IP-PB3-423-236/08-2/PS - Czy w przypadku wypłaty dywidendy przez spółkę akcyjną (Spółka) na rzecz akcjonariusza (spółka komandytowo-akcyjna), której akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny - podmiotowo zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, po stronie płatnika podatku (tj. Spółki) nie powstaje obowiązek poboru 19% podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - od dywidendy wypłacanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - w części odpowiadającej udziałowi akcjonariusza (Fundusz Inwestycyjny) w przychodach spółki komandytowo-akcyjnej, ustalonym na dzień wypłaty dywidendy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-236/08-2/PS Czy w przypadku wypłaty dywidendy przez spółkę akcyjną (Spółka) na rzecz akcjonariusza (spółka komandytowo-akcyjna), której akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny - podmiotowo zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, po stronie płatnika podatku (tj. Spółki) nie powstaje obowiązek poboru 19% podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - od dywidendy wypłacanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - w części odpowiadającej udziałowi akcjonariusza (Fundusz Inwestycyjny) w przychodach spółki komandytowo-akcyjnej, ustalonym na dzień wypłaty dywidendy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania należności z tytułu dywidendy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z opodatkowania należności z tytułu dywidendy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. Spółka wypłaci dywidendę na rzecz swojego akcjonariusza - spółki komandytowo-akcyjnej ("Spółka K-A"), której akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny zamknięty ("Fundusz Inwestycyjny"). Zarówno Wnioskodawca jak i Spółka Komandytowo-Akcyjna oraz Fundusz Inwestycyjny posiadają siedzibę oraz miejsce zarządu na terytorium Polski. Po dniu wypłaty dywidendy przez Spółkę, Fundusz Inwestycyjny dokona zbycia akcji Spółki K-A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku wypłaty dywidendy przez spółkę akcyjną (Spółka) na rzecz akcjonariusza (którym jest spółka komandytowo-akcyjna), której akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny - podmiotowo zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie płatnika podatku (tj. Spółki) nie powstaje obowiązek poboru 19% podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - od dywidendy wypłacanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - w części odpowiadającej udziałowi akcjonariusza (Fundusz Inwestycyjny) w przychodach spółki komandytowo-akcyjnej, ustalonym na dzień wypłaty dywidendy?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wypław dywidendy przez spółkę akcyjną (Spółka) na rzecz akcjonariusza (którym jest spółka komandytowo-akcyjna), której akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny - podmiotowo zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po stronie płatnika podatku (tj. Spółki) nie powstaje obowiązek poboru 19% podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - od dywidendy wypłacanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - w części odpowiadającej udziałowi akcjonariusza (Fundusz Inwestycyjny) w przychodach spółki komandytowo- akcyjnej, ustalonym na dzień wypłaty dywidendy.

Stanowisko Spółki wynika stąd, iż spółka komandytowo-akcyjna - jako spółka nięmająca osobowości prawnej - nie jest podatnikiem:

a.

podatku dochodowego od osób prawnych (art. 1 i art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), ani

b.

podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem podatek dochodowy od dochodów osiąganych przez spółkę komandytowo-akcyjną jest rozliczany na poziomie (przez) wspólników tej spółki (zakładając, iż ten podmiot jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych). Zasadą ta wynika z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o dochodowym od osób prawnych stanowi, iż "zwalnia się od podatku fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546). " W piśmie z dnia 5 września 1997 r. (PO 3-MD-722-627-595 I/97) "Podmiot objęty zwolnieniem podmiotowym a zwolnienia przedmiotowe1", Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż "zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) Agencja Rynku Rolnego jest podmiotowo zwolniona od podatku dochodowego, zatem jest również zwolniona, z mocy przepisów tej ustawy, od podatku dochodowego z tytułu otrzymanych dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych."

Artykuł 26 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określający zakres obowiązków płatników co do poboru podatku, nie zawiera postanowienia zwalniającego wprost płatnika z obowiązku pobrania podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - od dywidend wypłacanych na rzecz podmiotów zwolnionych podmiotowo od podatku dochodowego od osób prawnych - wypłacanych zarówno bezpośrednio (tj. do podatnika podatku dochodowego), jak i pośrednio (tj. wypłacanych dla spółki nieposiadającej osobowości prawnej, której wspólnikiem i akcjonariuszem jest podmiot zwolniony podmiotowo od podatku dochodowego od osób prawnych). Jednak, zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na podmiotowe (bezwarunkowe) zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych - funduszy inwestycyjnych działających na podstawie przepisów ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, płatnik (Spółkę) podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od dywidendy wypłacanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - nie ma obowiązku poboru tego podatku - w części odpowiadającej udziałowi akcjonariusza (tj. funduszu inwestycyjnego) w przychodach spółki komandytowo-akcyjnej, na dzień wypłaty dywidendy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.) fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. W przypadku funduszu inwestycyjnego zamkniętego inwestowanie takie polega na wykupieniu certyfikatów inwestycyjnych.

Jak wynika z art. 125 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz 1037 z późn. zm.) spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową (art. 4 § 1 pkt 2 ustawy - Kodeks spółek handlowych). W przeciwieństwie do spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), którym art. 12 ustawy - Kodeks spółek handlowych przyznaje osobowość prawną, spółki osobowe nie są osobami prawnymi. Stosownie do art. 33 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną.

Ponieważ spółka komandytowo-akcyjna nie ma osobowości prawnej, nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (...). Do spółki komandytowo-akcyjnej nie mają również zastosowania przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), gdyż według art. 1 tej ustawy reguluje ona opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Spółki nie posiadające osobowości prawnej (w tym osobowe spółki prawa handlowego: jawna, komandytowa, partnerska i komandytowo-akcyjna) nie są podatnikami w zakresie podatków dochodowych - osiągane przez nich dochody stanowią bezpośrednio dochody ich wspólników i podlegają opodatkowaniu na mocy przepisów o podatku dochodowym właściwych ze względu na to, czy wspólnik jest osobą fizyczną, czy też osobą prawną.

Jak stanowi art. 147 § 1 k.s.h. komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wniesionych wkładów, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Jeżeli akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest spółka kapitałowa, to przychody z udziału w spółce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w sposób określony w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W rezultacie uzyskane przez spółkę komandytowo- akcyjną przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników (w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej zarówno u komplementariuszy, jak i akcjonariuszy), proporcjonalnie do ich udziałów w spółce.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Stosownie do przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546).

Zwolnienie, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie ma charakter podmiotowy, bezwzględny i obejmuje całość przychodów, niezależnie od ich wysokości, źródła uzyskania, czy przeznaczenia zwolnionych środków.

Mając na względzie przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przytoczone przepisy prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że z uwagi na zwolnienie podmiotowe, jakiemu z mocy art. 6 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy fundusze inwestycyjne podlegają Spółka nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - od dywidendy wypłacanej na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej - w części odpowiadającej udziałowi akcjonariusza (Fundusz Inwestycyjny) w przychodach spółki komandytowo-akcyjnej, ustalonemu na dzień wypłaty dywidendy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl