IP-PB3-423-234/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-234/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2008 r. (data wpływu 4 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości zabudowanej halą wniesionej w formie aportu do spółki osobowej-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości początkowej nieruchomości zabudowanej halą wniesionej w formie aportu do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następując zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza przystąpić do spółki osobowej. Wkłady w spółce osobowej zostaną pokryte wkładem w postaci nieruchomości zabudowanej halą (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość jest obecnie wydzierżawiona. Spółka jest ponadto właścicielom udziałów w spółkach kapitałowych. Przychody z tytułu wydzierżawienia Nieruchomości stanowiły w 2007 r. około 2% całości przychodów Spółki. Spółka nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych na potrzeby działalności polegającej na wydzierżawianiu Nieruchomości. W planie kont Spółki nie zostały utworzone konta związane wyłącznie z działalnością polegającą na wydzierżawianiu Nieruchomości. Ponadto, w związku wydzierżawianiem Nieruchomości Spółka nie otworzyła odrębnego rachunku bankowego. W związku z wniesieniem wkładu w postaci Nieruchomości do spółki osobowej nie przejdą żadni pracownicy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób, dla potrzeb podatkowej ewidencji środków trwałych, ustalić wartość początkową Nieruchomości wniesionej w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wskazują wyraźnie sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych wnoszonych przez osoby prawne będące wspólnikami spółek osobowych. W ocenie Spółki, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. W sytuacji wnoszenia wkładu przez spółkę kapitałową do osobowej, zastosowanie powinna znaleźć odpowiednio metoda określona w art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej (należy zauważyć, że analogiczny przepis zawarty jest w artykule 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).W myśl przywołanego przepisu za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy zatem przyjąć jako wartość początkową, wartość nieruchomości określoną przez wspólników w umowie spółki osobowej, pod warunkiem, że wartość ta odpowiada kryteriom wartości rynkowej w rozumieniu art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka podkreśla, że powyższy pogląd Spółki znajduje potwierdzenie w ugruntowanej praktyce organów podatkowych i powołuje stanowisko m.in.:

* Naczelnika Pierwszego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie przedstawione w postanowieniu z dnia 25 czerwca 2007 r., Nr 1471/DPR2/423-40/07/AB,

* Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza przedstawione w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2007 r., Nr PS-II/423-2/06: "

* Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawione w postanowieniu z dnia 23 stycznia 2007 r.,Nr 1472/R0P1/423-38006/AJ,

* Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim przedstawione w postanowieniu z dnia 29 marca 2006 r., nr US.l/1-423/1c/2006,

* Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście przedstawione w postanowieniu z dnia 8 grudnia 2006 r., II/423/29/06/AN,

* Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawione w postanowieniu z dnia 7 lipca 2006 r., Nr 1472/R0P1/423-122/219/06/DP.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Spółka osobowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest ona podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki. W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu albo podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ustawa z z dnia 26 lipca 1991 r.- tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) albo podatkiem dochodowym od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r.- tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej (art. 1 ust. 2). Art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych normuje sposób ustalania wartości początkowej aportu wyłącznie w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy zaś zasad ustalania wartości początkowej nieruchomości zabudowanej halą wniesionej w formie aportu do spółki osobowej.

Odnosząc się do przedstawionego problemu zauważyć należy, iż zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się: w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W konsekwencji, w ewidencji środków trwałych spółki osobowej należy zatem przyjąć, jako wartość początkową, wartość nieruchomości określoną przez Wspólników w umowie spółki osobowej na dzień wniesienia wkładu, nie wyższą od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl