IP-PB3-423-203/08-2/MB - Koszt analizy opłacalności budowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-203/08-2/MB Koszt analizy opłacalności budowy.

"(...) Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów", zawartego ww. art. 15 ust. 1 ww. ustawy prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

-

są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

-

są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

-

nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 updop.

Wydatki te muszą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Opis zdarzenia przyszłego sprawy wskazuje, że Spółka prowadzi działalność deweloperską. Spółka wyjaśnia, że specyfika działalności wymaga, aby w pierwszej kolejności dokonać analizy opłacalności (ekspertyzy prawne, techniczne, ekonomiczne, marketingowe), potem przeanalizować ekspertyzy i ocenić wykonalność projektów i dopiero po podjęciu ostatecznej decyzji zlecić realizację budowlaną. Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy inwestycja nie dojdzie do skutku, ma ona prawo na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy powyższe wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych działalności.

Według art. 16 ust. 1 pkt 41 ww. ustawy do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 4a pkt 1 określają bezpośrednio, iż inwestycje oznaczają środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.). W świetle natomiast ustawy o rachunkowości, jako środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego (art. 3 ust. 1 pkt 16 u. rach.).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzone inwestycje deweloperskie, nie stanowią inwestycji w rozumieniu ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są związane z wytworzeniem środka trwałego zaliczanego do aktywów trwałych Spółki i nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych. Prowadzoną działalność przez Spółkę należy zatem traktować jako swego rodzaju działalność polegającą na wytworzeniu produktów przeznaczonych do sprzedaży.

Tym samym w przedmiotowej sprawie przepis art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania.

Prowadzenie przez Spółkę prac przygotowawczych przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej jest przedmiotem działalności gospodarczej Strony.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż ponoszone przez Spółkę wydatki związane są z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą oraz ponoszone są w celu uzyskania przychodów/zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym spełnione są warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, wydatki ponoszone przez Spółkę na realizację projektu, który w efekcie nie zostanie zrealizowany, stanowić będą koszty uzyskania przychodu na podstawie powołanego wyżej art. 15 ust. 1 ustawy. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/8/21-22