budynek, którego dotyczy wniosek.

Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie. Na podstawie art. 12 ust. 5 tej ustawy, wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Powyższe oznacza, że wartość nabytej w drodze zasiedzenia nieruchomości gruntowej, stanowi nieodpłatne przysporzenie majątkowe, i będzie dla Spółdzielni przychodem podatkowym, stanowiącym źródło dochodu. Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Odnosząc się do kwestii przedawnienia zobowiązania podatkowego należy zwrócić uwagę na moment nabycia własności nieruchomości. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w dodanym przez nowelizację z dnia 14 czerwca 2007 r. art. 35 ust. 4 #185; ustawy, stworzyła możliwość nabycia własności nieruchomości przez Spółdzielnię mieszkaniową w drodze zasiedzenia, przy czym ustawodawca uwarunkował to nabycie określonymi przesłankami, innymi niż w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - Kodeks Cywilny.

I.

Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia w rozumieniu art. 172 kodeksu cywilnego uzależnione jest od spełnienia dwóch podstawowych przesłanek:

1.

władanie nieruchomością jako posiadacz samoistny oraz

2.

upływ ustawowego terminu zasiedzenia.

Ad. 1. posiadanie ma charakter posiadania samoistnego, jeżeli posiadacz włada rzeczą "jak właściciel".

Ad. 2. samoistne posiadanie musi trwać nieprzerwanie przez określony ustawą czas. Terminy zasiedzenia zostały określone na dwadzieścia lat, gdy posiadacz jest w dobrej wierze oraz trzydzieści lat przy istnieniu złej wiary. Dopiero upływ tego czasu pociąga za sobą nabycie własności nieruchomości z mocy prawa. Momentem nabycia własności nieruchomości nie jest początek terminu dwu-, czy trzydziestoletniego, lecz jego koniec. Postanowienie sądu w sprawie stwierdzenia nabycia własności nieruchomości ma charakter deklaratywny i stanowi dowód takiego nabycia, na które można się powołać w celu wykazania prawa własności nieruchomości.

II Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia w rozumieniu art. 35 ust. 4 #185; ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:

1.

spółdzielnia mieszkaniowa w dniu 5 grudnia 1990 r. była posiadaczem nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa albo gminy, albo gdy właściciel tej nieruchomości pozostaje nieznany, pomimo podjętych starań o jego ustalenie, i

2.

przed tym dniem, na podstawie pozwolenia na budowę i decyzji lokalizacyjnej spółdzielnia ta wybudowała budynek.

Zasiedzenie musi stwierdzić sąd właściwy ze względu na położenie nieruchomości.

Orzeczenie sądu stwierdzające nabycie własności tej nieruchomości jest podstawą wpisu do księgi wieczystej.

W ocenie Organu nawet, jeżeli postanowienie sądu nie ma charakteru konstytutywnego, sąd w postanowieniu określi datę nabycia własności w drodze zasiedzenia, co umożliwi odniesienie się do kwestii przedawnienia. Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zgodnie art. 4 Ordynacji podatkowej obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Ponadto należy wskazać, iż zobowiązanie podatkowe zgodnie z art. 21 § 1 pkt 1 ww. ustawy powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania. W art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określono, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Do stwierdzenia, czy w przedmiotowej sprawie doszło do przedawnienia zobowiązania niezbędne jest postanowienie sądu. W chwili obecnej Spółdzielnia nie ma tytułu prawnego do nieruchomości gruntowej. Sam zapis w ustawie nie stanowi podstawy do uzyskania przez Spółdzielnię tytułu własności nieruchomości w drodze zasiedzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl