IP-PB3-423-208/08-2/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-208/08-2/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów neutralnych podatkowo - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów neutralnych podatkowo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Planowane jest utworzenie nowych udziałów w Spółce X Sp. z o.o. w ramach podwyższenia jej kapitału zakładowego. Udziałowiec obejmując nowe udziały ma zostać zobowiązany do wniesienia wkładu pieniężnego na nowo utworzone udziały, przewyższającego ich wartość nominalną. W Uchwale Zgromadzenia Wspólników o podwyższeniu kapitału i utworzeniu nowych udziałów nie będzie jednak mowy o obowiązku wniesienia przez Udziałowca kwoty wyższej niż wartość nominalna obejmowanych przez niego udziałów. Kwestia ta będzie przedmiotem odrębnej regulacji Umowy Wspólników. Umowa ta zobowiązuje tegoż Udziałowca do wniesienia nadwyżki na nowo objęte udziały powyżej wartości nominalnej w późniejszym okresie czasu. Zgodnie z postanowieniami Umowy Wspólników nadwyżka zostanie przelana do kapitału zapasowego Spółki.

Spółka zadała następujące pytanie:

Jakie będą skutki prawnopodatkowe późniejszego świadczenia pieniężnego Udziałowca, dokonywanego w charakterze nadwyżki w związku z objętymi nowymi udziałami.

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki, w obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dn. 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), zgodnie z którym nie uważa się za przychód m.in.: "kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy", uzyskanie przez spółkę kapitałową nadwyżki wynikającej z objęcia przez wspólników udziałów (akcji) powyżej ich wartości nominalnej, nie rodzi dla niej skutków podatkowych, polegających na opodatkowaniu tej nadwyżki.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przepisy art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) mają istotne znaczenie dla ustalenia zakresu przedmiotowego podatku dochodowego. Wyliczają enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy, art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tworzy zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, co oznacza, że nie można go rozszerzać ponad te ich rodzaje, które wymienia ustawodawca.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że do Spółki przystąpi nowy udziałowiec, który w zamian za wkład pieniężny otrzyma udziały. W uchwale o wydaniu nowych udziałów nie będzie zapisu, że otrzymany przez Spółkę wkład pieniężny w zamian za udziały będzie przewyższał wartość nominalną wydanych udziałów. Wnioskodawca wyjaśnia, że kwestia ta będzie uregulowana w odrębnej Umowie Wspólników. Umowa ta będzie zobowiązywać tegoż Udziałowca do wniesienia nadwyżki na nowo objęte udziały powyżej wartości nominalnej w późniejszym okresie czasu. Zgodnie z postanowieniami Umowy Wspólników nadwyżka zostanie przelana do kapitału zapasowego Spółki.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż kwoty wniesione przez udziałowca w terminie późniejszym niż termin wydania udziałów przez Spółkę nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy zaznaczyć, że zapis art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy wyraźnie wskazuje, że do przychodów nie zalicza się kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy. Z przepisu tego wynika więc, że zwolnieniu podlega kwota stanowiąca nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymana przy wydaniu tych udziałów oraz przekazana na kapitał zapasowy.

Na podstawie tego przepisu wyłączone są z opodatkowania m.in. kwoty, które stanowią nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów z zastrzeżeniem, że kwota ta winna być otrzymana przez spółkę wydającą udziały przy wydaniu tych udziałów.

Z zawartych natomiast we wniosku informacji wynika, że w Uchwale Zgromadzenia Wspólników o podwyższeniu kapitału i utworzeniu nowych udziałów nie znajdzie się zapis o obowiązku wniesienia przez Udziałowca kwoty wyższej niż wartość nominalna obejmowanych przez niego udziałów.

W opisanym zdarzeniu przyszłym Udziałowiec w momencie otrzymania udziałów nie będzie miał więc obowiązku wnieść kwot za udziały w wyższej wysokości niż wynosi ich wartość nominalna, w związku z tym nie powstanie nadwyżka ponad wartość nominalną udziałów, którą zgodnie z art. 154 § 3 kodeksu spółek handlowych należy przelać do kapitału zapasowego Spółki.

Reasumując, kwoty otrzymane przez Spółkę od udziałowca w terminie późniejszym niż termin wydania mu swoich udziałów będą stanowić dla Spółki przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, (...).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl