IP-PB3-423-133/08-2/DG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-133/08-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2008 r. (data wpływu 14 stycznia 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków na:

1.

imprezę okolicznościowo-integracyjną zorganizowaną dla pracowników z osobami towarzyszącymi - jest nieprawidłowe,

2.

organizację loterii oraz zakup nagród dla pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2007 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków na imprezę okolicznościowo-integracyjną zorganizowaną dla pracowników z osobami towarzyszącymi oraz organizację loterii oraz zakup nagród dla pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zorganizowała imprezę okolicznościowo-integracyjną z okazji 15-lecia istnienia Spółki Na imprezę zostali zaproszeni wraz z osobami towarzyszącymi obecni pracownicy Spółki oraz byli pracownicy " Y" będący obecnie pracownikami Spółki lub X Sp. z o.o. Po likwidacji " Y", osoby w niej pracujące zostały zatrudnione w X Polska Sp. z o.o. Spółka Polska zakupiła również większość linii technologicznych wykorzystywanych przez "Y". Impreza odbyła się w lokalu z odpowiednio przygotowanym na tę okoliczność wystrojem, wynajętą obsługą (kelnerzy, konferansjer), oprawą artystyczną Wydatki na organizację imprezy, a więc zakup słodyczy, wędlin, alkoholu, owoców, itp. artykułów spożywczych, wydatki na oprawę artystyczną były sfinansowane w całości ze środków obrotowych Spółki.

W trakcie imprezy okolicznościowo-integracyjnej z okazji 15-lecia istnienia Spółki, odbyła się loteria promocyjna pt."15 urodziny a". Loteria była ostatnim etapem realizacji "Programu Motywacyjnego " zorganizowanego przez X Polska Sp. z o.o. Program motywacyjny skierowany jest do pracowników Spółki. Uczestnicy loterii otrzymali punkty /kupony do losowania, które przydzielane były stosownie do posiadanego przez uczestnika stażu pracy. Przy czym ilość należnych punktów /kuponów do losowania wynikała tylko z okresu zatrudnienia w Spółce. Nagrodami w loterii były upominki. Wydatki na zorganizowanie loterii i zakup nagród konkursowych były sfinansowane w całości ze środków obrotowych Spółki. W regulaminie programu motywacyjnego, cel w jakim został zorganizowany, sprecyzowano następująco: "Celem Program Motywacyjnego jest integracja pracowników wszystkich szczebli spółek " X Polska Sp. z o.o." oraz "X Sp. z o.o.". Cel Programu Motywacyjnego będzie realizowany poprzez organizację różnorodnych działań, a w tym konkursów, loterii, prezentacji, spotkań, szkoleń, imprez integracyjnych".

Założeniem Programu Motywacyjnego jest zintegrowanie pracowników z firmą oraz pokazanie im, ze ceni się ich wysiłki oraz zaangażowanie w pracę i nie uchodzi to uwadze Zarządu Spółki. To w konsekwencji powinno wzbudzić pozytywne skojarzenia ze Spółką oraz przełożyć się na lepszą pracę oraz zwiększenie efektywności pracy. Tym samym ma to bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane z działalności firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sfinansowane ze środków obrotowych wydatki związane z organizacją imprezy okolicznościowo-integracyjnej z okazji 15-lecia istnienia Spółki dla obecnych i byłych pracowników Spółki oraz osób im towarzyszących, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania prowadzonej działalności gospodarczej.

2.

Czy sfinansowane ze środków obrotowych wydatki związane z organizacją loterii oraz zakupem nagród w loterii skierowanej wyłącznie do pracowników Spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania prowadzonej działalności gospodarczej.

Ad. 1 Wydatki związane z organizacją imprezy okolicznościowo-integracyjnej z okazji 15-lecia istnienia Spółki są związane z prowadzoną działalnością gdyż wpływają na poprawę atmosfery pracy oraz zintegrowanie pracowników, a przez to zwiększenie efektywności ich pracy. Istnieje więc związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągniętymi przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie wydatki te nie są wymienione w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Spełniają więc przesłanki do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Zdaniem Spółki, bez znaczenia jest fakt, że w imprezie brały udział osoby trzecie, tzn. osoby towarzyszące pracownikom Spółki oraz byli pracownicy. Impreza miała służyć m.in. integracji pracowników, a udział w niej osób będących członkami rodzin pracowników czy osób zaprzyjaźnionych może mieć tutaj istotne pozytywne znaczenie. Wobec tego nie ma podstaw do wyłączenia wydatków dotyczących osób trzecich z kosztów. Ponadto trudno byłoby podzielić wydatki na organizację imprezy integracyjnej na te, które dotyczą pracowników oraz na te, które przypadają na osoby trzecie. Spółka organizując imprezę nie jest w stanie określić wartości świadczenia przypadającego na danego uczestnika i nie jest możliwe udokumentowanie kwoty wydatków poniesionych na rzecz konkretnego uczestnika spotkania.

Ad. 2 Podobnie należy traktować wydatki skierowane wyłącznie do pracowników Spółki, związane z organizacją loterii oraz zakup nagród konkursowych. Wydatki te zostały poniesione ze środków obrotowych firmy oraz nie mieszczą się w zakresie działalności socjalnej, ponieważ nie miały na celu udzielenia pomocy socjalnej dla pracowników. Ponadto wydatki te związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością ponieważ mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą To w konsekwencji powinno przełożyć się na lepszą pracę oraz zwiększenie efektywności pracy, a tym samym ma to bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane w działalności firmy. Zatem należy uznać, że wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu.

Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych), lecz w każdej sytuacji trzeba sprawdzić, jaki jest cel takiego spotkania. W przypadku, gdy wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowo - integracyjnej mającej na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak impreza integracyjna nie służy takiemu celowi, a spotkania pracowników mają charakter typowo rozrywkowy i konsumpcyjny, to w takim przypadku nie można uznać, iż poniesione wydatki mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników, finansowane ze środków obrotowych Spółki, mogłyby stanowić w całości koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania oraz stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, racjonalności dla osiągnięcia przychodu. Należy jednak zaznaczyć, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją imprez integracyjnych przeznaczonych tylko dla pracowników i to tylko wówczas gdy podatnik wykaże ich związek z prowadzoną działalnością oraz udowodni, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Zgodnie z powyższym poniesione przez Spółkę wydatki na zorganizowanie imprezy z okazji 15-lecia Spółki dla pracowników i osób towarzyszących oraz pracowników innej Spółki w sytuacji gdy (jak stwierdza sam Wnioskodawca) nie jest możliwe wydzielenie i udokumentowanie wydatków przypadających na konkretnych uczestników (pracowników i pozostałych osób) w całości nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się natomiast do kwestii wydatków związanych z organizacją loterii oraz zakupem nagród w loterii skierowanej wyłącznie do pracowników Spółki to należy uznać, że jeżeli zostały poniesione ze środków obrotowych, są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają na celu zintegrowanie pracowników z pracodawcą oraz docenienie zaangażowania pracowników w pracę to można uznać je za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z osiągniętym przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl