IO/005-0005/03 - Przekształcenie Zakładu Komunikacji Miejskiej - zakładu budżetowego na mocy uchwały Rady Miasta w spółkę prawa handlowego - spółkę z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku IO/005-0005/03 Przekształcenie Zakładu Komunikacji Miejskiej - zakładu budżetowego na mocy uchwały Rady Miasta w spółkę prawa handlowego - spółkę z o.o.

Stan faktyczny:

Zakład Komunikacji Miejskiej - zakład budżetowy z dniem 1 stycznia 2004 r. ulega przekształceniu w spółkę prawa handlowego - spółkę z o.o., której jedynym udziałowcem będzie gmina.

Zapytanie i stanowisko zakładu:

Czy w przypadku przekształcenia zakładu budżetowego w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ma zastosowanie regulacja zawarta w art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.) dotycząca przejścia numeru identyfikacji podatkowej na następcę prawnego. Zdaniem Zakładu.......... powyższa regulacja dotyczy tylko podmiotów enumeratywnie wymienionych w cyt. art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, a zatem nie ma zastosowania do przekształcenia zakładu budżetowego (komunalnego) w jednoosobową spółkę gminy. Zakład Komunikacji Miejskiej nie jest przedsiębiorstwem komunalnym tylko zakładem budżetowym, zatem należy przyjąć, że powstała w wyniku przekształcenia spółka ma obowiązek uzyskania nowego numeru NIP. Pytanie, czy przedstawiona interpretacja jest słuszna?

Ocena stanu prawnego:

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta....... z dnia............ Zakład budżetowy działający pod nazwą Zakład Komunikacji Miejskiej w.............. przekształca się z dniem 01 stycznia 2004 r. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawą prawną tego przekształcenia jest art. 6 ust. 1 i 23 ustawy o gospodarce komunalnej z dnia 20.12.1996 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 9 poz. 43, z późn. zm.).

Zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 wym. ustawy, numer NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy, przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przekształcenie funkcjonującego w formie zakładu budżetowego - Zakładu Komunikacji Miejskiej w spółkę prawa handlowego powoduje, że w miejsce dotychczasowej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej powstaje nowy podmiot działający w oparciu o odrębne przepisy.

Oceniając powyższą zmianę w kontekście art. 12 powołanej ustawy, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie sukcesja NIP nie jest możliwa. W miejsce dotychczasowej jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej powstaje bowiem nowy podmiot, będący wprawdzie następcą prawnym tej jednostki, jednakże nie spełniający wymogów ustawowych uzasadniających sukcesję numeru NIP.

Reasumując, z chwilą przekształcenia zakładu budżetowego (komunalnego), powstała spółka z o. o. powinna zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.) wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP-2).

Opublikowano: www.is.gdansk.pl