IP-PB3-423-146/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-146/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następując zdarzenie przyszłe.

X SA jest spółką z udziałem Skarbu Państwa, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka jest aktualnie właścicielem akcji w spółce kapitałowej (dalej zwanych "akcjami"). Akcje zostaną przez Spółkę wniesione w formie wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej (zwanej dalej Spółką Komandytowo - Akcyjną lub Spółką Y), w wyniku czego Spółka stanie się akcjonariuszem Spółki Komandytowo - Akcyjnej. Wartość akcji jako wkładu zostanie wyceniona według jego wartości rynkowej i w takiej kwocie ujęta w umowie Spółki Komandytowo - Akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę akcji w formie wkładu do Spółki Komandytowo-Akcyjnej spowoduje obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego dla Spółki w momencie wniesienia tego wkładu i objęcia w zamian akcji.

Zdaniem Spółki, w świetle logicznej i językowej wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54. poz. 654 z późn. zm.), wniesienie przez Spółkę akcji w formie wkładu do Spółki Komandytowo- Akcyjnej nie spowoduje obowiązku rozpoznania przychodu podatkowanego dla Spółki w momencie wniesienia tego wkładu i objęcia w zamian akcji. Zgodnie z powołanym powyżej przepisem, przychodem jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r.-kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: k.s.h.) pod pojęciem spółka kapitałowa rozumie się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

Zdaniem Spółki, powyższe przepisy kreujące obowiązek opodatkowania nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce kapitałowej nie mają zastosowania do wkładów wniesionych przez Spółkę do Spółki Y. Spółka nie znajduje żadnych innych przepisów UPodPraw, na podstawie których wniesienie akcji w formie wkładu do Spółki Y skutkowałoby powstaniem przychodu podatkowego dla Spółki w momencie wniesienia tego wkładu,

W konsekwencji, zdaniem Spółki, wniesienie akcji w formie wkładu do Spółki Y nie spowoduje obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego dla Spółki w momencie wniesienia tego wkładu. Dodatkowo Spółka podkreśla, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 UPodPraw, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. W konsekwencji, zdaniem Spółki, przychód dla Spółki powstanie w momencie sprzedaży akcji w Spółce Komandytowo - Akcyjnej.

Wnioskodawca podkreśla, że zgodnie z uzasadnieniem ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700),wprowadzenie do UPodPraw przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ".ma na celu rozszerzenie pojęcia przychodu, zgodnie z którym za przychód będzie uważana również nominalna wartość udziałów albo akcji w spółce (spółdzielni) objętych w zamian za wniesione do spółki lub spółdzielni wkłady niepieniężne w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Powyższa zmiana została przedstawiona w punkcie III uzasadnienia zatytułowanym "Zmiany o charakterze rozszerzającym zakres przedmiotowy podatku dochodowego.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 141, poz. 1179), zmiana art. 12 ust. 1 pkt 7 UPodPraw poprzez doprecyzowanie, że skutki podatkowe związane z wnoszeniem aportów dotyczą objętych akcji (udziałów) w spółce kapitałowej została uzasadniona tym, że udział w kapitale zakładowym spółek kapitałowych jest wartościowo ujętą kategorią ekonomiczną stanowiącą cząstkę kapitału zakładowego będącą odpowiednikiem nominalnej wartości wkładu pieniężnego i niepieniężnego. Udział kapitałowy w spółkach osobowych nie został natomiast zdefiniowany w przepisach kodeksu spółek handlowych. W spółce osobowej nie występuje kategoria wartości nominalnej udziału, bowiem inaczej funkcjonuje ten kapitał.

Zdaniem Spółki, treść przywołanych powyżej uzasadnień bezsprzecznie wskazuje na to, iż przychód określony art. 12 ust. 1 pkt 7 UPodPraw został wprowadzony jako rozszerzenie ogólnego pojęcia przychodu zawartego w tej ustawie, wobec czego objęcie akcji lub udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny nie może generować przychodu na zasadach ogólnych, skoro konieczne było wprowadzenie specyficznego przepisu rozszerzającego katalog przychodów. Konsekwentnie, tym bardziej nie sposób uznać by objęcie akcji w Spółce Y (która absolutnie nie jest spółką kapitałową) w zamian za wkład niepieniężny mogło stanowić przychód Spółki na zasadach ogólnych. Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 UPodPraw wprowadza nadzwyczajną kategorię przychodu, który musi być interpretowany ściśle - w szczególności, niedopuszczalna jest wykładnie rozszerzająca tego przepisu, w świetle której miałby on także zastosowanie do sytuacji objęcia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny.

Spółka podkreśla, że powyższy pogląd Spółki znajduje potwierdzenie w ugruntowanej praktyce organów podatkowych i powołuje stanowisko m.in.:

1.

Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile wyrażone w postanowieniu z dnia 25 listopada 2004 r. znak PD423-5/04,

2.

Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim wyrażone w postanowieniu z dnia 29 marca 2006 r. znak US.I/1-423/1/2006,

3.

Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyrażone w postanowieniu z dnia 7 lipca 2006 r. znak 1472/ROP1/423-122/219/06/DP,

4.

Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego wyrażone w postanowieniu z dnia 28 listopada 2006 r. znak PO1/423-92/06/91841,

5.

Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście wyrażone w postanowieniu z dnia 8 grudnia 2006 r. znak II/423/27/06/AN,

6.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wyrażone w decyzji z dnia 19 czerwca 2007 r. znak 1401/BP-I/006-1136/06/KS,

7.

Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu skarbowego w Warszawie wyrażone

w postanowieniu z dnia 25 czerwca 2007 r. znak 1471/DPR2/423-40/07-AB.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 125 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są również jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3. Tym samym należy jednoznacznie stwierdzić, iż spółka komandytowo - akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Status podatnika w opisywanym przypadku mają wyłącznie jej wspólnicy. Spółka komandytowo - akcyjna jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej i jest zaliczana do spółek osobowych, a nie kapitałowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. - Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio. Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b cyt. ustawy, przychód określony w ww. art. 12 ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1)

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2)

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3)

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, natomiast spółka komandytowo-akcyjna zaliczana jest do spółek osobowych, o czym stanowi art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy. Pojęcie kapitału występuje tylko w spółkach kapitałowych, a więc spółka z o.o. (art. 152 k.s.h.) i spółka akcyjna (art. 302 i art. 308 k.s.h.) oraz w drodze regulacji szczególnej w spółce komandytowo - akcyjnej (vide: art. 126 k.s.h.).

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż nie dotyczy on wniesienia wkładu do spółki komandytowo - akcyjnej, gdyż nie jest to spółka kapitałowa tylko osobowa nie posiadająca osobowości prawnej jak wynika z regulacji zawartych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Reasumując, wniesienie przez Spółkę w formie wkładu do spółki komandytowo - akcyjnej akcji spółki kapitałowej, których właścicielem jest Wnioskodawca nie będzie skutkować po stronie Spółki powstaniem przychodu do opodatkowania jak stanowią przepisy art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem nie mają one zastosowania do wkładów wnoszonych przez wspólników do spółki komandytowo - akcyjnej.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl