IP-PB3-423-1058/08-2/MW - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne w trakcie organizowanych przez spółkę szkoleń dla kontrahentów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IP-PB3-423-1058/08-2/MW Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne w trakcie organizowanych przez spółkę szkoleń dla kontrahentów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2008 r. (data wpływu 10 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne w trakcie organizowanych przez Spółkę szkoleń dla kontrahentów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne w trakcie organizowanych przez Spółkę szkoleń dla kontrahentów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest producentem i sprzedawcą klejów, materiałów uszczelniających, domieszek do betonu, itp. Przy produkcji tego rodzaju towarów używa się często zaawansowanych technologii. Z uwagi na postęp technologiczny, czy wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, często wprowadza się nowe towary, o udoskonalonych właściwościach. Dlatego też Spółka organizuje specjalistyczne szkolenia dla kontrahentów i klientów finalnych, w trakcie których przekazuje im informacje na temat sprzedawanych towarów, nowości w ofercie, możliwości zastosowania towarów, itp.

W związku z organizacją szkolenia Spółka ponosi wydatki między innymi na wynajem sali, w której odbywa się szkolenie, jak również na usługi gastronomiczne (cateringowe). W trakcie szkolenia uczestnicy mogą bowiem napić się kawy, herbaty, itp., mają możliwość skorzystania z drobnego poczęstunku, w niektórych wypadkach uczestnicy mają zapewniony obiad, itp. Spółka zazwyczaj otrzymuje odrębnie fakturę za wynajem sali i odrębnie fakturę za usługi gastronomiczne (poczęstunek w czasie szkolenia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty związane z zapewnieniem wyżywienia uczestnikom szkolenia (usługi gastronomiczne) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki...

Zdaniem Spółki, szkolenia organizowane są w celu zapoznania kontrahentów z produktami sprzedawanymi przez Spółkę. Kontrahentami Spółki są przede wszystkim hurtownie, składy budowlane, markety budowlane, itp. Spółka w trakcie szkoleń informuje kontrahentów o możliwych zastosowaniach jej produktów, ich właściwościach, nowościach w ofercie, itp.

Spółka raz jeszcze pragnie podkreślić, że sprzedaje specjalistyczne produkty chemiczne. Z uwagi na specyfikę tych produktów kontrahenci Spółki muszą być zapoznani z ich właściwościami, sposobem aplikacji, zastosowaniem, itp. Jeśli kontrahenci nie dysponują odpowiednią wiedzą na temat produktu, z reguły nie są zainteresowani jego zakupem, nie potrafią przekazać odpowiednich informacji na temat produktu klientom ostatecznym, którzy odwiedzają dany market budowlany, czy hurtownię. Bez odpowiednich szkoleń Spółka miałaby trudności z wprowadzeniem do sprzedaży w szczególności nowych produktów.

Spółka stoi na stanowisku, iż wszystkie wydatki poniesione na organizację szkoleń mających na celu zapoznanie kontrahentów z ofertą Spółki (w tym wydatki na wyżywienie zapewnione uczestnikom szkolenia) zostają poniesione w celu osiągnięcia przychodów i dlatego powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Stanowisko takie - jak podaje Spółka - zostało zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 23 listopada 2007 r., w którym stwierdzono, iż "wydatki bezpośrednio związane ze szkoleniami, takie jak: transport, wynajem sali, sprzętu, wynagrodzenie trenerów, wydatki na wyżywienie i zakwaterowanie osób biorących udział w szkoleniu oraz materiały szkoleniowe, stanowić będą koszty uzyskania przychodów jako wydatki związane z bieżącą działalnością Spółki, jeżeli szkolenie przeprowadzone zostanie w celu osiągnięcia przychodów oraz udokumentowane dla celów podatkowych". Ponadto, jak podaje Spółka, podobne stanowisko wyraził Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie z dnia 24 lipca 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Użyty w tym przepisie zwrot "w celu" uściśla i zawęża grupę kosztów, które mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów do kosztów, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym lub ze spodziewanym przychodem.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje terminu "reprezentacja", dlatego też należy posłużyć się wykładnią językową. Przez reprezentację rozumie się "okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną" - Uniwersalny Słownik Języka Polskiego pod redakcją prof. S.D. (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007). Przenosząc tę definicję na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjąć należy, iż reprezentacja to występowanie w imieniu firmy, wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia. Obejmuje ona swym pojęciem działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. W określeniu "reprezentacja" mieści się więc takie działanie podatnika, które ma na celu stworzenie (utrwalenie) właściwego wizerunku firmy.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy zauważyć, że Spółka organizuje specjalistyczne szkolenia dla swoich kontrahentów jak również dla klientów finalnych. Celem organizowanych szkoleń jest przekazanie ich uczestnikom informacji na temat sprzedawanych towarów, nowości w ofercie, możliwości zastosowania towarów. Ze względu na specyfikę oferowanych przez Spółkę produktów, ważne jest aby Jej kontrahenci zostali zapoznani z ich właściwościami, sposobem aplikacji czy zastosowaniem. Bez organizacji odpowiednich szkoleń Spółka miałaby trudności z wprowadzeniem do sprzedaży w szczególności nowych produktów.

W związku z organizacją szkoleń Spółka ponosi wydatki m.in. na usługi gastronomiczne, tj. kawę, herbatę, drobny poczęstunek, a w niektórych wypadkach na obiad. W tej sytuacji wymienione wydatki stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów, o ile nie są one wydatkiem samym w sobie służącym konsumpcji, lecz realizacji dalej idącego celu - w tym przypadku przekazania specjalistycznej wiedzy na temat produktów Spółki.

W związku z tym wydatki na usługi gastronomiczne, w tym na kawę, herbatę, drobny poczęstunek, czy obiad niewykraczające poza główny cel spotkania i niemające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) związane z głównym celem szkoleń są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy przy tym podkreślić, iż ciężar co do prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodu spoczywa na podatniku bo to on wywodzi ze zdarzenia skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Podatnik musi wykazać, że poniósł koszt celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i pozostający w związku z przychodem.

W kwestii powoływanych przez Spółkę we wniosku interpretacji organów podatkowych stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach w odzwierciedleniu do konkretnego stanu faktycznego i nie mają charakteru wiążącej wykładni prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl