IP-PB3-423-118/07-2/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-118/07-2/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2007 r. (data wpływu 23 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku przychodu z tytułu ustanowienia na rzecz Spółki odrębnej własności lokalu i udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie nie uznania za źródło przychodu ustanowienia na rzecz Spółki jako członka Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz związanego z nią udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do dnia 19 sierpnia 2007 r. Spółka, będąca członkiem Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej

posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W sierpniu 2007 r. Spółka złożyła do Spółdzielni wniosek o zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w trybie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Aktem notarialnym z dnia 20 sierpnia 2007 r. została ustanowiona odrębna własność przedmiotowego lokalu oraz przeniesione zostało prawo własności na rzecz członka spółdzielni tj. Spółki. W ramach przedmiotowej umowy Spółka uzyskała też udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu. Przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania zostało wycenione przez spółkę na podstawie wyceny własnej na kwotę 500 złotych. W zakresie podatku dochodowego, rok podatkowy spółki, którego dotyczy powyższe zdarzenie obejmuje okres 01.01.2006 - 31 sierpnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ustanowienie na rzecz Spółki, członka Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej, odrębnej własności lokalu mieszkalnego, w ramach której to umowy Spółka uzyskała też udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu, stanowi dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych w roku podatkowym trwającym do 1 stycznia 2006 r. - 31 sierpnia 2007 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z uzyskanym udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu nastąpiło w trybie art. 17 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na rzecz członka spółdzielni po spełnieniu przez Spółkę wymogu wniesienia wkładu budowlanego w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na lokal mieszkalny, zdarzenie to nie stanowi źródła przychodów, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), do przychodów zalicza się wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymywanych przez:

a.

zakłady budżetowe,

b.

gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych,

c.

spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków

od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Stanowiąc o wartości nieodpłatnych świadczeń, jako o przychodzie kształtującym podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć przez pojęcie " nieodpłatne świadczenie" ograniczając się do określenia sposobu i kryteriów ustalania jej wartości. Samo to pojęcie związane jest ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym i rozumiane jest jako świadczenie, z którym nie jest związana żadna zapłata. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 maja 2006 r. (sygn. Akt II FSK 313/06) pojęcie nieodpłatnego świadczenia użyte w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym i obejmuje nie tylko świadczenie w znaczeniu cywilistycznym, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające wymiar majątkowy.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca - osoba prawna posiadając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w dniu 20 sierpnia 2007 r. aktem notarialnym nabył prawo własności tego lokalu wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Zastosowano w tym zakresie procedurę przekształcenia ograniczonego prawa rzeczowego, które dotyczy wyłącznie mieszkania w nieograniczone prawo rzeczowe - własność, obejmującą jako nieodłączny element - udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu, określoną w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Zgodnie z nowelą z dnia 14 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 125, poz. 873) przepisu art. 1714 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie członka lub osoby nie będącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

1.

spłaty przez niego przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami,

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.

W świetle powyższego przepisu obowiązującego od 31 lipca 2007 r. podstawę przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność, z którą wiążą się udziały w prawie do gruntu stanowią przepisy ustawy. W wyniku tego przekształcenia dokonanego po spełnieniu przez osobę uprawnioną określonych przesłanek następuje zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Z faktu przekształcenia praw nie doszło do nieodpłatnego świadczenia po stronie Wnioskodawcy. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i związanego z nim udziału w prawie wieczystego użytkowania nastąpiło po spełnieniu określonych warunków. Podstawowym warunkiem było wniesienie wkładu budowlanego w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadający na przedmiotowy lokal mieszkalny. Spółka spełniła ten warunek.

A zatem w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl