Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 stycznia 2003 r. dotycząca sporządzania imiennych raportów miesięcznych ZUS RSA w przypadku gdy - na podstawie art. 92 § 1(1) Kodeksu pracy - pracownikowi nie przysługuje (i nie zostało wypłacone) wynagrodzenie za pierwszy dzień niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 stycznia 2003 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 2 stycznia 2003 r. dotycząca sporządzania imiennych raportów miesięcznych ZUS RSA w przypadku gdy - na podstawie art. 92 § 1(1) Kodeksu pracy - pracownikowi nie przysługuje (i nie zostało wypłacone) wynagrodzenie za pierwszy dzień niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną

Od 1 stycznia 2003 r. wszedł w życie przepis art. 92 § 11 Kodeksu pracy dodany ustawą z dnia 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 135, poz. 1146 - art. 1 pkt 14b), zgodnie z którym w pierwszym dniu każdego okresu niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej nie dłużej niż 6 dni, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Powyższa nowelizacja Kodeksu pracy nie ma wpływu na sposób sporządzania imiennych raportów miesięcznych ZUS RSA, tj. od 1 stycznia 2003 r. nie ulegają zmianie zasady sporządzania tych raportów. Tym samym, zarówno w przypadku gdy ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia za pierwszy dzień danego okresu niezdolności do pracy, jak i w przypadku gdy takiego prawa nie zachowuje (i za ten dzień pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia), w raporcie ZUS RSA - wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy należy wykazać odpowiednio z kodem 331 lub 332, podając cały okres niezdolności do pracy, liczbę dni wynikającą z tego okresu (w polu: "liczba dni zasiłkowych/liczba wypłat") oraz kwotę wynagrodzenia wypłaconego za ten okres (informacja, czy w danej kwocie mieści się "płatny" czy "bezpłatny" pierwszy dzień niezdolności do pracy będzie się znajdować w dokumentacji płatnika składek).

W przypadku gdy pracownikowi za dany okres choroby zostanie wypłacone wynagrodzenie z wyłączeniem płatności za pierwszy dzień tego okresu i wynagrodzenie to zostanie odpowiednio rozliczone w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia, a następnie - na podstawie kolejnych zaświadczeń lekarskich - okaże się, że choroba trwała nieprzerwanie dłużej niż 6 dni i w związku z tym - w innym miesiącu rozliczeniowym - nastąpi wypłata wyrównania wynagrodzenia za okres, w którym pierwotnie pierwszy dzień potraktowany był jako bezpłatny, to wypłata takiego wyrównania powinna być wykazywana w raporcie ZUS RSA na zasadach ogólnych, tj. w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym zostało wypłacone wyrównanie wynagrodzenia (w raporcie tym należy wykazać: kod świadczenia/przerwy - taki sam jak w przypadku pierwotnie wypłaconego wynagrodzenia, ten sam okres i taką samą liczbę dni oraz kwotę wypłaconego wyrównania wynagrodzenia za ten okres).

Ponadto, należy mieć na uwadze, iż od 1 stycznia 2003 r. kody świadczenia i przerwy w opłacaniu składek 333 i 334 mają zastosowanie tylko w przypadku wynagrodzeń lub ich wyrównań wypłaconych za okres niezdolności do pracy przypadający przed 1 stycznia 2003 r., ponieważ zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673), za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową - przypadający od 1 stycznia 2003 r. - przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a nie wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy.

Opublikowano: www.zus.gov.pl