IP-PB3-423-1129/08-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-1129/08-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 7 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu po stronie spółki w związku z przeniesieniem własności akcji w miejsce wypłaty dywidendy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów. Wątpliwości Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczyły powstania przychodu po stronie spółki w związku z przeniesieniem własności akcji w miejsce wypłaty dywidendy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z planowaną restrukturyzacją sektora elektroenergetycznego w Polsce przewiduje się przeniesienie własności akcji w spółce Z B S.A (dalej: Z B) będących własnością E S.A. (dalej: E) na rzecz jedynego akcjonariusza E, spółki P S.A. (dalej: P).

Ponieważ za rok obrotowy 2007, E będzie zobowiązane do wypłaty dywidendy pieniężnej, przyjęto, że własność akcji Z B może zostać przeniesiona na P w wykonaniu zobowiązania z tytułu wspomnianej powyżej dywidendy.

Operacja ta ma być wykonana w oparciu o przewidzianą w art. 453 Kodeksu cywilnego konstrukcję datio in solutum (spełnienie innego świadczenia aniżeli wynikające z istniejącego zobowiązania).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisane powyżej zdarzenie przyszłe w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie uznawane za odpłatne zbycie akcji, a jeżeli tak to czy wartość przychodu będzie w tym przypadku odpowiadała wartości wygasłego w związku z wykonaniem poprzez przeniesienie własności akcji zobowiązania z tytułu dywidendy pieniężnej, a koszt uzyskania przychodów będzie odpowiadał wydatkom na zakup przedmiotowych akcji.

Stanowisko Spółki.

Zdaniem E przeniesienie własności akcji Z B na P w wykonaniu zobowiązania do wypłaty dywidendy pieniężnej na podstawie umowy datio in solutum należy uznać za odpłatne zbycie akcji. W wyniku tej transakcji dojdzie do wygaśnięcia zobowiązania E wobec P z tytułu wypłaty dywidendy w zamian za przeniesienie własności akcji Z B. Dojdzie zatem do zbycia przedmiotowych akcji w zamian za zapłatę w postaci wygaśnięcia zobowiązania z tytułu obowiązku wypłaty dywidendy.

W konsekwencji na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, E będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu związanego z opisywaną transakcją w wysokości odpowiadającej wartości wygasłego zobowiązania. Wygaśniecie zobowiązania stanowi bowiem w tym przypadku wynagrodzenie za zbyte akcje. Z kolei koszt uzyskania przychodu zostanie określony zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, tj. jako wartość wydatków na nabycie akcji w spółce.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowią, że dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom (art. 354 k.c.). Ustawodawca przy założeniu zasady swobody umów nie stawia przeszkód, aby dłużnik zwolnił się ze zobowiązania przez spełnienie innego świadczenia, jeżeli również taka jest wola wierzyciela. Zgodnie bowiem z art. 453 k.c., jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa (datio in solutum). Wskutek zawarcia umowy o świadczenie w miejsce wypełnienia dłużnik uzyskuje upoważnienie, umożliwiające mu wykonanie zobowiązania przez spełnienie świadczenia innego niż pierwotne. Z chwilą wypełnienia świadczenia zastępczego następuje wykonanie umowy o datio in solutum, a zarazem wykonanie istniejącego zobowiązania, co prowadzi do jego wygaśnięcia.

Odnosząc powyższe do treści wniosku, należy zauważyć, iż poprzez przeniesienie własności akcji Z B na P w wykonaniu zobowiązania do wypłaty dywidendy pieniężnej, nastąpi wykonanie świadczenia zastępczego i wygaśnięcie zobowiązania z zaspokojeniem wierzyciela.

Ocena skutków prawnych wskazanej czynności prawnej w podatku dochodowym od osób prawnych wymaga ustalenia, czy po stronie Spółki powstanie przychód podatkowy oraz co stanowić będzie koszty uzyskania tego przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Przepis art. 14 ust. 3 ustawy, stanowi, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielania odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Użyte przez ustawodawcę pojęcie "zbycia" należy rozumieć szeroko. Obejmuje ono nie tylko klasyczną sprzedaż, ale również czynności prawne o podobnym charakterze.

Artykuł 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, definiuje przychód z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jako wartość wyrażoną w cenie określonej w umowie (z zastrzeżeniem ust. 4 i 5). Mówiąc o "wartości wyrażonej w cenie", przepisy nie przesądzają jednak o dopuszczalnej formie zapłaty tej ceny. Może ona nastąpić w pieniądzu, ale nie tylko. Może mieć przykładowo postać zwolnienia zbywającego z ciążących na nim zobowiązań wobec nabywcy lub przeniesienia na niego prawa własności rzeczy. Każde z wymienionych rozwiązań będzie prowadziło do uiszczenia "ceny" zbywanej rzeczy lub prawa majątkowego.

W konsekwencji w momencie zbycia akcji w wykonaniu umowy datio in solutum wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać przychód podatkowy w wysokości ustalonej zgodnie z art. 14 ust. 1, tj. w wysokości wynagrodzenia (ceny) określonego w umowie sprzedaży tych akcji, w przedmiotowej sprawie odpowiadającemu wartości wygasłego zobowiązania z tytułu wypłaty dywidendy, z zastrzeżeniem jednak pozostałych uregulowań art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie wnioskodawca będzie uprawniony do określenia z tego tytułu kosztów uzyskania przychodów, w wysokości poniesionych przez niego wydatków na nabycie akcji Z B - zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl