IP-PB3-423-253/07-2/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-253/07-2/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. Oddział w Polsce, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2007 r. (data wpływu 18 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 11 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 11 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Szwajcarią.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

E. Oddział w Polsce (zwana dalej "Oddziałem") jest oddziałem przedsiębiorcy zagranicznego, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa czeskiego z siedzibą w Pradze, prowadzącym działalność na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców, dokonanego przez Sąd Rejonowy. Siedzibą Oddziału jest W. Oddział prowadzi działalność w zakresie obrotu energią elektryczną na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie udzielenia koncesji na obrót energią elektryczną. W tym celu nabywa od dostawców na terenie Polski i za granicą energię elektryczną w systemie elektroenergetycznym, celem odsprzedaży tej energii elektrycznej innym podmiotom, zlokalizowanym zarówno w kraju jak i za granicą. Dla celów finansowania działalności gospodarczej oddział zaciąga pożyczki od spółki z siedzibą na terytorium Szwajcarii. Z tego tytułu będzie płacił odsetki do spółki szwajcarskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Oddział jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła od odsetek płaconych za granicę i jeśli tak to czy ma prawo w przedstawionym stanie zastosować obniżoną stawkę przewidzianą w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Szwajcarią.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoba dokonująca wypłaty odsetek na rzecz podmiotu mającego siedzibę za granicą winna pobrać podatek w wysokości 20% przychodu. Spółka, podaje, że zgodnie z art. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej miedzy Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską ma ona zastosowanie do osób, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym lub w obu Umawiających się Państwach. Według wnioskodawcy, choć wypłacający odsetki w przedmiotowej sprawie nie mieści się w definicji osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie zawartej w art. 4 ww. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyż podlega opodatkowaniu w Polsce w oparciu o inne kryteria (stała placówka, przez którą prowadzona jest działalność gospodarcza) to jednak fakt, że odbiorca odsetek jest spółką mającą siedzibę na terytorium Szwajcarii jest warunkiem wystarczającym do zastosowania przepisów tejże umowy.

W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, oddział ma prawo do zastosowania w przedmiotowej sprawie postanowień art. 11 ww. umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 powyższej ustawy podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ww. podatników przychodów z odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów. Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, o czym stanowi ust. 2 ww. artykułu.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że osobą, która będzie dokonywała wypłat odsetek od pożyczek jest E. s.r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce, będąca oddziałem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa czeskiego z siedzibą w Pradze, podmiotem zaś uzyskującym przychód z tytułu odsetek będzie spółka z siedzibą w Szwajcarii.

Z art. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92) wynika, że konwencja ta dotyczy osób, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym lub w obu Umawiających się Państwach. Określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" w rozumieniu art. 4 ust. 1 ww. konwencji oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze.

W przedmiotowej sprawie ww. konwencja nie będzie miała zastosowania, bowiem wnioskodawca, który będzie dokonywał wypłat odsetek na rzecz pożyczkodawcy z siedzibą w Szwajcarii, nie jest osobą mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie w rozumieniu art. 4 ust. 1 umowy polsko - szwajcarskiej. Wnioskodawca podaje w przedstawionym stanie faktycznym, że jest oddziałem spółki z siedzibą w Czechach.

W rozumieniu art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Art. 85 ust. 1 ww. ustawy przewiduje, że dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "oddziałami".

Utworzenie oddziału przedsiębiorcy nie powoduje powstania nowego podmiotu. Konstrukcja oddziału powinna być rozumiana jako abstrakcyjna instytucja międzynarodowego prawa podatkowego, mająca jedynie umożliwić prawidłowe opodatkowywanie przez jedno państwo dochodów uzyskiwanych przez podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania w drugim państwie, ze źródeł przychodów położonych na terytorium pierwszego z państw. Zarejestrowanie oddziału za granicą nie oznacza, że powstaje tam nowy podmiot podatkowy, bowiem opodatkowaniu podlegać będzie wciąż spółka macierzysta, tyle że od dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej na terytorium drugiego państwa. Instytucja oddziału (z punktu widzenia prawa podatkowego oddział jest rozpoznawany tak w świetle Konwencji Modelowej, jak też umów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, jako tzw. zakład) jest więc jedynie formą działania przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce, a nie odrębnym od niego podmiotem podatkowym. Podatnikiem pozostaje podmiot macierzysty, w tym przypadku spółka mająca siedzibę w Czechach.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie odsetki, które będą wypłacane przez oddział czeskiej spółki, mający siedzibę w Polsce, na rzecz spółki z siedzibą w Szwajcarii, nie będą zatem podlegały w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem, Oddział nie będzie zobowiązany na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłacanych na rzecz szwajcarskiej spółki odsetek.

Mając na uwadze powyższe, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl