IP-PB3-423-207/08-2/JG - Zakup środków trwałych po cenie niższej od rynkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-207/08-2/JG Zakup środków trwałych po cenie niższej od rynkowej.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła składnik majątku, który przyjęła do używania jako środek trwały.

Wartość zakupionego środka trwałego wyrażona w cenie określonej na fakturze odbiegała od wartości rynkowej, tj. była niższa od cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku.

Wartość rynkową zakupionego środka trwałego określił biegły rzeczoznawca. (...) Na potwierdzenie powyższej wyceny Spółka posiada operat szacunkowy, gdzie opisana jest cała metodologia wyceny zakupionej bocznicy i portierni.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że transakcja związana z nabyciem środków trwałych (po cenach niższych niż rynkowe) spowodowała po stronie Spółki powstanie dodatkowej korzyści, która wiąże się z koniecznością rozpoznania dodatkowego przychodu podatkowego z tytułu świadczeń częściowo nieodpłatnych.

Określenie przychodu z tytułu wartości rzeczy i praw częściowo odpłatnych reguluje art. 12 ust. 5a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), który stwierdza, że wartością rzeczy lub praw częściowo odpłatnych stanowiących przychód podatnika jest różnica między wartością tych rzeczy lub praw, ustaloną według zasad określonych w ust. 5 a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Przepis art. 14 ust. 3 ustawy stosuje się odpowiednio.

Z przepisu art. 12 ust. 5a ww. ustawy wynika, że w celu ustalenia przychodu z tytułu otrzymania częściowo odpłatnych rzeczy lub praw, należy ustalić wartość rzeczy lub praw na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania i od tak ustalonej wartości odjąć kwotę odpłatności, jaką ponosi podatnik uzyskujący częściowo odpłatne rzeczy lub prawa. Różnica ta będzie stanowiła przychód, który podlegając kontroli organu podatkowego, może być weryfikowany przy zastosowaniu art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W momencie zakupu środków trwałych nabytych za częściową odpłatnością Spółka obowiązana była, zgodnie z art. 12 ust. 5a ustawy, różnicę między wartością rynkową ustaloną przez biegłego rzeczoznawcę a poniesioną odpłatnością (cena nabycia) zaliczyć do przychodów podatkowych rozpoznanych jako przychody z tytułu świadczeń częściowo nieodpłatnych.

W momencie przekazania środków trwałych do używania Spółka obowiązana była ujawnić składniki majątku w ewidencji środków trwałych, a za wartość początkową tych składników przyjąć wartość rynkową ustaloną przez biegłego rzeczoznawcę. Od przyjętej wartości naliczyć odpisy amortyzacyjne i zaliczyć je w koszty uzyskania przychodów.

Zasady ustalenia wartości początkowej środków trwałych bądź wartości niematerialnych lub prawnych w sytuacji, gdy ich nabycie było częściowo odpłatne reguluje art. 16g ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się, w razie częściowego odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a.

Z przepisu tego wynika, że wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie częściowo odpłatnego nabycia, stanowi cena ich nabycia zdefiniowana w art. 16g ust. 3 ustawy, powiększona o różnicę między wartością tych składników majątku, ustaloną według zasad określonych w ust. 5a art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania a odpłatnością ponoszoną przez podatnika, czyli ceną nabycia. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/8/53-54